Skocz do zawartości

mini platforma mobilna do rozbudowy |w trakcie|


Pomocna odpowiedź

Witam, jest to moja pierwsza konstrukcja przedstawiana tutaj na forum, mianowicie platforma mobilna do rozbudowy. Na początek kilka rzeczy na temat konstrukcji mechanicznej:

- Silniki to serwa es-030, zakupione na allegro i zmodyfikowane jak tu, pomysł na koła też zaczerpnięty z tego robota - piankowe koła do modeli latających.

- dolna płyta, konstrukcja nośna to prostokąt wycięty z laminatu, na nim naklejony jest koszyk z bateriami i serwa oraz przykręcone są śruby mocujące płytkę z elektroniką

- zasilanie to 4 (za niedługo 6) baterie AA + 7805 (o dziwo, z jego ogromnym spadkiem napięcia i tylko czterema bateriami elektronika działa)

Elektronika:

uC to atmega16 z bootloaderem (jeśli tylko zdołam się z nim uporać), z wszystkimi I/O na goldpinach. Rzędy goldpinów są tak ustawione, że można podpiąć serwa. Podczas robienia płytki popełniłem błąd, mianowicie serwa zasilane są z tego samego źródła (7805) co elektronika. Na pycie głównej znajduje się stabilizator, peryferia usprawniające działanie mikrokontrolera (dławik, kondensatory, potencjometr podpięty do aref).

W planach mam kupno sharpa albo zrobienie jakiegoś innego czujnika odległości i zamontowanie go na obrotowym serwie, na które teraz już jest przygotowane miejsce. Na razie nie ma praktycznie żadnych czujników, dlatego wysyłam posta w "projektach nieukończonych".

26082009876.thumb.jpg.2c5ead83d98c0c080c6c5cacf08dbfda.jpg

Link do komentarza
Share on other sites

ciekawy poczatek 🙂

Kola piankowe mowisz - nie mialem nigdy z takimi stycznosci - jak z przyczepnoscia i udzwigiem? Nie odksztalcaja sie? I jaka srednica? Nie masz ich moze wiecej? Bo ja caly czas poluje na jakies interesujace do swojego projektu.

7805 nie jest stabilizatorem typu LDO wiec potrzebuje kolo 1-2V roznicy miedzy wejsciem a wyjsciem wiec faktycznie akuratnie trafiles z tymi bateriami - z 6V na 5 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Czy koła nie pochodzą przypadkiem z pololu? Czy może są to zwykłe piankowe z modelarskiego?

Przewidujesz jakieś koło/ślizgacz podporowy?

Nie wiem ile prądu ciągną Twoje serwa przy średnim obciążeniu, ale radził bym wymienić stabilizator na np. 78T05 - Twój obsługuje do 1A... W każdym razie w moim przypadku okazywało się to za mało dla moich serw o standardowych osiągach 5kg/cm (tzw. noname, z demontażu).

Ogółem na razie mało do komentowania...ale z niecierpliwością czekam na dokończenie robota 🙂 Zapowiada się ciekawie

Pozdrawiam

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Zmieniłem dzisiaj trochę zasilanie - bateria 9V i 7805 zasila mikrokontroler, 4 baterie AA bezpośrednio zasilają elektronikę. Dodałem kilka kabli pod płytką, z prawidłowym zasilaniem problem z bootloaderem zniknął - wcześniej podczas programowania koła zaczynały się kręcić, pobór prądu wzrastał, wzrastał też spadek napięcia, po czym proc się resetował. Dodatkowe źródło prądu dla silników rozwiązało problem. Teraz odpowiedzi na pytania:

Kwarc - max dla tej atmegi, 16Mhz. Mam ich kilka, poza tym ostatnio wszystko robiłem na 16mhz, więc po co zmieniać nawyki 😉 Ślizgacz jest, zapomniałem napisać, jest to koralik wklejony na nakrętkę, po czym to ustrojstwo jest przyklejone do podwozia, działa to bardzo dobrze - na dywanie i panelach.

Co do funkcji to w sumie nie wiem, jakaś płytka z czujnikami linii na pewno się znajdzie, jakieś diodki, lcd, czujnik koloru, takie podstawowe rzeczy. Ale mam już w zanadarzu też gotowy chwytak z mechanizmem podnoszącym, ale nie wiem czy zostanie zamontowany akurat w tym robocie.

Koła to nazwyklejsze koła do modeli latających z miejscowego sklepu modelarskiego, przyczepność znikoma, ale do tego robota nadają się. Nie odkształcają się, piasta jest wykonana chyba z ABSu, są bardzo lekkie, ale raczej drogie jak na takie "nic" - 15zl za dwa koła, średnica 2,5 cala, waga kilkanaście gram. Mają tylko przyklejone orczyki, dzięki czemu można je łatwo (de)montować. Pomysł zaczerpnięty z robota, do którego link jest w pierwszym poście.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.