Skocz do zawartości

Szukam: LCD- tekstowe (mały pobór prądu); LCD- graficzne (jakie kontrolery??)


Matheu

Pomocna odpowiedź

Mam parę pytań dotyczących wyświetlaczy:

a) LCD 4x20 z podświetleniem o małym poborze prądu (ten mój ma niby 240..360mA), lub jakikolwiek wyświetlacz 4x40 - ktoś używał???

b) Wyświetlacz graficzny 64x128 lub większy- jakie sterowniki są OK (żeby typ był popularny i miał fajne biblioteki do Arduino), a może ktoś poleciłby jakiś konkretny model LCD?

Link do komentarza
Share on other sites

a) Do podświetlenia zawsze możesz dodać rezystor ograniczający prąd, a jak to przestanie działać, to wymienić LEDy na wydajniejsze. Myślę, że owszem, ktoś używał.

b) Każde są OK, zależy co robisz. Jak to ma być jednokolorowe, to popularna jest biblioteka u8g/u8g2 -- obsługują całkiem dużo rodzajów wyświetlaczy, w dokumentacji masz listę, wybierz sobie jeden.

Naprawdę oczekujesz, że wyszukamy za ciebie coś nie wiedząc kompletnie do czego to ma służyć i jak ma być używane?

Link do komentarza
Share on other sites

"biblioteka u8g/u8g2" - chodzi może o u8glib?

Dzięki.

Sorki, byłem pewnie mało konkretny.

Ten wyświetlacz graficzny ma mi służyć przede wszystkim - do nauki.

Wiesz, Deshipu, ja przeglądałem ofertę na Botland/ Kamami/ Allegro, na Aliexpress. Parę godzin na to poświęciłem - tam jest 50 albo i 500 typów różnych wyświetlaczy, często opisy są mało dokładne - szczególnie na Aliexp (np wymiar, rozdzielczość, ale nie pisze np jaki typ sterownika..., a czasem nawet brak dokładnej nazwy wyświetlacza...), bałem się że jak kupię "jakiś" to dokumentacja będzie trudno-dostępna albo albo "po chińsku". Jak szukałem w internecie czy forach to widziałem parę "nazw" kontrolerów:

T6963, KS108, KS7565r, - nic mi to nie mówi... Tyle, że KS108 jest chyba dość często spotykany,

Po prostu bałem się, że wejdę głęboko w temat (czasem tak mam), a potem ugrzęznę w masie szczegółów, czy niepełnej dokumentacji, że to będzie dla mnie ślepa uliczka...

Dlatego tu zadałem pytanie.

Szukam wyświetlacza graficznego do nauki - czyli raczej dość popularny typ sterownika/bibliotek, łatwy w obsłudze.

Fajnie, choć niekoniecznie, jakby wyświetlacze z tym sterownikiem były też w wersji RGB czy z panelem dotykowym. (w przyszłości zaoszczędziłoby mi to sporo pracy).

No, ale na teraz - chciałbym uczyć się obsługi wyświetlacza w wersji podstawowej

Link do komentarza
Share on other sites

Możemy wskazać kilka popularnych typów, ale to i sam pewnie już znalazłeś bez problemu. Co więcej, jest tyle stopni swobody (wymiary, cena, interfejs, rozdzielczość, kolor, sterownik, touchscreen), że nie mamy szans utrafić w Twój gust. Może zróbmy inaczej: wymień kilka które Ci się podobają i które byłbyś w stanie zaakceptować z różnych powodów. Wtedy dyskusja szybko się zawęzi a mu zobaczymy o co chodzi.

Skoro i tak będziesz używał biblioteki, sterownik będzie nią przykryty a Ty będziesz widział tylko ekran (jego rozdzielczość i ew. "kolorowość"), ograniczenia interfejsu (nie zrobisz 30 klatek/s animacji na I2C) oraz funkcje biblioteczne a te są - z definicji - dla każdego przez nią obsługiwanego wyświetlacza takie same. Poza tym ważne jest do czego to podłączysz, a tego nie napisałeś. Jedne procesory (np. AVR) bardzo męczą się obsługą ekranów graficznych, bo nie mają do tego odpowiednich zasobów - ani pamięciowych (RAM) ani sprzętowych (intefejsy i DMA). Inne mają wbudowane szybkie interfejsy do kamerek czy LCD i mogą bezboleśnie obsługiwać nawet spore ekrany. Generalnie grafika jest sporym obciążeniem każdego CPU (patrze duże kompy i ich karty graficzne) i trzeba dobrze wyważyć obecność i typ wyświetlacza graficznego.

