Skocz do zawartości

[Dla początkujących] Zasilanie robotów, czyli jak i czym karmić robota.


Mihau

Pomocna odpowiedź

Poniżej masz dane katalogowe trzech przykładowych akumulatorów żelowych.

SSB:

http://www.tme.eu/pl/Document/98a8ac59edb78a580ffd5d493a14771e/SB2.2-12.pdf

Panasonic:

http://www.tme.eu/pl/Document/3beda7315d9a6ee7881611afb9826a1e/ACCU-HP2.2-12_P.pdf

Nerbo:

http://www.tme.eu/pl/Document/d38690cc2395e7a185290048d25e21d1/NB%202.2-12.pdf

Wszystkie mają praktycznie taką samą pojemność więc łatwo porównać.

SSB specyfikuje aku 2.5Ah do prądu 11A czyli aż 5C - temu można zaufać.

Nerbo do 3C, Panasonic do 1C, żaden wyczyn. Z resztą żaden z tych akumulatorów nie wykazuje jakichś specjalnych osiągów przy dużych prądach rozładowania. One nie są do tego.

Jeśli szukasz wśród ołowiowych, to znajdź motocyklowe 12V ale normalnie zalewane kwasem. Te są do rozruszników więc potrafią znacznie więcej choć gdybym miał je stosować to poważnie pomyślałbym już o LiPol chyba, że musisz jeździć w -20°C.

Mając takie dane możesz spokojnie projektować system zasilania. Wykraczanie poza podane przez producenta granice wiąże się z brakiem gwarancji na cokolwiek. Na czas życia (trwałość), pojemność a nawet na bezpieczeństwo użytkowania itd.

I jeszcze jedno: firmy produkują całe rodziny akumulatorów przeznaczonych do pewnych zastosowań. Jedne są do ładowania buforowego (ciągłego), inne raczej do cykli łądowanie-rozładowanie. Są też w asortymencie tego samego producenta aku lepsze i gorsze czyli tańsze i droższe. Nie przywiązywałbym się do jednego zestawienia. Najlepiej gdy kupisz dokładnie ten model, którego masz dane katalogowe i który pasuje do Twoich wymagań.

Link do komentarza
Share on other sites

Dzięki za wiadomości, po prostu ta informacja podana w artykule wydawała mi się niemożliwa, a akumulatory które są na stronach sklepów w stylu botland nie mają not katalogowych nawet na stronach producentów. Też tak mi się wydawało że do większych prądów się nie nadają, ale zobaczyłem że zastosowano taki w projekcie https://www.forbot.pl/forum/topics7/wielozadaniowy-gasienicowa-platforma-samobiezna-maus-vt8747.htm z silnikami od wiertarek i zwątpiłem.

Link do komentarza
Share on other sites

Dzięki za wiadomości, po prostu ta informacja podana w artykule wydawała mi się niemożliwa, a akumulatory które są na stronach sklepów w stylu botland nie mają not katalogowych nawet na stronach producentów. Też tak mi się wydawało że do większych prądów się nie nadają, ale zobaczyłem że zastosowano taki w projekcie https://www.forbot.pl/forum/topics7/wielozadaniowy-gasienicowa-platforma-samobiezna-maus-vt8747.htm z silnikami od wiertarek i zwątpiłem.

Oczywiście, że możesz go użyć. Spójrz tylko na kilka parametrów:

1. Waga akumulatora to >2Kg

2. Przy prądzie rozładowania rzędu 2C (koledzy wspominają o ok. 20min jazdy) akumulator odda faktycznie 3.35Ah a nie 7Ah czyli mniej niż połowę. Pokazuje to jak słabą sprawność ma to zasilanie przy dużym obciążeniu.

3. Akumulator li-poly mogący zastąpić ten akumulator żelowy będzie ważył w granicach 300gram, tylko cena będzie odpowiednio wyższa, bo ok. 150zł.

Reasumując za ok. 100zł możesz zmniejszyć wagę robota o blisko 2Kg, co przy ich robocie ważącym 10Kg oznacza 20% redukcję. Z pewnością poprawiłoby to parametry robota i/lub zwiększyło dopuszczalne obciążenie, więc jest nad czym się zastanawiać.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

A mnie zastanawia jak się zmniejsza pojemność akumulatorów litowo polimerowych wraz z rosnącym prądem - powiedzmy takich tanich Turnigy czy Zippy.

Bardzo niewiele.

Oto wyniki testu, który znalazłem na necie:

2S 7.4V 350 mAh Zippy 20C LiPo

- 337 mAh at 0.35A load (1C)

- 332 mAh at 1.75A load (5C)

- 329 mAh at 3.50A load (10C)

- 305 mAh at 5.25A load (15C)

- 275 mAh at 7.00A load (20C)

Jak widać przy obciążeniu 20C (a nie 2C jak powyżej) akumulator stracił 20% pojemności. Przy 10C akumulator traci zaledwie kilka procent - w zasadzie wartość pomijalna.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.