Skocz do zawartości

Silnik elektryczny bezszczotkowy dokladny ruch


Ziito

Pomocna odpowiedź

Witam. Chcialbym sie dowiedziec jak uzyskac dosc duza dokladnosc ruchow/obrotow nie pelnych silnika? Chodzi mi o to czy ilesc i wielkosc magnesow w silniku przyczynia sie do tego ze z duza dokladnoscia mechanizm robi okreslony ruch? Jak na przyklad w ramionach na linii produkcyjnej w fabryce gdzie dany ruch jest scisle olkreslony i wykonywany z dokladnoscia co do milimetra. Z gory dzieki za odp. 

Link do komentarza
Share on other sites

Naprawdę nie dało się tego napisać po polsku?

Istnieją różne konstrukcje, więc trudno coś konkretnego powiedzieć nie znając szczegółów, ale zazwyczaj takie roboty przemysłowe mają przekładnię o dużym przełożeniu (więc wiele obrotów silnika odpowiada małemu przesunięciu), oraz dokładne enkodery.

Link do komentarza
Share on other sites

@Ziito O sile udźwigu takiego ramienia decyduje przede wszystkim moment obrotowy silnika, podawany w Niutonometrach (nie mylić z dżulami). Ogólnie parametr ten podawany dla każdego silnika mówi o sile, którą uzyskasz na końcu ramienia o długości 1m, podawaną w niutonach. Jeżeli parametr to Ncm - siła na ramieniu 1 cm 🙂 Ogólnie, każdy silnik ma też drugi parametr - prędkość obrotową wału, podawaną, podobnie jak moment dla określonego napięcia. Ich iloczyn (moc) jest stały, a Ty możesz dowolnie zmieniać prędkość i moment za pomocą przekładni, zwiększając jedną wartość kosztem drugiej. To tyle jeśli chodzi o fizykę

Siła na tym ramieniu 1cm czy 1m jest podana w niutonach, a 1N to siła, z jaką Ziemia przyciąga tabliczkę czekolady 100g. Zwróć na ten fakt uwagę, bo np. w robocie klasy SCARA (sam takowego teraz buduję) są dwa ramiona położone poziomo - jeżeli coś przesuwasz w poziomie, to zakładając idealne założyskowanie siła potrzebna do przesunięcia tego czegoś jest znacznie mniejsza (oczywiście nie nieskończenie mała - bezwładność) niż przy ramieniu, które porusza się góra-dół (zwykły manipulator). Nie wiem, czy wytłumaczyłem to wystarczająco jasno - siła na ramieniu zamocowanego do jakiegoś silnika (z przekładnią lub bez) przy stałych parametrach pracy jest stała, natomiast udźwig o który pytałeś już nie - zależy od pozycji ramienia (tak samo, jak Ty dysponujesz siłą w rękach np. 30kG=300N - podniesiesz max. 30kg, ale w poziomie możesz przesunąć po podłodze np. 100kg).

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.