Skocz do zawartości

Atmega8 ADC?


Felipe

Pomocna odpowiedź

Mam pytanie co do działania przetwornika A/C w uC Atmega8, ponieważ nieznajomość jego działania sprawia, że procesor jest "niepełnosprawny", więc prosiłbym was o wytłumaczenie mi albo zasade działania albo podesłali jakieś ciekawe linki(szukałem na diodzie i google ale może coś przeoczyłem)

z góry dzięki 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Ale czego dokladnie nie rozumiesz? Generalnie przetwornik zamienia wielkosc analogowa na cyfre. W Atmedze8 przetwornik jest 8-bitowy wiec moze przechowywac 256 stanow - od 0 do 255. Traktuj go jako bardzo dokladny miernik napiecia - ale pamietaj, ze nie zwraca on wartosci liczbowej zmierzonego napiecia ale liczbe kwantow - 0 kwantow = potencjal masy, a 255 kwantow (przy 8bitowym przetworniku bo sa rownie wieksze - 10 bitowe, 12 itd) ma potencjal VCC - powiedzmy 5V.

Latwo sobie przeliczysz np. ze przy takim konfigu jak opisalem powyzej 1 kwant to ~ 0.02V.

Jak to wykorzystac? Np. do sprawdzania poziomu otwarcia fototranzystora - zeby stwierdzic czy robot bardziej oswietlony jest z prawej czy lewej strony - waldek sie klania 😉

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Nie, nie chodzi mi o to jak mogę go wykorzystać, bo tyle wiem jak działa ale o to jakimi poleceniami go uruchomić. Czytając programy domyśliłem się, że procedura np.

Config Adc = Free , Prescaler = Auto , Reference = Off

go uruchamia ale jakie są jeszcze inne możliwości np. zamiast "Adc = Free" itp.??? Co jeszcze trzeba zrobić aby otrzymał wynik w jakiejś zmiennej??? Jakie ma możliwości??? w pierwszym poście zapomniałem podać, że programuje w BASCOMIE.

Link do komentarza
Share on other sites

No kolego dostaniesz zaraz ostrzeżenie, masz polski help do Bascoma, wiele stron wystarczy wpisać w google, bascom, adc, mega8, itp. Naprawdę to nie jest filozofia żeby coś znaleźć samodzielnie.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.