Skocz do zawartości

Przepis na soft-procesor w FPGA na płytce Maximator


Elvis

Pomocna odpowiedź

Cześć Elvis,

bardzo fajnie napisany artykuł 😃 Posiadam Maximatora i mam nadzieję, że znajdę czas w ten weekend aby wypróbować twój "przepis" na NIOS'a.

Pozdrawiam

[ Dodano: 11-05-2018, 17:57 ]

Cześć Elvis,

a mógłbyś może dołączyć projekt Quartus'a do postu. Tak na wszelki wypadek, gdyby ktoś "utknął" w którymś momencie - będę się starał zrobić wszystko 'od zera' wedle twojej procedury?

Pozdrawiam

Link do komentarza
Share on other sites

NIOS II to jest prosty tak naprawdę - np: u mnie na uczelni to my jako ćwiczenie dajemy obsługę wyświetlaczy Nokii które są dostępne na KAMAMI (tj: https://kamami.pl/lcd-84x48/180404-modlcd1.html). A proste bo jakby nie patrzeć to wszystkie instrukcje są wskaźnikami na dane rejony pamięci, na której pracuje softprocesor (a w których zawarte są związane z nimi rejestry )i starczy tylko wstawiać odpowiednie wartości w danych miejscach tejże pamięci (poza tym tych rejestrów sporo wcale nie jest jak w STM-ach czy AVR-ach i dlatego tym bardziej ten softprocesor jest prosty). To tak na boku ^^

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

To może zamiast linka do wyświetlacza podziel się linkiem do materiałów, które przerabiacie na ćwiczeniach? Sterowanie wyświetlacza brzmi ciekawie, chociaż mam wrażenie, że pisanie o rejestrach w pamięci jest nieco mało precyzyjne - w każdym razie chętnie bym materiały pooglądał. Może i u mnie na uczelni coś na FPGA się dzieje, ale niestety w innej katedrze.

Link do komentarza
Share on other sites

Brakuje w tym projekcie tylko komponentu System ID, który zabezpiecza nas przed wgraniem softu z BSP niezgodnym z tym co jest aktualnie skonfigurowane w układzie FPGA. Poza tym nie wiem czy tylko ja mam takie wrażenie, ale Platform Designer (dawny Qsys) spisuje się lepiej niż obecny system przygotowywania MicroBlaze?

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

2 minuty temu, piotrva napisał:

Poza tym nie wiem czy tylko ja mam takie wrażenie, ale Platform Designer (dawny Qsys) spisuje się lepiej niż obecny system przygotowywania MicroBlaze?

Cześć,

zgadzam się w pełni z tą opinią.

Pozdrawiam

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

6 minut temu, Elvis napisał:

A jaki jest obecny system przygotowywania MicroBlaze?

Cześć Elvis,

najpopularniejszym jest ten promowany przez Xilinx'a oparty na Vivado - budowa soft-procesora poprzez składanie go z "IP corów" Xilinxa np. Core Microblaze + rózne moduły oparte np. na magistrali AXI, osoby generator zegara dla CPU itp. Potem synteza tak zbudowanego projektu w Vivado i jego eksport do SDK. Są także gotowe projekty oparte na SDK lub EDK (komercyjna licencja). Ale jak sam mogłeś się przekonać na prostym tutorialu dla Microblaze jest to problematyczne.

Pozdrawiam

Link do komentarza
Share on other sites

Ale przecież Maximator ma FPGA MAX10, na nim działa Nios II, a nie MicroBlaze... Do konfiguracji używany jest QSYS, przemianowany na Platform Designer - natomiast całość działa praktycznie identycznie jak w przypadku Vivado dla Xilinxa. Właściwie główna różnica to inny wygląd - Vivado pozwala na rysowanie schematu, a Platform Designer używa bardziej tabelarycznej postaci. No i domyślnie używa magistrali Avalon, ale można do niej podpinać peryferia z AXI, AHB, czy APB. Wynik jest też eksportowany do SDK i programowanie odbywa się podobnie jak w przypadku narzędzi Xilinxa w Eclipse.

Prawdę mówiąc różnice są moim zdaniem niewielkie, chociaż jak dla mnie narzędzia Altery są trochę wygodniejsze - ale to pewnie kwestia przyzwyczajenia. Natomiast dla małych projektów Altera bije na głowę Xilix-a czasem syntezy.

To co napisałem nie dotyczy Microblaze - i nie bardzo rozumiem co jest problematyczne...

Link do komentarza
Share on other sites

3 minuty temu, Elvis napisał:

Ale przecież Maximator ma FPGA MAX10, na nim działa Nios II, a nie MicroBlaze...

To co napisałem nie dotyczy Microblaze - i nie bardzo rozumiem co jest problematyczne...

Elvis to chyba kwestia złego zrozumienia się 😉

Mnie wydaje się iż kolega chciał napisać, iż metoda budowy NIOSII w QSYS jest wygodniejsza niż ta w Vivado (właśnie ta postać tabelaryczna). W Vivado wcale nie jest prosto na schemacie prawidłowo połączyć te wszystkie IP cory. A co gorsza potem na etapie syntezy i implementacji pojawią się mnóstwo nie do końca zrozumiałych błędów związanych z konfiguracją pinów układu FPGA.

Chodziło tylko o zasygnalizowanie faktu, że dla NIOS jest to wygodniejsze - z czym się zgadzam.

Pozdrawiam

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Elvis - chodzi o porównanie Intel FPGA / Xilinx. Moim zdaniem interfejs jak to nazwałeś w "bardziej tabelarycznej postaci" jest wygodniejszy i bardziej czytelny niż rysowanie schematu w Vivado.

I też czas syntezy w Quartus wydaje mi się o niebo krótszy niż podobnego projektu w Vivado, ale tu by trzeba dokładnie porównać narzędzia do syntezy i ich ustawienia (np. jaki poziom optymalizacji jest wybrany, etc).

Widać tym małym wpisem rozpętałem off-topic pod Twoim fajnym i bardzo kompaktowym poradnikiem 😉

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.