Skocz do zawartości

Budowa prostego oscyloskpu - czy łączyć masy mikrokontrolera i banaego układu.


Xevaquor

Pomocna odpowiedź

Cześć

Mam zamiar zbudować sobie bardzo prosty oscyloskop (odczytywanie wartości z ADC i przekazywanie przez uart do appki na pececie). W założeniu ma mieć jeden kanał - dwie sondy między którymi będzie mierzone napięcie - de facto różnica między tymi dwiema sondami. Układ buduję na arduino, docelowo na gołej atmedze ale to raczej bez znaczenia.

Nasuwa mi się jedna wątpliwość. Oscyloskop będzie zasilany najprawdopodobniej z zasilacza 9V przez stabilizator i połączony przez usb do komputera. Układ badany będzie miał osobne zasilanie. W najprostszej wersji chciałem ro zrobić tak (pominąłem filtrowanie zasilania i inne rzeczy które wydają mi się w tym momencie nieistotne):

Mam tylko wątpliwość czy jest to bezpieczne - skoro badany układ będzie miał własne zasilanie to i jego masa będzie miała inny potencjał niż masa oscyloskopu i po ich zwarciu może płynąć duży prąd (?). Pomijając już fakt, że np. załączenie w badanym obwodzie dużego kondensatora wygeneruje mi duży szum - miałem już doświadczenia gdzie wpinanie dużego (4700uF) kondensatora "na żywo" resetowało mi atmegę, podejrzewam że ze względu na nagły spadek napięcia spowodowany jego ładowaniem.

Czy takie podejście jest generalnie akceptowalne, czy też powinienem zastosować coś bardziej zaawansowanego? Myślałem też o użyciu wzmacniacza operacyjnego w konfiguracji odejmującej (skoro i tak chcę de facto badać różnicę napięć między sondami).

Z góry dzięki za wszystkie sugestie 🙂

simple.PNG

Link do komentarza
Share on other sites

Taki prosty oscyloskop możesz zobaczyć wpisując w google "picoscope” To prosty oscyloskop na arduino z wyświetlaczem od nokia 3310. Mały, zasilany z baterii 2032. Dostępny jest schemat i źródła. Nawet można było gotowe płytki zamówić bo autor udostępnił pliki gerber.

Co do zasilania, daj najpierw przetwornicę step down np. mini360, a dopiero za nią stabilizatora liniowego LDO. W ten sposób bateria wytrzyma 2-3x dłużej niż bezpośrednio stabilizator 7805...

Edytowano przez lukaszd82
  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.