Skocz do zawartości

Radio internetowe na Raspberry Pi, problem z głośnikiem Bluetooth


Wmark

Pomocna odpowiedź

To wprawdzie nie jest odpowiedź na poruszony problem, ale też dotyczy BT. Otóż zrobiłem na Malince z wyświetlaczem 3,5" radio internetowe, które w satysfakcjonujący sposób sobie gra. Niestety tylko na wyjściu HDMI ( w telewizorze ) lub - po przełączeniu w raspi-config  - na słuchawkach 3,5 mm. Próba połączenia z głośnikiem BT wypadła tylko częściowo pozytywnie. Głośnik  BT został znaleziony ale próba połączenia zakończyła się komunikatem - "połączenie błędne - użyj audio menu do połączenia tego urządzenia " ( Connection failed - Use the audio menu  to this device.)  Co to jest "audio menu"  gdzie mogę je znaleźć i  jak skonfigurować, może ktoś wie i mi podpowie ?   Proszę o pomoc

Link do komentarza
Share on other sites

A jak wygląda sytuacja gdy masz podpięte przez słuchawki? Obraz dalej podajesz na wyświetlacz 3.5" poprzez HDMI?

W trybie graficznym możesz zrobić to co tu ktoś opisuje. Kliknąć w ikonkę głośnika i powinno tam być coś ciekawego 🤔

"You have to right click on the speeker symbol in the top right corner that way you can choose the adio output device"

I dalsza uwaga, żeby nie przejmować się że może być 

Jeżeli da to ten sam efekt to możesz spróbować przeinstalować pi-bluetooth.

Link do komentarza
Share on other sites

Dzięki za szybką reakcję. Wyświetlacz dotykowy 3,5" podłączyłem przez złącze GPIO i w trybie LCD mam obraz na wyświetlaczu i fonię na słuchawkach.  Mogę przełączyć się z LCD na HDMI i wówczas obraz i dźwięk mam w telewizorze. Trudność polega na tym, że ani w jednym ani w drugim przypadku nie mogę uzyskać fonii poprzez głośnik BT.  Twoja podpowiedź miała właściwy kierunek ale po kliknięciu ikony głośnika i wyborze  z wyświetlonej listy urządzeń - mojego Creative Muvo 1c  pojawia się komunikat : " Failed to connect to device - GDBus.Error:org.bluez.Error.Failed: Resource temporarily unavailable. Try to connect again"     Każda następna próba połączenia kończy się tak samo. To mi wygląda na brak jakiegoś dodatkowego pliku w samej Malince, nie wiem jednak jak sobie z tym poradzić. 

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Czy nie jest tak, że moduł bluetooth w Malinie to tylko odbiornik sygnału BT - bo klawiatura BT i mysz BT działają bez zarzutu. Natomiast moduł ten nie zawiera nadajnika BT .

Czy ktoś wie jak to jest w rzeczywistości ?  Takie rozwiązania występują np. w odbiornikach telewizyjnych.

Link do komentarza
Share on other sites

6 godzin temu, Wmark napisał:

Czy nie jest tak, że moduł bluetooth w Malinie to tylko odbiornik sygnału BT - bo klawiatura BT i mysz BT działają bez zarzutu. Natomiast moduł ten nie zawiera nadajnika BT .

Bluetooth w RPi pozwala na dwustronną komunikację. Najłatwiej zauważyć to podczas pracy w trybie graficznym. Jeśli sparujesz się z innymi urządzeniami (np. telefonami) to w Bluetooth Manager będziesz miał opcję np. do wysyłania plików. Oprócz tego w sieci można znaleźć kody do komunikacji dwustronnej w Pythonie, przykład: https://gist.github.com/keithweaver/3d5dbf38074cee4250c7d9807510c7c3

Link do komentarza
Share on other sites

Dzięki za informację,  jednak to w żaden sposób nie rozwiązuje mojego problemu.  Eliminuje wprawdzie moje obawy o jednostronnej transmisji ale dźwięku i tak nie mogę przesłać do głośnika BT. Przeanalizowałem wiele forów w Internecie i prawdę  mówiąc nikt tego problemu nie rozwiązał. Jedynym wyjściem jest zakup modułu BT w postaci klucza  USB i to właśnie dwustronnego, który jest niestety dużo droższy od dostępnych  na rynku tanich modułów  o jednostronnej transmisji. Ale też nie jestem pewien czy uzyskam na porcie USB Malinki sygnał dźwięku do transmisji BT.

Link do komentarza
Share on other sites

 

No to jednak udało się,  okazuje się, że moduł BT w Malince musi się „nauczyć” współpracy z głośnikiem BT.

Pierwszych kilka prób połączeń – sparowań z głośnikiem BT skutkowało komunikatami, o których pisałem w moich poprzednich  postach.  Skuteczne połączenie i słyszalny dźwięk w głośniku BT – w moim przypadku to Creative MUVO1c - nastąpiło dopiero  po czterech próbach  wyłączania i ponownego włączania modułu bluetooth w Malince.  Przy trzeciej próbie połączenia, głośnik BT zaczął odtwarzać dźwięk z „ czkawką”,  tak jakby się „ zastanawiał” czy jednak nie zrezygnować z odtwarzania dźwięku. Dopiero czwarta próba zakończyła się sukcesem.

Zauważyłem  też taką  prawidłowość – w kolejnych  uruchomieniach radia internetowego głośnik BT łączył się od razu  z Malinką -  pod warunkiem, że  głośnik BT nie był w międzyczasie łączony z innym urządzeniem bluetooth.  W takich przypadkach trzeba przeprowadzić procedurę łączenia  taką jak na wstępie mojego wywodu.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.