Skocz do zawartości

Nie mogę odpalić modułu wifi esp8266


PyNone

Pomocna odpowiedź

Mam niebieski moduł wifi esp8266. Podłączyłem go do konwertera usb-uart. Wgrałem najnowszy firmware. Po załączeniu resetu dostaje ciąg niezrozumiałych znaków. Po wysłaniu prostej komendy AT nic nie dostaje. Próbowałem na prędkościach od 9600 to 115200. Nie wiem co zrobić.

Link do komentarza
Share on other sites

Jeśli próbujesz go zasilać z tego konwertera, to tu masz problem. Ten moduł wymaga do 300mA prądu. Podłącz porządne zasilanie, wgraj firmware jeszcze raze (zrób przedtem erase_flash) i powinno działać.

Link do komentarza
Share on other sites

Zapomniałem dodać. Mam dwa źródła zasilania bateria 9V 100mAh i konwerter. Konwerter jest ustawiony na 5V. Konwerter jest połączony z esp8266 przez konwerter poziomów logicznych. Dokładnie tak jak na filmiku elektroprzewodnika:

[ Dodano: 06-07-2017, 21:04 ]

wg "internetu" komunikacja jest dobra tylko mam źle ustawioną prędkość. Ale próbowałem wszystkich prędkości od 9600 do 115200 i cały czas na reset odpowiada ciągiem niezrozumiałych znaków, a na komendy nic.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

GPIO0 i GPIO2 muszą być podciągnięte w górę, żeby moduł się uruchomił w trybie wykonywania wgranego firmware-u, a nie w trybie programowania. Niby ESP-01 ma tam mieć wbudowane rezystory, ale może dla pewności spróbuj.

Druga sprawa, upewnij się, że twój moduł ma na pewno wystarczająco dużo pamięci flash żeby wgrać ten firmware, który wybrałeś. Starsze moduły ESP-01 miały tylko 512kB flasha, a to jest za mało na niektóre firmware-y.

Link do komentarza
Share on other sites

"W górę" znaczy do linii 3.3V, najlepiej przez opornik. Dla odróżnienia od "w dół" czyli do masy. Przepraszam za kalkę językową.

Tryb programowania różni się od trybu wykonywania programu tym, że w tym trybie mikrokontroler wykonuje kod, który dostaje przez połączenie szeregowe, zamiast kodu, który ma wgrany do flasha. Twój program do flashowania wysyła mu wtedy kod, który wgrywa twój firmware do flasha.

Link do komentarza
Share on other sites

Po to łączysz GPIO0 i GPIO2 do 3.3V przez opornik (na przykład 10kΩ), a nie bezpośrednio, żeby dało się nimi sterować, ale żeby na starcie miały stan wysoki. Niestety tak sobie projektanci tej płytki wymyślili, że te nóżki są używane na starcie i nic na to nie poradzisz.

Na swoim module masz dwa duże czarne czipy. Jeden ma dużo nóżek ze wszystkich stron, to jest ESP8266, drugi ma 8 nóżek po bokach, to jest pamięć flash. Przeczytaj co jest na niej napisane, wpisz w google i dowiesz się jaka to jest pamięć.

Da się też odczytać flash_id na przykład za pomocą esptool.py i wtedy wyszukać w https://code.coreboot.org/svn/flashrom/trunk/flashchips.h jaki to czip. Jak ci wygodniej.

Link do komentarza
Share on other sites

wg elektroprzewodnika gpio0 przez rezystor do vcc to tryb programowania. Poza tym mi się wydaje, że jest zaprogramowany bo na komputerze proces przebiega tak jak wg "internetu", konwerter miga, esp też.

Link do komentarza
Share on other sites

Bądź aktywny - zaloguj się lub utwórz konto!

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto w ~20 sekund!

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj się »

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się »
×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.