Skocz do zawartości

Zasilanie do podzespołow


lukaszinfer

Pomocna odpowiedź

Witam,

jestem nowym czlonkiem tej stroki internetowej lecz pomysly do mojego robota czerpalem wlasnie z tego forum.

Mam nastepujacy problem:

Jako czujnika przeszkody dla mojego robota uzylem SHARPA GP12D...... czy cos takiego. Chce to wszystko zasilac

( stabilizator napiecia, L293D, 2 serwa, czujnik odleglosci)

z akumulatorka modelarskiego o natezeniu 700mAh 4.8V.

wiem ze jesli podlacze do tego czujnik Odleglosci to sie spali

ponizej daje schemat moje robocika.

przepraszam za te kropki lacznikowe na schemacie ale robilem ten schemat na poczayku nauki z EAGLE'm.

zasilanie czujnika SHARP jest podlaczone do gniazda programatora.

jak zaradzic spaleniu tego czujnika wiem ze trzeba zwiekszyc rezystancje ale dalej to nie wiem.

pozdrawaim

Link do komentarza
Share on other sites

Również jako początkujący tutaj występuję, jednak pozwól, że będę miał kilka uwag dotyczących Twojego posta:

SHARPA GP12D...... czy cos takiego

Byłoby dużo łatwiej, gdybyś jednak sprawdził jaki to model. Każda nazwa, choćby różniła się jedną literką od innej, mówi, że jednak coś odróżnia te modele, a wiedza ta może być krytyczna. Dlatego też, sprawdź, napisz i postaram Ci się pomóc jak tylko będę potrafił najlepiej.

akumulatorka modelarskiego o natezeniu 700mAh 4.8V.

Te 700 mAh oznaczają pojemność danego akumulatora, nie mówi jednak nic o prądzie jaki można z niego pobrać. To pewnie drobne Twoje przeoczenie.

A tak poza tym, zaczynanie zdań od wielkiej litery, korzystanie ze znaków przestankowych oraz słownika ortograficznego (większość przeglądarek internetowych już je posiada) nie boli:) (Przepraszam moderatorów, jeśli wdepnąłem w ich kompetencje)

Pozdrawiam i czekam na dane tego modelu!

Link do komentarza
Share on other sites

model czujnika to:

GP2D120XJ00F

Kiedyś podłączyłem przez ten akumulatorek czujnik SHARP'a, modelu nie pamietam ale na obudowie mial napisane GP2D12 F 77 i sie spalił 🙁 , a na baterii 9V podłączonej przez stabilizator działał pięknie.

A za błędy ortograficzne sorki nie chciało mi sie wtedy zabardzo pisać.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Co to za układ 788TV? nie mogę znaleźć datasheeta. Domyślam się, że stabilizator, ale na jakie napięcie? Musisz pamiętać, że na każdym stabilizatorze następuje spadek napięcia, np. 7805 musi być zasilany ok. 7V, żeby dawał 5V na wyjściu.

Jeśli jest to układ LDO, to mniejszy jest spadek, ale nadal jest. Akumulatory mają tylko 4,8V, więc zastanawiam się ile ma być na wyjściu?

Kolejna sprawa - 4,8V to jest napięcie znamionowe, będzie mniejsze jeśli się częściowo rozładują, poza tym mniejsze jeśli obciążysz je silnikami.

Jednym słowem - chyba za małe dajesz napięcie.

Co do procesora to możesz użyć ATmega8L i zasilać niższym napięciem.

Link do komentarza
Share on other sites

Musisz pamiętać, że 4.8V to tylko napięcie znamionowe. W pełni naładowany będzie miał więcej, wyładowany mniej. Do tego silniki mogą powodować skoki napięcia.

Radziłbym zwiększyć napięcie i dać stabilizator.

Poza tym brakuje przydałby się rezystor i kondensator przy pinie reset procesora.

Link do komentarza
Share on other sites

jesli chodzi o zasilanie to jesli w pelni naladuje ten akumulator i dam to przez stabilizator 7805 to sie nic nie stanie???

Pierwsze slysze ze przy reset daje sie jakis rezystor i kondensator mozesz dac jakis schemat jak to podłączyc??

Link do komentarza
Share on other sites

Chodzi o rezystor podciągający do resetu. Co prawda jest on wbudowany w avr'a le lepiej go dać jako dodatek. Czasami się zam kontroler resetuje z powodu braku tego rezystora. A kondensator służy do pozbycia się szumów.

Link do komentarza
Share on other sites

Żaden bezpiecznik nie jest potrzebny, wystarczy stabilne 5V (no, i chyba jeszcze dławik i kondensator, ale o tym to już sobie sam poszukaj).

Ps. Zdania zaczynaj z wielkiej litery, używaj polskich znaków diakrytycznych i tylko jednego znaku zapytania

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.