Skocz do zawartości

Czujnik temperatury PT1000 - montaż

Lukaszm

Pomocna odpowiedź

Cześć,
mam pytanie związane ze sposobem montażu sensora temperatury PT1000, o takiego: http://www.tme.eu/pl/details/pt106052/czujniki-temperatury-rezystancyjne/

Załóżmy, że chcę np. zmierzyć temperaturę układu scalonego. Którą stroną powinienem przykleić sensor do układu scalonego aby uzyskać możliwie najlepszy wynik pomiarów - stroną białą (podłoża ceramicznego) czy czarną (plastikowe/szklane zabezpieczenie przewodów)?

Niestety nie udało mi się znaleźć dokumentacji żadnego tego typu sensora (na podłożu ceramicznym) która mówiłaby wprost którą stroną należy mocować sensor.

Z góry dziękuję za pomoc 🙂

PS W rzeczywistości sensor zamontowany jest w głowicy rakiety i mierzy temperaturę opływającego powietrza w czasie lotu, ale ciiii (bo to nie robotyka).

Ceramika dobrze przewodzi ciepło i płaska strona czujnika jest jedyną sensowną i do tego przeznaczoną. Materiał oporowy jest właśnie na tę ceramikę naniesiony, góra to tylko zalewa. Zrób blaszkę miedzianą (radiator) wyprowadzoną na zewnątrz, przepuść ją przez materiał głowicy a od wewnątrz przymocuj opaską do tego czujnik, smarując go cieniutko pastą termoprzewodzącą.

Po kalibracji dwu- trzypunktowej możesz osiągnąć dokładność rzędu 0.1°C, ale Twoim wrogiem będzie czas reakcji, bo takieta jest szybka i zmiany temperatur zachodzą w sekundach. Minimalizuj wszelkie masy będące akumulatorami ciepła po drodze od opływającego powietrza do czujnika.

Pomyśl o termoparze (jest mała i szybka) wyprowadzonej wprost na powierzchnię głowicy lub wlaminowaniu PT1000 bezpośrednio w głowicę, oczywiście ceramiką na zewnątrz.

Bądź aktywny - zaloguj się lub utwórz konto!

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto w ~20 sekund!

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj się »

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się »
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.