Skocz do zawartości

Jak zrobić MiniSumo bez Mikrokontrolera ( Multibota )


Owczak

Pomocna odpowiedź

Zrobiłem wszystko według schematu kolegi Owczaka, ale mam problem i nie wiem jak go rozwiązać.

Jak czujniki zbliżam do czarnej kartki, takiej zwykłej czarnej, nie malowanej to silniki nie działają. Jak zbliżę do białej kartki to silniki nie działają. Gdy czujniki są w powietrzu to działają silniki i tak samo silniki działają gdy czujniki zbliżam do czarnej taśmy izolacyjnej czy na kartce namaluję czarną ścieżkę pisakiem do płyt.

Nie wiem czym to jest spowodowane. Sprawdziłem wszystko dokładnie, wszystkie połączenia są tak jak w schemacie z pierwszego postu.

Znalazłem jeszcze inny schemat na tym forum: https://www.forbot.pl/forum/upload_img/obrazki/IMG_49771b4e6b9d59523.jpg co prawda tamten jest dla czujnika CNY70 (ja mam TCRT1000).

Emiter podłączony jest do minusa i nie ma żadnego rezystora ani nie jest podłączony do scalaka, natomiast kolektor ma rezystor i jest podłączony do wejścia scalaka i do plusa.

A w schemacie kolegi Owczaka jest odwrotnie, emiter jest do scalaka i ma rezystor, a kolektor tylko do plusa.

Dlaczego w tych dwóch schematach jest to zrobione inaczej? to zależy od czujnika, czy jak? Który schemat jest dobry i dlaczego?

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Witam!

Jest to mój pierwszy post na tym forum, dlatego proszę o wyrozumiałość.

Kolego Owczak, czy mógłbyś mi wysłać na PW nowy, poprawiony schemat wraz z mikro-przełącznikami

Link do komentarza
Share on other sites

znalazlem takie same silniki z przekladniami w starej zabawce brata. Bede chciał ich użyć do budowy robocika. Zadowolony jestes z nich? jakie maja parametry?

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.