Skocz do zawartości

Podłączenie przycisku do Raspberry Pi Zero


jarek89

Pomocna odpowiedź

Hej, mam pytanie co do podłączenia przycisku.

Podpiąłem przycisk tak jak na zdjęciach dostępnych pod: https://photos.app.goo.gl/BVP8YzQkoQfiwt2XA czyli tak jak jest w kursie do pinu numer 26 (sprawdzałem też na innych pinach), oraz GND pod 20 pinem fizycznym. Przycisk na płytce prototypowej jest wpięty z jednej strony w linii 29, z drugiej w 31.

Ustawiłem tryb up, a read zwrócił 1 (w testach po przestawieniu na tryb down zwraca 0).

pi@raspberrypi:~ $ gpio -g mode 26 up
pi@raspberrypi:~ $ gpio -g read 26
1

W przypadku kiedy mam wciśnięty przycisk również otrzymuję wynik równy 1 czyli inaczej niż powinno być.

W momencie kiedy sprawdzam poprzez

gpio -g wfi 26 falling

wciskanie przycisku nie powoduje wykonania skryptu ale dzieje się to kiedy poruszę dowolnym przewodem (czasem od razu kiedy indziej po kilku sekundach).

Zadanie zrealizowałem również zgodnie z wiedzą uzyskaną poprzez https://www.youtube.com/watch?v=3TDJ4FmtGgk i tu niestety efekt był identyczny.

Czy taki efekt może wynikać z tego, że złącze jest jedynie włożone (jeszcze go nie wlutowałem), czy może gdzieś indziej powinienem doszukiwać się powodu niewłaściwego działania?
 

Z góry dziękuję za informację!

Edytowano przez jarek89
Link do komentarza
Share on other sites

To że kiedy zmieniasz "mode" z up na down i zmienia ci się stan jest prawidłowe - funkcja ta odpowiada za podciąganie wyprowadzenia do zasilania lub do masy. W pierwszym przypadku (czyli tym który testujesz) łączysz przycisk do masy, aby w momencie wciśnięcia wymusić na nóżce stan przeszedł z wysokiego "1" na niski "0".

14 godzin temu, jarek89 napisał:

również otrzymuję wynik równy 1 czyli inaczej niż powinno być.

No powinno być, coś jest nie tak. 😉

Z tego co widać na zdjęciu układ masz dobrze połączony. Może zamiast używać przycisk to dla testu spróbuj zewrzeć ze sobą 2 kabelki. Płytka stykowa bywa awaryjna, może coś w niej nie zwiera.

14 godzin temu, jarek89 napisał:

wciskanie przycisku nie powoduje wykonania skryptu ale dzieje się to kiedy poruszę dowolnym przewodem

Jest to objaw, kiedy wejście jest niepodciągnięte do niczego. Możesz spróbować wpiąć rezystor pomiędzy nóżkę a zasilanie 3V3. Innymi słowy zrobić własny Pull-UP i zobaczyć czy pomoże.

14 godzin temu, jarek89 napisał:

Zadanie zrealizowałem również zgodnie z wiedzą uzyskaną poprzez

Tym bym się zabardzo nie sugerował. Filmik ma 6 lat 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.