Skocz do zawartości

Podwozie typu bogie - jaki sterownik?


Baritoshi

Pomocna odpowiedź

Jak w temacie. Planuję złożyć łazik z podwoziem typu bogie (6 niezależnych silników, jak w łazikach marsjańskich) - jakie sterowniki się do tego najlepiej nadają?

Będę używał 6 silników Dagu z przekładniami 48:1 (link ). Czy wystarczy podpiąć 3 sterowniki L293D?

Arduino Mega jako główny sterownik. Dodatkowo czujniki odległości, serwa, ramię i co mi się zmieści. Prawdopodobnie będzie to zasilane z pakietu lipo.

Link do komentarza
Share on other sites

Jaką masę i wymiary całości przewidujesz? To są najdelikatniejsze silniki jakie widziałem i najgorsze mostki jakie znam. Z drugiej strony wszystko jest tanie i będzie ze sobą jakoś współpracować. Jeśli takie masz priorytety, trafiłeś w dziesiątkę. Jeśli jednak Twój robot ma robić coś więcej niż tylko wyglądać, np. dobrze sobie radzić w terenie innym niż gładka podłoga pokoju, pomyśl nad czymś lepszym. Podwozie wykonujące "czołgowe" zakręty będzie zużywało dużo mocy na poprzeczne ścieranie opon a to kosztuje prąd i moment silników. Kiepskie mostki będą marnować połowę energii z akumulatora a słabe silniki będą ledwo ciągnąć całość. A jakie było pytanie?

Link do komentarza
Share on other sites

Obudowę zamierzam wydrukować, pliki znalazłem tutaj . Mógłbym zmienić mostki np. DRV8835, ale skoro te silniki potrzebują 0,5 A na sztukę, a L293D daje 0,7, to może być w porządku. Trzeba pamiętać,że to bogie i PWM będzie ustawiony na 50%, gdyż ważniejszy będzie torque niż prędkość. Chciałbym zobaczyć jeo możliwości poza domem, ale na pustynię, czy w góry to raczej się nie wybieram. Ot, taki zwykły trawnik, czasem jakieś większe nachylenie.

Pytanie brzmiało: Jakie zestawy mostków są w stanie kontrolować 6 silników z Arduino (może być Mega)? Wszystki jakie znam są pod 2, max 4 silniki DC. Czy mogę połączyć kilka mostków naraz np. wspomniane L293D?

Link do komentarza
Share on other sites

"Jakie zestawy mostków.."

Jeżeli jako zestaw mostków rozumiesz jedną płytkę sterującą 6 silnikami, to nie wiem. Wiem natomiast, że możesz tego długo szukać i zapłacisz za taki niecodzienny zestaw na pewno dużo więcej niż za trzy proste, dwukanałowe moduły np. z DRV8835 czy TB6612. Chyba, że z uwagi na wymiary czy dopasowanie do istniejącego projektu podwozia zechcesz PCB robić samodzielnie. Wtedy oszczędzasz na niepotrzebnie dublowanych otworach montażowych, złączach itp.

Dodatkowym atutem gotowych modułów na scalaczkach z kluczami MOSFET jest sprawność. Przecież przy 0.6A driver L293 parzy. Zajrzyj do jego karty katalogowej, popatrz na spadki napięć, policz wydzielaną moc i konieczną powierzchnię radiatora. To właśnie będzie cenna energia akumulatora, którą zmarnujesz na grzanie prehistorycznego produktu Texasa. Prąd maksymalny to taki, przy którym scalak przestaje działać z uwagi na temperaturę krzemu >120°C (i to przy idealnym chłodzeniu obudowy w warunkach laboratoryjnych) a nie taki, przy którym masz komfort użytkowania (i np. drugie tyle zapasu). Chcesz mieć w swojej konstrukcji grzałki mające na powierzchni 80 czy 100°C?

Możesz łączyć mostki równolegle, ale spadków napięć w przypadku mostków bipolarnych to wiele nie zmieni. Dwa L293 połączone równolegle podzielą swoją moc grzania po połowie więc będzie dla nich bezpieczniej, ale straty widziane z punktu widzenia akumulatora pozostaną te same.

Do 6 silniczków Dagu ja bym wstawił trzy moduły tego typu:

https://botland.com.pl/sterowniki-silnikow-dc/851-pololu-drv8835-dwukanalowy-sterownik-silnikow-11v12a.html

i miał komfort koniecznego nadmiaru mocy driverów i niezależnego sterowania w przyszłości.

Natomiast zacząłbym od połączenia wejść trzech driverów prawych silników razem. To samo zrobiłbym z trzema lewymi i podłączył takie dwa zestawy do dwóch kanałów PWM pierwszego lepszego, małego Arduino. Wypróbował jak to sobie radzi podczas jazdy na wprost i skrętów w terenie z dociążeniem podwozia docelową masą. Być może wcale nie potrzebujesz niezależnego sterowania każdym silnikiem i inteligencji do sterowania 6 osobnymi napędami. Rozbudowuj to stopniowo. Opanuj rzeczy proste a dopiero potem rzucaj się na optymalizację ruchów podwozia przy 6 kanałach PWM.

Jeśli masz zacięcie do rysowania schematów i klecenia płytek, to dużo lepszy driver niż 293 zbudujesz samodzielnie z tranzystorów, nawet małych bipolarnych, o MOSFETach nie wspominając.

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Nie wiem z czego wywnioskowałeś, że sugeruję puszczanie kół luzem. Przecież pisałem o 6 kołach, 6 silnikach i 3 driverach dwukanałowych. A to, że na początku możesz sterować wszystkie 3 silniki jednej strony wspólnym sygnałem PWM (każdy silnik przez jego własny driver) to zupełnie inna sprawa.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.