Skocz do zawartości

Przeniesienie systemu na dysk USB - problem


Karolus

Pomocna odpowiedź

Jako że coraz częściej mam dziwne problemy z domoticzem postawionym na RBpi 3B, postanowiłem zamienić kartę SD na dysk USB.
Przeczytałem wiele poradników, wszytko wydawało się proste ale.... nie działa 😞

tzn. jeśli na dysk USB nagram czysty obraz to malinka bootuje się bez problemu, ale jeśli chcę sklonować kartę i przenieść obraz na dysk USB to już nie działa 😞
nie rozumiem o co chodzi, próbowałem już zgrywania obrazu przez "dd" jak i przez program na RBpi, potem nagrywałem etcherem, dd, programem na RBpi i... zawsze ten sam efekt, malinka nie wstaje 😞

Co robię źle?

Link do komentarza
Share on other sites

Nie testowałem, ale to powinno być dla Ciebie pomocne:

"Raspberry Pi 3 i bootowanie systemu z USB

3 model Raspberry przyniósł kilka nowości: czterordzeniowy, 64-bitowy procesor oraz wbudowany Bluetooth LE i WiFi. Ale to nie wszystko…

W czwartek na stronie fundacji Raspberry pojawiła się informacja o wprowadzeniu nowej funkcji, czyli możliwości startowania systemu bezpośrednio z nośnika podpiętego przez USB, bez potrzeby używania kart microSD, co do tej pory nie było możliwe. Niestety, ze względów sprzętowych, opcja ta jest możliwa tylko w przypadku Raspberry Pi 3, chociaż jeżeli nie masz jeszcze najnowszego modelu, to może jest to dobry powód do zakupu

Na stronie: https://www.raspberrypi.org/documentation/hardware/raspberrypi/bootmodes/msd.md została przygotowana odpowiednia instrukcją, razem z opisem włączenia nowej funkcji oraz przeniesienia obecnego systemu z karty pamięci na dysk lub inne urządzenie USB Mass Storage (np. Pendrive) bez utraty danych."

Żródło: http://blog.nettigo.pl/2016/raspberry-pi-3-i-bootowanie-systemu-z-usb/

 

A dla starszych Rasp Pi ta instrukcja powinna być pomocna: Rasp Pi - system na HDD

 

Edytowano przez lukaszd82
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

9 godzin temu, Karolus napisał:

Jako że coraz częściej mam dziwne problemy z domoticzem postawionym na RBpi 3B, postanowiłem zamienić kartę SD na dysk USB.
Przeczytałem wiele poradników, wszytko wydawało się proste ale.... nie działa 😞

tzn. jeśli na dysk USB nagram czysty obraz to malinka bootuje się bez problemu, ale jeśli chcę sklonować kartę i przenieść obraz na dysk USB to już nie działa 😞
nie rozumiem o co chodzi, próbowałem już zgrywania obrazu przez "dd" jak i przez program na RBpi, potem nagrywałem etcherem, dd, programem na RBpi i... zawsze ten sam efekt, malinka nie wstaje 😞

Co robię źle?

Cześć,

czy odmontowujesz system plików na karcie SD przed nagraniem obrazu komendą "dd" (nie może być w użyciu podczas nagrywania obrazu)? Jeśli nie to zawsze będziesz miał błędy w nagranym obrazie.

Pozdrawiam

Link do komentarza
Share on other sites

11 godzin temu, FlyingDutch napisał:

Cześć,

czy odmontowujesz system plików na karcie SD przed nagraniem obrazu komendą "dd" (nie może być w użyciu podczas nagrywania obrazu)? Jeśli nie to zawsze będziesz miał błędy w nagranym obrazie.

Pozdrawiam

hmmmm, wiesz, w zasadzie głowy nie dam, ale są poradniki które mówią o robieniu obrazu przez dd bezpośrednio na pracującej malince.
Sprawdzę po południu, może to jest jakiś trop.

A  z drugiej strony, czy taki obraz wykonany na karcie z jednej malinki można używać na innym RBpi??

Link do komentarza
Share on other sites

Witam

Zabieram się za to, tylko zastanawiam się jak to wygląda w praktyce? Osoby które już to przerobiły zapewne znają odpowiedź.

Mam RaspberryPi 3B. Jeśli zmodyfikuję OPT na program_usb_boot_mode=1 to czy mogę później:

  1. Dalej startować z SD?
  2. Jeśli podłączę bootowalne USB to wtedy wystartuje z USB, a jeśli go nie ma to wystartuje z SD (jeśli jest SD)?
  3. Jeśli 1. jest TAK to z którego wystartuje jeśli będzie SD boot'owalne i USB też boot'owalne? Czy może pojawi się jakieś menu wyboru?

Pozdro

Edytowano przez karolp
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.