Skocz do zawartości

Stopiona taśma.


SeerKaza

Pomocna odpowiedź

Kurcze aż wstyd się przyznać że zjarałem nowiuśki programator. O ten : http://allegro.pl/item697118283_programator_avr_usb_4w1_stk500v2_avr910_rs232_gen.html

Zmontowałem układ na płytce stykowej. Układ to był czysty procesor. Połączenia to do masy vcc a ref itd oraz reset. Po prostu chciałem zaprogramować procesor. Moim wielkim błędem było to że zamiast użyć mojego labolatoryjnego zasilacza z wszystkimi bajerami (zostawiłem go u ojca w pracy bo uruchamiałem u niego jeden układ) 🙂. ja na leniwca użyłem tego od starego kompa . Użyłem czerwony (5V) i czarnego (GDN) . By sprawdzić czy zasilanie dochodzi (czy zasilacz działa) do układu dałem diodę z rezystorem 1kOhm. Załączyłem układ i było wsio ok nic się nie fajczyło dioda świeci więc prąd płynie. Potem podłączyłem programator. I zaprogramowałem układ (by sprawdzić programator na start wsadziłem prosty na miganie kilku diod ) (programowałem na niby zasilaniu z programatora ) następnie podłaczyłem diody i microswitch . Załączyłem zasilanie i układ nie działa. Wiec znów podłączyłem programator. (tym razem zdąłem zworkę zasilania wiec zasilanie miało być z układu) czekam kilka sekund i co widzę Fajczy mi sie taśma od programatora. Wyłączam zasilanie (na szczęście nie zdązyłem podłaczyć tego do kompa). Z mojej obserwacji zaczęła się fajczyć ze strony gdzie idzie Vcc. Ale coś mi nie gra Vcc to 5 V ja też zasilam 5V napięcie takie same więc prąd nie powinien płynąć) Potem sam programator podłączyłem pod kompa. I komp reaguje na programatorze też się co nieco miga. Układ spakowałem na kilka dni podejdę do tego pojutrze (muszę się uspokoić) . Jak myślicie jaki był mój błąd. I czy da się uratować programator. Pierwszy raz kupiłem programator pod USB. I płytka stykowa też była nowa (do tej pory lutowałem na uniwersalnej).Ja podejrzewam 3 rzeczy. Wsadziłem za głęboko niektóre nóżki które dotknęły metalowej podstawy do której segmenty są przykręcone. Drugie to coś zwaliłem z zworką zasilania. Trzecie to zasilacz komputerowy dał złe napięcie.

Link do komentarza
Share on other sites

Moim zdaniem zwarłeś + i - zasilania, stąd też popłynął duży prąd który ujawnił się w postaci topiącej się izolacji 😃 O ile zasilacz działa w porządku, programator też powinien działać... Ale to zależnie od tego, czy moje przypuszczenia są słuszne.

Link do komentarza
Share on other sites

Moim zdaniem zwarłeś + i - zasilania, stąd też popłynął duży prąd który ujawnił się w postaci topiącej się izolacji 😃 O ile zasilacz działa w porządku, programator też powinien działać... Ale to zależnie od tego, czy moje przypuszczenia są słuszne.

Mogłeś zamienić + z - i zrobiło sie zwarcie przez diode zabezpieczającą - o ile taka jest w programatorze.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Ciekawe, czy procesor przeżył. Ja zrobiłem taki numer z PIC-em i chociaż zadymiło się z niego, a na obudowie został ślad po stopieniu, procesor dalej działa. Pytanie czy AVR też może przeżyć taki wypadek.

Link do komentarza
Share on other sites

Do jednego gnd poszło vcc a na vcc poszło gnd

Ja zrozumiałem, że prąd poszedł na płytę. Ale może racja, że tylko programator ucierpiał. Szkoda, bo myślałem, że będzie można porównać wytrzymałość AVR i PIC.

Link do komentarza
Share on other sites

Z własnego doświadczenia powiem ci tak, nieraz już włożyłem procka typu tiny2313 odwrotnie w podstawkę, zrobił się trochę ciepły, ale po ponownym poprawnym włożeniu działał prawidłowo, wiec musi mieć wewnątrz jakieś zabezpieczenie w postaci chociażby diody. Nie mam doświadczenia przy innych avrach, które nie mają symetrycznie rozmieszczonych nóżek zasilania bo takie w 100% lutowałem poprawnie.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.