Skocz do zawartości

Lutowanie


mickes27

Pomocna odpowiedź

Witam. Czytam właśnie książkę pt. "Elektronika dla nie wtajemniczonych". Znalazłem ją pomagając przenosić ojcu książki i ogólnie robić porządek. Jest tam rozdział o lutowaniu podzespołów itd. na płytce uniwersalnej. Piszą tam, że trzeba włożyć element, tak aby metal znalazł się po stronie ścieżek i zagiąć pod kątem 45 stopni, a następnie przylutować. I moje pytania brzmią:

1. Czy to prawidłowy sposób lutowania na płytce np. układu L293D?

2. Jak połączyć ze sobą ścieżki? W książce nic o tym nie ma. Prosiłbym o łatwe, w miarę proste wytłumaczenie.

Dzięki z góry. Mam nadzieję, że temat może się przydać innym.

Link do komentarza
Share on other sites

1. Ja bym nic nie zaginal - latwo mozna ulamac. Przy montazu przewlekanym wkladasz element od strony bez sciezek - tak, zeby nogi mu wyszly po stronie ze sciezkami, obcinasz szczypcami ewentualne za dlugie nozki (im dluzsza tym wieksza pojemnosc cieplna i ciezej rozgrzac do temperatury, przy ktorej cyna sie stopi i przylgnie) i lutujesz tak, zeby lut zlapal i nozke i sciezke. Dobry lut jest blyszczacy, srebrny i ma ksztalt malego wulkanu 😉

2. Masz na mysli np. sciezki na PCB jednowarstwowym, ktorych nie dalo rady polaczyc z braku mozliwosci a powinny byc? Stosuje sie zwory z drutu - srebrzanka np.

Link do komentarza
Share on other sites

piszą o zaginaniu, ponieważ gdy lutujesz musisz odwrócić płytkę do góry nogami (żeby dojść z lutownicą do tego "metalu") - jeśli wetknięty element nie wypada, to nie ma potrzeby zaginać mu nóżek. Co do ścieżek, to jeśli są blisko siebie, wystarczy spróbować połączyć je przy pomocy dużej ilości cyny (spróbować zlutować taki "mostek"), opcjonalnie wykorzystać np. odcięte nóżki od rezystorów/kondensatorów, wspomnianą wyżej srebrzankę lub po prostu kynar (czy inny kawałek przewodu w izolacji).

Radzę zapoznać się z tym tematem. Gdzieś tam na dole wstawiłem fajny film wyjaśniający wszystko.

Link do komentarza
Share on other sites

Niedokładnie o to mi chodzi. Chcę wiedzieć jak zlutować ścieżki ze schematu. Czy drutem, przewodem itd. Bo wszystko inne lutować już umiem ale nie wiem jak ścieżki łączyć

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Niedokładnie o to mi chodzi. Chcę wiedzieć jak zlutować ścieżki ze schematu. Czy drutem, przewodem itd. Bo wszystko inne lutować już umiem ale nie wiem jak ścieżki łączyć

Nie wiem czy dobrze Cie rozumiem ale mam wrazenie, ze piszesz o wykonaniu PCB... w takim przypadku sciezek sie nie lutuje tylko trawi - jest sporo metod. Pogoogluj sobie temat trawienia plytek / sciezek itp.

Link do komentarza
Share on other sites

lukpep nie. Mi chodzi o łączenie ścieżek ze schematu, na płytce uniwersalnej. Na schematach są linie z kropkami, jak je połączyć itd. o to mi chodzi.

profesorek_96 ten link nie działa.

Link do komentarza
Share on other sites

No to tak jak napisał lukpep chodzi o płytki PCB. Jak masz jakiś układ to zazwyczaj montujesz to na płytce PCB. Wygląda to mnie więcej tak http://www.linkwitzlab.com/Pluto/w-asp-pcb.jpg. Chyba że to jest układ składający się z 2 rezystorów i diody led to można to po prostu zlutować. Zanim zaczniesz dalej zadawać pytania przeczytaj większość a przynajmniej pierwsze 3 tematy z działu "Ważne tematy" tam na górze

profesorek_96 - popraw link bo nie działa

Link do komentarza
Share on other sites

Odpowiedź na zadane przez mickes27 pytanie już padła. Panowie nie pogrążajcie się, używajcie wyobraźni, wystarczy obejrzeć jakąkolwiek płytkę żeby wiedzieć jak i czym połączyć pola lutownicze.

Temat zamykam, bo jak jeszcze zobaczę tu coś podobnego to posypią się ostrzeżenia.

Link do komentarza
Share on other sites

Anonim
Ten temat został zamknięty.
×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.