Skocz do zawartości

Dyskusja na temat czcionki używanej na forum


ethanak

Pomocna odpowiedź

No niestety... Istnieją czcionki typu Courier, Microsoft swego czasu opracował czcionki takie jak Consolas (do kodów) czy Georgia (do tekstów) gdzie literka "l" (małe el) i cyfra "1" (jeden) wyglądają zupełnie inaczej. Istnieją wolne odpowiedniki (np. Inconsolata dla Consolas)... ale przecież Verdana czy jakiś inny googlefont jest ładniejszy, a już na pewno bardziej trendy...

Nie tylko trzeba uważać - trzeba być webmasterem z prawdziwego zdarzenia i  czasami poświęcić piękno (wątpliwe zresztą) dla czytelności.

No, ale tego też się trzeba uczyć... i trochę pokory by się przydało.

edit

@porter122: dlaczego pomyliłeś jedynkę z wielkim "L" (jak leniwiec)lub "I" (jak ilot^Hraz)?

Edytowano przez ethanak
porter122 się ze mną nie zgodził
  • Nie zgadzam się! 2
Link do komentarza
Share on other sites

@ethanak, całkowicie się z Tobą zgadzam, że należy korzystać z czcionek typu Consolas do prezentowania kodów i tak właśnie się dzieje na Forbocie.

Kod wstawiony na blogu:

2c6db-2018-10-10_19-59-51-4621.png

Kod wstawiony na forum, co prawda nie jest zamieniany dokładnie w Consolas, ale jest to inna czcionka, która pozwala rozróżnić podobne znaki:

iIl1

Do tego cytat z forum, jak sam pewnie widzisz tutaj również znaki "jeden" oraz "małe L" wyglądają inaczej.

5 godzin temu, porter122 napisał:

P.S. czy tylko ja usilnie wpisywałem "sudo modprobe bcm2835-v412" zamiast "sudo modprobe bcm2835-v4l2"

Odnosząc się do Twojej wiadomości:

3 godziny temu, ethanak napisał:

Nie tylko trzeba uważać - trzeba być webmasterem z prawdziwego zdarzenia i  czasami poświęcić piękno (wątpliwe zresztą) dla czytelności.

No, ale tego też się trzeba uczyć... i trochę pokory by się przydało.

Twoja uwaga jest słuszna, ale chyba niezbyt celna w odniesieniu do Forbota, ponieważ kody są prezentowane odpowiednimi czcionkami. Chyba nie sugerujesz, że wszystkie teksty (łącznie z całymi postami) miałyby być prezentowane np. w Consolas? Znacznie odbiegałoby to od wszystkich standardów i utrudniało czytanie wiadomości. Jeśli kod zostanie umieszczony poprawnie (przez dedykowane narzędzie) to zostanie przedstawiony za pomocą odpowiedniej czcionki. Nie widzę tutaj żadnego błędu.

Link do komentarza
Share on other sites

Może trochę mnie poniosło... ale zauważ: w wielu postach podajemy jakieś dane katalogowe, jakieś symbole... ja sobie z tym radzę przez ^C/^V do jakiegoś tam notatnika, ale chyba nie każdy (szczególnie początkujący) będzie się bawił w próby odczytania nieczytelnego fonta...

Bezszeryfowa czcionka w treści jest ładna - ale nie odróżnisz "I", "l", "|", a nawet czasem "1".

Jako test: podaj jakie są te trzy pierwsze znaki o których pisałem, że nie można ich odróżnić. Tak bez używania jakichś specjalistycznych narzędzi...

Zastanów się: czy ważniejsze jest tu piękno, czy czytelność?

No ale cóż... próba dyskusji z facetem który uważa jasnoszare na białym za czytelne, WCAG za jakieś wydumane wydumki, a pojęcie kontrastu czcionki to dla niego abstrakcja - przekracza moje możliwości jako (emerytowanego) webmastera i (emerytowanego takoż) speca od dostępności serwisów internetowych.

Link do komentarza
Share on other sites

Posty wydzieliłem do osobnego tematu z poniższego wątku:

Osoby podzielające powyższe uwagi lub mające inne analogiczne pomysły na ulepszenie czytelności forum zachęcam do dzielenia się swoimi pomysłami w tym temacie. Z wszystkimi uwagami chętnie się zapoznam 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.