Skocz do zawartości

Lego 6-axis arm - manipulator sześcioosiowy


the_evil_genius

Pomocna odpowiedź

Podoba Ci się ten projekt? Zostaw pozytywny komentarz i daj znać autorowi, że zbudował coś fajnego!

Masz uwagi? Napisz kulturalnie co warto zmienić. Doceń pracę autora nad konstrukcją oraz opisem.

49 minut temu, Treker napisał:

@the_evil_geniusJakie źródło klocków? Masz takie pokaźne zapasy z różnych zestawów czy kupowałeś konkretne elementy?

Zarówno jedno jak i drugie. Klocki najczęściej kupuję przez Allegro lub międzynarodową platformę Bricklink, która zrzesza sprzedawców z całego świata umożliwiając tym samym zakup przeróżnych części w zależności od tego co nam potrzeba.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

@the_evil_genius Bardzo ładny robot, gratuluję!!! Mam kilka pytań:

1) Jak założyskowany jest I stopień swobody?

2) Wzorowałeś się chociaż częściowo na planach innych robotów? Czy tylko czerpałeś inspirację? Jak wygląda budowanie z klocków - masz jakiś szkic, model CAD czy budujesz, przymierzając i próbując?

3) Co to za siłowniki na początku 2 minuty filmu? Mówiłeś o pompce i zaworze? Możesz napisać coś więcej o pneumatyce, jak silne są te siłowniki, ile to kosztuje? Ogólnie, te klocki to klocki Lego Technic? Co ze sterowaniem? Robot ma jakieś enkodery, dzięki którym zna kąty ramion? Nie myślałeś o chwytaku podciśnieniowym?

Wybacz taką ilość pytań 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

8 godzin temu, Treker napisał:

Jesteś wstanie oszacować (tylko dla ciekawostki) koszt klocków potrzebnych do budowy takiej konstrukcji?

Przy wyłącznym użyciu klocków, idąc od 900 zł w górę możemy zacząć budować rzeczy na podobnym poziomie. Górnej granicy często nie widać 🙂 Ale ma to jedną zaletę. Mianowicie każdy model jakiś czas po pokazaniu go światu można z powrotem rozłożyć na części pierwsze, które później dadzą się wykorzystać w kolejnym.

7 godzin temu, wn2001 napisał:

@the_evil_genius Bardzo ładny robot, gratuluję!!! Mam kilka pytań:

1) Jak założyskowany jest I stopień swobody?

2) Wzorowałeś się chociaż częściowo na planach innych robotów? Czy tylko czerpałeś inspirację? Jak wygląda budowanie z klocków - masz jakiś szkic, model CAD czy budujesz, przymierzając i próbując?

3) Co to za siłowniki na początku 2 minuty filmu? Mówiłeś o pompce i zaworze? Możesz napisać coś więcej o pneumatyce, jak silne są te siłowniki, ile to kosztuje? Ogólnie, te klocki to klocki Lego Technic? Co ze sterowaniem? Robot ma jakieś enkodery, dzięki którym zna kąty ramion? Nie myślałeś o chwytaku podciśnieniowym?

Wybacz taką ilość pytań 🙂

1) Pojedynczym łożyskiem walcowym wypełnionym 60 małymi okrągłymi płytkami o 8mm śr. każda.

2) Tym razem obeszło się bez szkiców czy CADa, aczkolwiek rysuję sporadycznie układy, które nie zawsze mogę w pierwszej chwili zbudować. Inspiracją było stworzenie manipulatora 6-osiowego, a takich przed przystąpieniem do projektu widziałem trochę, jak chociażby roboty fabryczne od KUKI. Nie znalazłem jednak żadnych szczegółowych danych ani specyfikacji technicznej.

3) Są to siłowniki śrubowe, a nie pneumatyczne. To zasadnicza różnica. Wewnątrz obydwu siedzą małe ślimacznice, które swoimi obrotami przesuwają listwy zębate przymocowane do metalowego rdzenia siłownika. Pneumatyki natomiast użyłem do zaciskania chwytaka. Nie ma żadnych enkoderów ani niczego w tym rodzaju, jedynie sterowanie zdalne przez podczerwień. I tak, myślałem o chwytaku podciśnieniowym 🙂

  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

9 godzin temu, the_evil_genius napisał:

1) Pojedynczym łożyskiem walcowym wypełnionym 60 małymi okrągłymi płytkami o 8mm śr. każda.

Mowa tutaj o LEGO czy to są elementy nie będące klockami? Mógłbyś pokazać jak to dokładnie wygląda?

Link do komentarza
Share on other sites

Jak zbudowana jest oś przedramienia odpowiedzialna za obroty wzdłuż osi konstrukcji?

W jaki sposób jest osadzone łożyskowanie, że wytrzymuje naprężenia wzdłużne przedramienia?

Edytowano przez Pawel88
Link do komentarza
Share on other sites

Dosłownie chwilę temu znalazłem materiał u jednego z YouTuberów przedstawiający relację z zawodów Sumo Challenge w Łodzi. Jakby kogoś  zainteresowało prezentacja ramienia i krótki wywiad ze mną jest w 8:20 minucie. Tyle ode mnie, ale polecam oczywiście zobaczyć cały, bo działo się naprawdę dużo 🙂

 

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.