Skocz do zawartości

Jakie koła?


Bartoszek1221

Pomocna odpowiedź

Witam, planuję stworzyć nowego robota i zastanawiam się czy miniaturowy silnik z przekładnią 100:1 i momentem 2,2 kg*cm (0,215 Nm) nada się do dużych terenowych kół o średnicy 12cm, chodzi o to czy robot z czterema takimi zestawami będzie dość dobrze jeździł przy łącznej wadze robota 1-1,5kg? Czy owe koło nie będzie zbyt duże na parametry silnika?

Linki:

silnik- https://botland.com.pl/high-power-hp/695-silnik-pololu-hp-100-1-obustronny-wal.html

koła- https://botland.com.pl/kola/2119-kola-dagu-wild-thumper-120x60mm-2szt.html?search_query=kola+dagu&results=39

Link do komentarza
Share on other sites

To może zamiast się zastanawiać, weź kalkulator do ręki i policz? Popatrz na wyniki (siły, prędkości, kąty podjazdów, przyspieszenia) i dopiero wtedy - gdy nie będziesz umiał ich ocenić, wrzuć na Forum i zapytaj jak to widzimy. Samo zastanawianie się jest bezproduktywne, bo o czym tu dumać?

Link do komentarza
Share on other sites

A co gdy po prostu nie wiem jak to policzyć bo gdybym umiał to zrobić nie pisałbym zbędnych postów, może na forum jest ktoś o wiele bardziej uzdolniony ode mnie i mógłby poświęcić swój cenny czas na te obliczenia? osobiście lepiej radzę sobie z elektroniką i programowaniem niż z mechaniką o której dużo pojęcia nie mam i wydaje mi się że do tego jest forum aby się uzupełniać i sobie pomagać 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

A to w takim razie napisz jeszcze gdzie kończy się Twoja wiedza. Umiesz dodawać, mnożyć liczby? Bo jeśli ktoś za Ciebie to policzy to za chwilę przyjdziesz z takim samym problemem, tylko innymi kołami. Pewnie mi odpowiesz, że chciałbyś zatem zobaczyć wzory i obliczenia i sobie wtedy to sam powtórzysz dla innych danych. To ja Ci mówię, że to wszystko tu jest. Wysil się i poszukaj. Czy od tego jest Forum, by ludzie marnowali swój cenny czas aby po raz n-ty tłumaczyć to samo kolejnej osobie?

I jeszcze jedno: "programowanie" z którym tak sobie świetnie radzisz nie polega na stukaniu w klawisze tylko na przekładaniu algorytmów z naszego świata na język zrozumiały dla komputera. Wyobraź więc sobie, że dostałeś zlecenie napisania prostego programu (będzie jak znalazł), który oceni zachowanie robota/pojazdu mającego silnik o takim a takim momencie i prędkości obrotowej, takie koła i waży tyle a tyle. Niech liczy siłę napędową od jednego koła, sumę tych sił, maksymalny kąt nachylenia podjazdu, prędkość maksymalną, przyśpieszenie. Może dodaj opory ruchu itd itp.

Proszę bardzo, teraz Ty odpowiedz jak do tego podejdziesz. Nie jęcz, przecież tu nawet nie zbliżasz się do prawdziwej mechaniki. Tylko mi nie mów, że na fizyce w szkole spałeś, nie podejrzewam Cię o taką bezmyślność.. A gdyby nawet, to ja wzory potrzebne do tych obliczeń znajdę na Wikipedii w 2 minuty. A Ty?

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Skoro Twoja "pomoc" ma opierać się na prowadzeniu morałów to prosiłbym Cie żebyś się więcej nie fatygował, to o czym mówisz jest połączeniem mechaniki, programowania i elektroniki a jak już wspomniałem nie mam o niej pojęcia, najlepszy programista który całe życie zajmowałby się tylko pisaniem programów bez podstaw z mechaniki nie rozwiązałby takiego problemu. Po drugie na fizykę uczęszczałem ale z tego co pamiętam nie miałem tego typu problemów do rozwiązania a w liceum nie miałem jej w ogóle ponieważ byłem na fakultecie mat-geo. Wychodzi na to że może wywyższanie się nad słabszym w danej dziedzinie to twoje hobby lub po prostu nie masz co robić, skoro nie jesteś w stanie mi pomóc to po co się wypowiadasz? Teoretycznie możesz na każdy post na tym forum odpowiedzieć że dany problem jest rozwiązany na wikipedii lub jest w takiej i takiej książce.

