Skocz do zawartości

Płytka PCB- problem z programowaniem


StaszekG

Pomocna odpowiedź

Witam! Jestem nowym użytkownikiem forum. Ostatnio zrobiłem płytkę PCB z atmega16 , którą chciałem zaprogramować przez programator usbasp. Pojawia się taki błąd (w ArduinoIDE):

avrdude: error: program enable: target doesn't answer. 1
avrdude: initialization failed, rc=-1
         Double check connections and try again, or use -F to override
         this check.

wybrany port szeregowy
 nie istnieje albo Twoja płytka nie jest podłączona

Czy ktoś miałby jakiś pomysł co nie działa???

Programator jest na 100% sprawny, ponieważ bez problemu współpracuje z moją poprzednią płytką (również z atmega16); na płytce nie ma zwarć ani zimnych lutów. W załączniku przesyłam schemat i PCB.

pcb_image.png

schematic_image.png

Link do komentarza
Share on other sites

Mam kilka pomysłów:

  • weź multimetr i sprawdź napięcia na nóżkach zasilających mikrokontroler,
  • ja zazwyczaj dodaję rezystor podciągający do resetu, ten wbudowany jest dość słaby, być może to pomoże,
  • sprawdź, czy czasem nie masz gniazdka do programatora odwrotnie, bo na schemacie nie widać,
  • posprawdzaj omomierzem połączenia wszystkich nóżek z gniazdkiem programatora,
  • upewnij się, że używasz opcji programowania programatorem, a nie przez serial — komunikat coś bredzi o serialu, nie wiem czy to błąd w polskim tłumaczeniu,
  • czasem zworka do wolniejszego programowania w programatorze pomaga.
  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Czy jesteś w stanie przełożyć mikrokontroler z Twojej poprzedniej płytki do nowej i sprawdzić, czy występuje ten sam problem? Albo spróbować zaprogramować nowy mikrokontroler w starej płytce i przełożyć zaprogramowany z powrotem do układu? Chodzi mi o wykluczenie problemów typu źle ustawione fusebity.

Link do komentarza
Share on other sites

Dzięki za rady!!!

Udało mi się wylutować atmegę z nowej płytki w jednym kawałku (nie dałem podkładki- co może pójść nie tak...) i wsadziłem ją do starej płytki. Wyskakuje ten sam błąd. Czy można ją jakoś "naprawić" czy kupić nową???

Link do komentarza
Share on other sites

To zależy, co jest nie tak. Jeśli przez przypadek zmieniłeś fusebity np. wyłączając RST i tylko to jest problemem, to rozwiązaniem jest programator HV (high voltage), z polskich projektów mogę polecić AVR Doctor:

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1716521.html

Jak zaczynałem z AVRami, to miałem taką szufladkę, w której zbierałem "uwalone" procki i jak się tego trochę nazbierało, to zbudowałem urządzenie z linku i wszystkie ponaprawiałem. Nie wiem, czy Ci się opłaci dla jednej sztuki. Ew. możesz popytać znajomych na miejscu, może ktoś ma. Ja Ci mogę zaproponować naprawę za darmo, ale koszt przesyłki wyjdzie Ci taki, jak koszt nowego procka, więc się raczej mija z celem 🙂 No i zawsze jest też możliwość, że to nie fusebity są przyczyną, a jakieś fizyczne uszkodzenie... Może podłączyłeś źle napięcia, może "mityczne" ESD coś zabiło w procku... ¯\_(ツ)_/¯

Edytowano przez Nawyk
  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Niestety jednak nie działa- wyskakuje ten sam błąd gdy próbuję zaprogramować nową atmegę w starej płytce i starą atmegę w nowej płytce (mogę tylko programować starą atmegę w starej płytce). Może jednak coś jest nie tak z tym programatorem (nie mam go w menadżerze urządzeń)... Czym ktoś jeszcze jakiś pomysł??? Proszę o pomoc

Byłbym bardzo wdzięczny

Link do komentarza
Share on other sites

Nie programowałem nigdy USBasp za pośrednictwem Arduino IDE. Może próbujesz ustawić jakieś fusebity? Z mojej strony mogę Ci jedynie polecić programik SinaProg - jest to nakładka na avrdude (z którego Arduino IDE też korzysta), ale możesz tam wyklikać kolejne ustawienia i, ogólnie mówiąc, raczej trudno jest się pomylić. Jeśli Cię zainteresowałem i nikt nie ma innych pomysłów, to polecam ten temat:

Powinno wciąż działać, tylko SinaProg jest w nowszej wersji 😉 Jedyny "problem" to znaleźć *.hex po kompilacji, o ile kompilujesz w Arduino, ale ścieżka się wyświetla jak włączysz komentarze do kompilacji.

Edytowano przez Nawyk
  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.