Na początek, do polizania tematu specyfiki wyświetlacza i grafiki rastrowej np. na Arduino wystarczy tanie szkiełko np. od którejś Nokii:

http://allegro.pl/modul-nowy-wyswietlacz-lcd-nokia-5110-3310-arduino-i5734454747.html

Jeszcze mniejsze (ale chyba wygląda fajniej) jest takie OLED-owe coś:

http://allegro.pl/wyswietlacz-niebieski-oled-0-96-cala-i2c-arduino-i6617767655.html

Nawet na takich maleństwach można już pisać swoje gry lub korzystać z tego co zrobili inni:

http://gamebuino.com/

Na pewno nie ma sensu pchać się w coś takiego:

http://allegro.pl/wyswietlacz-e-dotykowy-lcd-tft-2-4-arduino-1164-i6206671891.html

bo niby pasuje 1:1 do UNO, ale zajmuje mnóstwo pinów (interfejs równoległy). To już lepiej bardzo podobne coś z SPI i kontrolerem dotykowym:

http://allegro.pl/lcd-2-8-tft-spi-ili9341-dotykowy-arduino-stm32-i6749508315.html

Ta rozdzielczość to w zasadzie szczyt możliwości poczciwych 8-bitowców. Na szczęście ten LCD ma własną pamięć i nie trzeba mieć ponad 150K RAMu na grafikę, choć narysowanie i przepchnięcie przez SPI czegoś ładnego na takiej liczbie pixeli może potrwać nawet i sekundę.

Zawsze też możesz wrócić do "starej dobrej szkoły" i wybrać oldskulowy wygląd takiego klocka:

http://allegro.pl/wyswietlacz-lcd-12864-128x64-arduino-i6796988446.html

Niestety to wymaga 8-bitów danych (nie da się pracować na 4 bitach jak w tekstowych) i kilku linii sterujących, pixele są duże, ale za to rozdzielczość 128x64 szybko się rysuje 🙂

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Wiesz, Deshipu, ja przeglądałem ofertę na Botland/ Kamami/ Allegro, na Aliexpress. Parę godzin na to poświęciłem - tam jest 50 albo i 500 typów różnych wyświetlaczy, często opisy są mało dokładne - szczególnie na Aliexp (np wymiar, rozdzielczość, ale nie pisze np jaki typ sterownika..., a czasem nawet brak dokładnej nazwy wyświetlacza...), bałem się że jak kupię "jakiś" to dokumentacja będzie trudno-dostępna albo albo "po chińsku".

To może podziel się wynikami tego wyszukiwania, będziemy mogli skorygować i uzupełnić o własne komentarze.

Jeśli naprawdę chcesz się czegoś nauczyć, to polecam nie opierać się na bibliotekach, tylko przeczytać notę katalogową od takiego wyświetlacza i oprogramować go samemu -- na pewno da to dużo doświadczenia, przekonasz się jak to działa "pod spodem" no i nie będziesz ograniczony na przyszłość do wyświetlaczy, dla których znalazłeś biblioteki.

Link do komentarza
Share on other sites

Nie pisałem wcześniej, ale ten wyświetlacz chcę zastosować do Arduino Mega 256, obsługa (zbieranie danych, wyświetlanie info cujniki temperatury), dane wolno-zmienne (na ekranie drobne zmiany co 1..2 sekundy), w programie - pewnie menu ekranowe, wykres zmian temp, wilgotności powietrza, gleby., obsługa może za pomocą dotyku. No, ale to pieśń przyszłości,

Fajny, ale trochę drogaśny (30..40$), duże możliwości;

http://www.buydisplay.com/default/lcd-5-ssd1963-tft-module-touch-screen-display-800x480-mcu-arduino

Jakiś klasyk(?) - jakby inne LCD-ki były bardzo trudne w obsłudze, dziwne/ rzadkie sterowniki... Do nauki PODSTAW obsługi

https://pl.aliexpress.com/item/Free-shipping-128-64-DOTS-LCD-module-5V-blue-screen-12864-LCD-with-backlight-ST7920-Parallel/32300580473.html

Fajny, spora rozdzielczość (240x128), różne kolory podświetlenia (fajnie), sporawa (OK) wielkość ekranu, drogi (37$), sterownik T6963 LUB RA6963

https://pl.aliexpress.com/item/5-0-inch-480X272-TFT-display-module-8-bit-8080-parallel-port-Compatible-with-T6963-OR/1518022272.html

Ten jest ciekawy, 8,5$, fajna rozdzielczość, kolorki, przygotowany do Arduino (tak jest w opisie...), ale kontroler (jaki typ) - nie jest jasno podane?

https://pl.aliexpress.com/item/Free-shipping-LCD-Display-Module-TFT-3-5-inch-TFT-LCD-screen-for-Arduino-UNO-R3/32579880571.html

Napisałem do sprzedawcy:

Hi, I am interested to buy LCD display with touch panel (touch module)

I am looking for model for Arduino MEGA 2560.