Link do komentarza
Share on other sites

Pewnie nie zauważyłeś, ale chętnie pomagam osobom, które potrzebują szczegółowej albo eksperckiej wiedzy na precyzyjnie opisany problem. I raczej ograniczam się do elektroniki bo na niczym innym się nie znam. Odpowiedzi na takie pytania są trudne do znalezienia (a czasem nawet do zadania wyszukiwarce) dla początkującego, a dla osoby doświadczonej są w większości trywialne. Coś takiego na Forum powiela się bardzo rzadko, bo każdy ma inny, bardzo osobisty problem. I do tego jest Forum.

Ty natomiast Kolego chyba nie odróżniasz tej sytuacji od brakującej Ci wiedzy czysto encyklopedycznej. Potrzebujesz przecież dwóch wzorów na krzyż i opanowania pojęcia momentu siły. Mechanika, drogi programisto to ogromna nauka o materiałach, naprężeniach, wytrzymałościach i mechanizmach. Problem który masz nawet nie stał koło mechaniki, to geometria plus podstawy fizyki. Przestań więc oczekiwać podania na tacy odpowiedzi na tego typu pytania. Do tego Forum nie jest, marnujesz czas wszystkim czytającym ten wątek, rozumiesz? Bierz się za czytanie, bo zginiesz marnie.

Nie jestem programistą ani nie jestem mechanikiem, ale wstyd byłoby mi pytać na otwartym kanale jak policzyć moment bezwładności wirującego koła samochodu lub jaki przełącznik w kompilatorze GCC ustanawia typ char znakowym. Nie pisałbym postu typu "Od pewnego czasu zastanawiam się ile energii silnik mojego samochodu marnuje na rozkręcanie kół", nie zawracałbym tym ludziom głowy tylko przeczytał odpowiednią stronę dokumentacji lub znalazł witrynę odpowiednich wzorów na momenty brył sztywnych, bo jest oczywiste, że na tym poziomie leży tego dzisiaj wszędzie pełno.

A "najlepszego programistę", który nie umiałby w ciągu kilku minut rozwiązać problemu jaki przedstawiłeś (lub podobnego w zakresie nauk technicznych), wyrzuciłbym z firmy na zbity pysk. Ludzie na pewnym poziomie muszą coś reprezentować. Jeśli już nie twardą wiedzę, to przynajmniej umiejętność jej zdobywania. Skończone liceum z matematyką w tytule do czegoś zobowiązuje, prawda?

Link do komentarza
Share on other sites

Z tego co udało mi się wyszukać moment na kole będzie równy 2.2kg*cm/6cm(promień koła) czyli 0.3667 kg więc 3.667 N, tyle wiem ale np jak to się przekłada przykładowo na udźwig pojazdu nie mam pojęcia (jeśli w ogóle dobrze rozumuję). Zauważyłem że każdy na forum jest w stanie tłumaczyć że to tylko dwa wzorki ale jaki problem jest napisać te dwa wzorki i do tego powiedzieć przykładowo: chłopie weź książkę w łapę i nie pytaj o banały. Przykładowo prawo Ohma też było na forum omawiane 1000x a mimo to dużo ludzi zadaje pytania dotyczące jakże banalnego dla doświadczonych "problemu" i nikt ich za to nie kara bo po to jest forum żeby zadawać pytania, myślę sobie może ktoś wytłumaczy mi na "chłopski" rozum o co w tym chodzi.

Także dziękuję za pomoc, z pytaniem postaram się wybrać do jakiegokolwiek wykładowcy z mojej uczelni, może wyjaśni mi to dokładniej i bez "spiny".

