Skocz do zawartości

Schemat lutownicy do sprawdzenia


Chumanista

Pomocna odpowiedź

1. Trudno ocenić np. wyświetlacz. Typ nieznany, narysowałeś mu jakieś złącze z nazwami sygnałów a podłączasz coś szeregowego od czapy. Może i będzie to działać, tylko Ty wiesz dlaczego.

2. Co z VO wyświetlacza?

3. Czy podświetlanie LCD wytrzymuje bezpośrednie podłączenie do 5V?

4. Co się dzieje z liniami T+/T-, czy naprawdę ta lutownica ma na tych samych pinach termoparę i grzałkę? Wydaje mi to się absurdalne, ale czego to chińczycy nie wymyślą..

5. Po co taki rozbudowany driver? Przecież tu kilka Hz zupełnie wystarczy, a wtedy wstawiasz jeden N-MOSFET i po sprawie. Po co w ogóle sterujesz obciążeniem do plusa i do masy?

6. Moim zdaniem błędem jest też rysowanie zasilań na liniach innych sygnałów, jak przy 3.3V/5V U1.

7. Na wejściu analogowym PB0 dałbym jakiś (nawet duży) opornik do masy, by uszkodzenie/rozwarcie potencjometru nie było stanem przypadkowym a raczej najniższym możliwym napięciem.

8. Do czego jest 12V na P3?

9. Tej lutownicy dałoby radę ATtiny a mamy tu 72MHz Cortexa M3.. Hm, przerost formy nad treścią?

10. Nie sprawdzałem mapowania pinów CPU.

BTW: Nie biorę udziału w konkursie.

Link do komentarza
Share on other sites

marek1707,

1. Ten wyświetlacz to jeden z tych popularnych 128x64 na ST7920, schemat podłączenia z internetu. Chociaż faktycznie chyba zapomniałem podłączyć tego RS.

2,3. Tak wynika z tego co przeczytałem. Dokumentacja tej chińszczyzny jest straszna.

4. Skromna dokumentacja do Hakko T12 tak sugeruje, tu też tak to wygląda: https://hackaday.io/project/11954-soldering-iron-very-precise-super-simple

5. Jeśli dobrze rozumiem (może nie) to muszę odciąć górną część żeby odczytać temperaturę a do tego potrzebuję drivera, a skoro tak to nie mam powodów żeby nie zrobić tego w ten sposób?

6. Postaram się to poprawić.

7. Dobry pomysł, tak zrobię.

8. Zapewnia napięcie do wysterowania bramki górnego tranzystora. Może zrobię ja z 24V żeby ograniczyć ilość kabli?

Dziękuję bardzo, świetne rady jak zawsze 🙂

9. Ten Cortex kosztuje poniżej $2 na module i jest z kondensatorami, USB, kompletem bajerów. Plus łatwiej wymienić w razie czego i mam wszystko wyprowadzone na goldpiny. Dlaczego się ograniczać?

Link do komentarza
Share on other sites

1. "..to jeden z tych popularnych 128x64 na ST7920" - nikt się tego ze schematu nie domyśli, nie ma tam żadnego komentarza, ja nadal nie wiem co to, a już na pewno opis złącza (w trybie przez Ciebie użytym) jest mylący. Równie dobrze mogłeś narysować prostokątny klocek lub header z samymi numerkami pinów i napisać na nim "LCD" - przynajmniej nikt nie sugerowałby się nazwami sygnałów. Ten wyświetlacz zasilany z 5V potrzebuje min 3.5V (0.7*Vcc) żeby pewnie załapał stan wysoki na wejściu. Może nie zadziałać z Twoim Cortexem. I podłączyłeś tam MISO procesora? Czy to na pewno jest wyjście szyny SPI z CPU?

2. Aplikacja MAXa pokazuje trzy kondensatory na wejściach T+/T- których tu brakuje. Dałbym też te rezystory ograniczające prąd wejściowy, bo przez większą część czasu będziesz jednak pracował w warunkach FAULT układu pomiarowego.

3. I dlatego na wszelki wypadek - choćby na potrzeby regulacji jasności - dałbym szeregowy rezystor min. 1206. To nic nie kosztuje, a nie musisz potem ciąć ścieżek.

5. No ale ten driver nie zadziała tutaj dobrze. On bazuje na obecności PWM co już wyklucza pracę lutownicy na 100% mocy np. w warunkach przyłożenia grotu do dużej i zimnej masy a poza tym układ zasilania wymaga machania wyjścia górnego między szynami zasilania +24/GND. U Ciebie obciążenie jest odcinane jednocześnie z obu stron i kondensator pompy ładunkowej (C3/C4) nie ma się którędy naładować. Zrób jak ten gość we wskazanym linku. Prosto i skutecznie.

Pomijam, że:

- źle podłączyłeś diodę ładującą te pojemności,
- niepotrzebne te kombinacje z diodami przy bramkach, przecież nie musisz tu stroić czasów martwych bo obciążenie jest włączone szeregowo z tranzystorami.

9. Cena mnie nie przekonuje, bo w tej samej konkurencji moduł z tiny lub nawet m328 będzie pewnie kosztował <1 USD.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

1. Znalazłem datasheet, to jest ten moduł: http://www.lcd-module.de/eng/pdf/zubehoer/st7920_chinese.pdf Jutro się jeszcze przyjrzę wszystkiemu co do niego.

2. Dodam.

3. Dodam.

5. Konieczność wyłączenia na czas pomiaru temperatury wymusza stan niski, ale chyba faktycznie zrobię tak jak w tamtym projekcie.

9. To mam gotowe jako moduł i na 3.3V. Chciałem użyć Arduino Nano najpierw ale musiałbym je modyfikować żeby działało na 3.3V, teoretycznie ograniczyłoby mnie to do 8MHz i zepsuło biblioteki, więcej pracy niż jest to warte. No i muszę poćwiczyć STM32.

Link do komentarza
Share on other sites

Bądź aktywny - zaloguj się lub utwórz konto!

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto w ~20 sekund!

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj się »

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się »
×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.