Skocz do zawartości

Wasze błędy :]


rasta

Pomocna odpowiedź

Witam.

Właśnie oglądam moją gotową płytkę z czujnikami odbiciowymi (tu akurat CNY70) i wpadłem na pomysł tegoż tematu. Jak pewnie się domyślacie nie wszystko poszło idealnie z płytką 😃

Przeoczyłem fakt, że CNY70 będę musiał przylutować po stronie druku i nie odwróciłem sobie ich w Eaglu. Podobną przygodę miałem z atmegą z TQFP (wcześniej przy rezystorkach czy kond. ceramicznych nie miało to znaczenia ;]), którą zjarałem aż miło...

Co Wam się przydarzyło z podobnych historii? Wykorzystałem już wszystkie możliwości zrobienia błędów w fazie projektowania płytki, czy jeszcze coś mnie czeka?

Pochwalcie się :]

ps: Zwłaszcza proszę bardziej doświadczonych forumowiczów o wpisy, pokażcie, że też byliście (! 😋) ludźmi.

Link do komentarza
Share on other sites

To ja składałem dwie identyczne połowy układu. i też zapomniałem odwrócić tranzystor.

Potem myślę sobie : "Kurcze czemu układ nie działa? Sprawdzę czy się trazystory nie grzeją."

Sprawdziłem i przez następny tydzień miałem bolącą pamiątkę na palcu.

Link do komentarza
Share on other sites

Ja kiedyś zapomniałem zrobić odbicia lustrzanego ścieżek i tak wytrawiłem płytkę. Ale byłem już tak zmęczony i zdenerwowany, że ją tak polutowałem i wszystko długo działało 😃

Link do komentarza
Share on other sites

Jedyne "błędy" jakie przychodzą mi do głowy to wykorzystanie sygnału PWM na tych samych pinach co od programowania mikrokontrolera. Jak się łatwo domyśleć podczas programowania kręciły mi się koła (w Psotku), dlatego też w Psotku2 już dałem odpinane złącze od silników. Pamiętam, że kiedyś wykonałem płytkę do ładowarki na 2 LM317 z odwrotnie umieszczonym LMem, o dziwo się nie uszkodził. Wtedy na płytce zrobiłem jakieś odbicie lustrzane, a układ wlutowałem normalnie.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

A mnie aż wstyd się przyznać! popełniłem kardynalny błąd przy uruchamianiu dość złożonego układu sterownika. Było to tak, sprawdzałem obroty i moc motoreduktora DC i nie chcąc odpinać od silnika zaczepów zmieniłem bananki w zasilaczu by silnik się kręcił w przeciwną stronę, tak też zostawiłem,czerwony kabel na minusie a czarny na plusie. Za jakiś czas uruchamiałem tenże układ w podświadomości ufając że jest ok no i czerwony na VCC, czarny na GND... smród i wybuch elektrolitów ( znaczna pojemność), parafrazując klasyka, "To była piękna katastrofa". Tak więc Errare Humanum Est!

Link do komentarza
Share on other sites

Ja wielokrotnie drukowałem i wytrawiałem lustrzane odbicia płytek drukowanych. Oraz robiłem, też ( chyba jak każdy ) dużo pomyłek, kończących się: hukiem, dymem lub poprzywożonym, palcem.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.