Link do komentarza
Share on other sites

Co to znaczy "udźwig" w tym kontekście? To ma wjeżdżać na jakąś pochyłość, jak rozumiem? No to żeby cokolwiek policzyć, to musisz wiedzieć na jaką -- bo od tego będzie zależało jakiej siły do tego będzie potrzeba. Jazda po płaskim nie wymaga w przypadku idealnym żadnej siły. Oczywiście przypadki idealne w naturze się nie zdarzają i masz opory zarówno toczne samego koła, jak i wszystkich mechanizmów po drodze. Jakie? My nie wiemy, to zależy od kół i podłoża. Jak nie jedziesz po płaskim, to używasz dźwigni, którą tworzy promień koła z punktem styku z przeszkodą, do uniesienia tej części pojazdu (pojawia się druga dźwignia, pomiędzy jednym kołem a drugim) na wysokość przeszkody -- ile do tego potrzeba siły zależy od rozmieszenia masy na twoim pojeździe, bo w różnych miejscach tej drugiej dźwigni będzie ona inaczej wpływać. Oczywiście to znowu jest przypadek idealny z nieskończoną przyczepnością koła -- w praktyce będzie się jeszcze ślizgać... Naprawdę mamy ci tu tłumaczyć to wszystko? Nie łatwiej po prostu sobie rozrysować przypadki i policzyć dla twojego konkretnego pojazdu?

Link do komentarza
Share on other sites

Udźwig w rozumieniu całej masy robota, będzie on miał ramie z chwytakiem, ultradźwiękowy miernik odległości, termometr i różnego typu oświetlenie, wszystko sterowane przez bluetooth. Udało mi się niedawno stworzyć robota pełniącego właśnie te funkcje ale chcę stworzyć nowego o większych gabarytach. Łączna masa robota będzie wynosiła około 1,5 kg. Cały problem polega na tym że jestem kompletnie zielony w kwestii mechaniki i nie mam nawet pojęcia jak to ruszyć i z tym pytaniem zwróciłem się do użytkowników forum Forbot ponieważ nie chcę wyrzucić pieniędzy na silniki które okażą się zbyt małe aby robot w ogóle ruszył bo koła są dość duże. Teren po którym ma poruszać się owy robot to przede wszystkim panele, płytki i tego typu powierzchnia, czyli powierzchnie płaskie. Jestem dosłownie zaskoczony nagłym "wjazdem" na mnie, osoba która posiada 3 posty na forum zadaje pytanie i jest nagły hejt i totalny brak wyrozumiałości, naprawdę gratuluje wam wiedzy ale moim zdaniem to nie jest powód żeby takiej wiedzy wymagać od laika który ciągle zaznacza że jego piętą Achillesa są problemy związane właśnie z mechaniką. Pozdrawiam

Link do komentarza
Share on other sites

Skoro powierzchnie są płaskie, to te silniki nic nie dźwigają. Udźwig zależeć będzie od konstrukcji osi, łożysk i kół, a nie od silników. Silniki jedynie będą musiały przezwyciężyć opory toczenia i mechanizmów wewnętrznych, no i oczywiście inercję, jeśli zakładasz jakieś konkretne przyśpieszenia. Zakładasz jakieś?

Osoba, która posiada 3 posty na forum, ale nie zadała sobie nawet trudu wpisania w wyszukiwarkę pytania przed założeniem kolejnego tematu, nie mówiąc już o chociażby pobieżnym przejrzeniu tego, co już się na tym forum znajduje, nie powinna się dziwić, że jest traktowana z dystansem. Nie wymagamy od ciebie wiedzy, wymagamy minimum wysiłku przy szukaniu odpowiedzi na swoje pytanie -- choćby tyle, żebyśmy wiedzieli, że rzeczywiście cię to interesuje, że nie rzucasz sobie tego tak pod wpływem chwilowej zachcianki.

Nikt ci nie zaprojektuje robota za ciebie; jeśli chcesz coś zbudować, to będziesz się musiał nauczyć jak, a to wymaga trochę innego podejścia niż zaprezentowałeś. Napisaliśmy ci, że to już było na tym forum wałkowane wiele razy, że odpowiedzi na twoje pytania już tutaj wiele razy padły i że wystarczy skorzystać z wyszukiwarki. Dało to jakiś efekt? Ruszyłeś chociaż palcem, żeby przeczytać to, co już na tym forum jest, czy nadal czekasz, aż ktoś to zrobi za ciebie? Czy to naprawdę aż takie trudne poszukać czegoś?

Link do komentarza
Share on other sites

Właśnie przeglądam i szukam. Jeśli zadaję jakieś pytania to znaczy że zależy mi na odpowiedzi, z problemem poradzę sobie tak że kupię większe silniki, które bez problemu "pociągną" moją konstrukcje. Jestem bardziej praktykiem jeśli chodzi o budowę konstrukcji, uczę się na błędach. Myślę że temat do zakończenia, w tygodniu przejdę się do jakiegoś prowadzącego i podpytam jak to wygląda ze strony naukowej. Dziękuje za poświęcony czas. 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.