Skocz do zawartości

Ograniczenie prądu w układzie z arduino


noindyfikator

Pomocna odpowiedź

Witam forumowiczów,
Omawiany będzie układ z arduino (chodź bardziej chodzi o mikrokontroler) oraz dwoma silnikami micro MP, pobierających maksymalnie 700 mA prądu każdy.

W planach mam zbudowanie robota. Jak to na robota przystało, będzie on zasilany z jednego źródła. Jeżeli dwa silniki na raz pobiorą maksymalny prąd to w układzie pojawi się 1.4A. Z dokumentacji arduino oraz internetu wyczytałem, że nie powinno się przekraczać 1A w układzie.

Wiem, że mogę zastosować bezpiecznik, ale to nie jest chyba dobre rozwiązanie. Bardziej chodzi mi o zapobiegnięcie sytuacji w której musiał by on zadziałać.

Pytanie: W jaki sposób mogę ograniczyć ilość prądu, która dostanie się do mikrokontrolera, bez obawy o jego nieprawidłowe działanie?

Link do komentarza
Share on other sites

"Jak to na robota przystało, będzie on zasilany z jednego źródła" 🤯

Nic o tym nie wiem, to jakaś nowa moda? Bo w przeszłości nigdy takiej zasady nie było.

"Z dokumentacji arduino"

"..oraz internetu"

"..nie powinno się przekraczać 1A w układzie"

W jakim układzie? Co ma Arduino wspólnego z odbiornikami którymi sterujesz? Co powiesz na diody LED pobierające 5A lub silniki pobierające 20A? Czy nie wolno ich stosować? A poza robotami można? Co na to internet?

"ilość prądu, która dostanie się do mikrokontrolera"

Jakiego prądu? Gdzie ma się dostawać? Po co do mikrokontrolera?

Proponuję zacząć od kursów elektroniki (poziom 0) a potem jakiegoś kursu podłączania różnych rzeczy do Arduino, bo chyba niepotrzebnie marnujesz czas na projekty i zagadnienia, których (obecnie) nie rozumiesz. Gdybyś poświęcił w mijający weekend choćby kilka godzin na poczytanie o tranzystorach i przekaźnikach (patrz: kursy na Forbocie), nie pisałbyś takich głupot. Wszyscy zaczynali od podstaw i to nie wstyd, ale - sam przyznaj - naiwnością jest sądzić, że zaprojektujesz i zbudujesz coś sensownego bez podstawowej wiedzy. Akurat mamy okolice początku września, marsz do szkoły Kolego. Za tydzień sam będziesz się śmiał z tego co dziś napisałeś.

Link do komentarza
Share on other sites

Z kursu o budowaniu robotów https://forbot.pl/blog/kurs-budowy-robotow-sterownik-robota-arduino-czujniki-id19006

"Podczas budowy robotów należy pamiętać, że z jednego źródła zasilania musimy „ożywić” część elektroniczną (m.in. Arduino) oraz silniki."

Co do ograniczenia arduino. Z tego co wiem napięcie w arduino jest regulowane przez stabilizator, który ma tolerancję około 1A. Także, jeżeli przekroczymy tą wartość to zwyczajnie się on spali.

Z tego co wiem tyle samo prądu wprowadzonego do układu, musi zostać z niego wyprowadzone. Czyli jeżeli mój układ pobierze 1.4A, to przejdzie on przez silniki a następnie dotrze do mikrokontrolera.

Link do komentarza
Share on other sites

"Podczas budowy robotów należy pamiętać, że z jednego źródła zasilania musimy „ożywić” część elektroniczną (m.in. Arduino) oraz silniki."

Nie musimy a możemy. Możemy także z dwóch lub z sześciu - jeśli nam się podoba lub jeśli jest to w jakiś sposób uzasadnione względami technicznymi.

"Co do ograniczenia arduino. Z tego co wiem napięcie w arduino jest regulowane przez stabilizator, który ma tolerancję około 1A."

Nie tolerancję a wydajność - odróżniasz? O którym Arduino piszesz?

"Także, jeżeli przekroczymy tą wartość to zwyczajnie się on spali."

Nieprawda. Prąd zostanie ograniczony przez zabezpieczenie prądowe stabilizatora lub (raczej wcześniej) termiczne i napięcie wyjściowe po prostu spadnie. A wszystko to nie ma nic wspólnego ze sterowaniem silników i ich prądami. Nikt przy zdrowych zmysłach nie odpala silników napędowych z tej samej szyny zasilania co procesor. Jeśli już chcesz mieć jedno źródło, to zasilanie mostków/silników pobierasz wprost z tego źródła.

"..Czyli jeżeli mój układ pobierze 1.4A, to przejdzie on przez silniki a następnie dotrze do mikrokontrolera."

Kompletna bzdura. Mówiłem, marsz do szkoły i czytasz o podstawach: prawa Ohma, Kirchoffa, oczka, liczenie najprostszych obwodów złożonych ze źródeł napięcia i oporników. Potem dużo, dużo czytania o diodach, podstawowych układach pracy tranzystorów, przekaźnikach, bramkach i dopiero gdzieś tam na horyzoncie mikrokontrolery i budowanie robotów. W odwrotnej kolejności wychodzi jak powyżej 😥

Darmowa porada: nie pogrążaj się. Mogę Ci tu wykładać podstawy, ale to wszystko jest już zrobione lepiej i obszerniej gdzie indziej. Bądź rozsądny i weź się do czytania. Na Forum radzimy w pewnych szczególnych problemach. Odpowiedź na prośbę "W planach mam zbudowanie robota, ale prawie nic nie wiem i nie rozumiem podstaw elektroniki. Poradźcie coś." nie wlicza się do tej kategorii, na pewno to czujesz.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Rzeczywiście, zrobiłem eksperyment z silnikiem i diodą.

Do płytki stykowej podłączyłem jedno źródło zasilania na długich szynach + oraz -

Następnie wyprowadziłem po dwa kabelki (plus oraz minus) odpowiednio dla silnika i dla diody.

Silnik pobierał prąd ponad 200 mA, nie wiem ile dokładnie bo mój multimetr więcej nie nie pokazuje, natomiast na wyjściu z diodą cały czas było 20 mA. Niezależnie od obciążenia silnika. Wygląda na to, że silnik pobrał prąd a następnie zniknął on w układzie 😃 Żartuje, zrobię jak mówisz, przeczytam jeszcze raz książkę i kursy z forum.

Pozdrawiam.

Link do komentarza
Share on other sites

noindyfikator, oczywiście robota można zasilić z kilku różnych źródeł zasilania - chociaż nie jest to popularne w śród małych konstrukcji. W artykule, który jest częścią kursu budowy robotów odnosiłem się do naszego zestawu i tam faktycznie "musieliśmy" zasilić całość z jednego źródła zasilania, bo tak całość zaprojektowaliśmy 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Bądź aktywny - zaloguj się lub utwórz konto!

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto w ~20 sekund!

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj się »

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się »
×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.