Do you have any display (especially in higher resolution) with touch module?

Do you offer any technical support for this display (like as Libraries, examlpes for Arduino Mega)???

Maciej

Swoją drogą - u poszczególnych sprzedawców są różne wersje tych LCD, ze złączem karty SD (lub bez), w wbudowaną przetwornicą (5V-> 3,3V) to wtedy nie potrzebuje dodatkowego modułu/ shielda pośredniczącego; mimo że takie LCD 3,5'' 320x480 b.podobnie wyglądają to czasem mają różne sterowniki

Jego odp:

Hello, this screen is touched

Link do komentarza
Share on other sites

Touching.

Naprawdę potrzebujesz takie wysokie rozdzielczości i taką dużą przekątną?

Chyba najtańszym i najpopularniejszym wyświetlaczem, jaki możesz znaleźć , to Nokia 5110, rozdzielczość 84x48, jednokolorowy (czarno-brudnozielony), z podświetleniem, sterowany po SPI, cena poniżej $2.

Trochę droższą opcją jest ST7735, który występuje w kilku wersjach wielkości, ma rozdzielczość od 128x128 do 128x160, podświetlenie, 16-bitowy kolor RGB, interfejs SPI albo 8-bitowy równoległy, dosyć słabe kąty patrzenia, cena w okolicach $4 za gotowy moduł.

Jeśli zależy ci na niskim poborze prądu i wysokim kontraście, to istnieją wyświetlacze OLED, które nie są ciekłokrystaliczne, tylko składają się z dużej liczby małych diod świecących. Taki na przykład SSD1306 występuje w rozdzielczościach od 64x48, poprzez 128x32 aż do 128x64. Jest jednokolorowy (ale niektóre modele mają piksele różnych kolorów w różnych miejscach), interfejs I2C albo SPI, cena od około $3 za moduł/ Używane głównie w odtwarzaczach MP3 i podobnych urządzeniach. Bardzo podobny jest też SH1106.

Są też kolorowe wyświetlacze OLED, typu SSD1351 (128x128) albo SSD1331 (96x64), interfejs SPI, cena w okolicach $10-$20 w zależności od wersji. O ile poprzednie wyświetlacze mają sterownik w praktycznie każdej bibliotece, to te są już nieco rzadsze.

Wracając do wyświetlaczy ciekłokrystalicznych, masz kolorowe ILI9341, z interfejsem SPI albo równoległym, rozdzielczość 320x240, często z dodanym touchscreenem. Modułu można kupić już od 7-8 dolarów. Podobnie jak ST7735 mają słabe kąty patrzenia i podświetlanie LED-ami. Bardzo dużo sterowników. Do kontrolera touchscreena potrzebujesz osobny sterownik, zazwyczaj są to XPT2046 / ADS7843.

Jeśli cię interesuje jednokolorowy OLED, ale większy, to istnieje SSD1309 o rozdzielczości 128x64, ale za to przekątnej prawie dwa i pół cala. Niestety kosztuje w okolicach $20. Interfejs I2C lub SPI, w zależności od ustawień.

  • Lubię! 1
  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dzięki, Marek i Deshipu

Wybrałem/ zamówiłem:

LCD 2.8" 240x320, sterownik ILI9341, interfejs SPI, z panelem dotykowym, za niecałe $9

https://www.aliexpress.com/item/J34-F85-Free-Shipping-240x320-2-8-SPI-TFT-LCD-Touch-Panel-Serial-Port-Module-with/32599693865.html

i

LCD 128x64 mono, interfejs równoległy, sterownik ST7920, za $5

https://www.aliexpress.com/item/Free-shipping-128-64-DOTS-LCD-module-5V-blue-screen-12864-LCD-with-backlight-ST7920-Parallel/32658422869.html

Dzięki za pomoc, naprawdę mi się przydała!

Maciek

Link do komentarza
Share on other sites

Bądź aktywny - zaloguj się lub utwórz konto!

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto w ~20 sekund!

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj się »

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się »
×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.