Skocz do zawartości

Problem z podłączeniem czujników ultradźwiękowych


Bemol

Pomocna odpowiedź

Cześć. 

Niedawno zacząłem swoją drogę z Arduino i w ramach sprawdzenia swojej wiedzy z kursu pierwszego wymyśliłem, że zbuduje robotę jeżdżącego gdzie pomiar odległości będzie pobierany z dwóch czujników ultradźwiękowych. 

1. Może ktoś rozwiąże mój problem który polegaa na pojawiających się błędach w chwili gdy uruchamiam dwa czujniki jednocześnie. 

Tzn. Fragment kodu z dwóch czujników w osobnym programie działa niezawodnie jednocześnie i pokazuje w monitorze portu szeregowego informacje właściwie. I to jest ok. Mój problem pojawia się gdy dopisuje fragment kodu sterujący dwoma silnikami DC napedzajacymi koła wówczas na jednym z czujników jest błąd i zamiast wskazywać odległość w cm pojawiają się prawie same zera. Nie rozumiem skąd ten problem skoro kod dla hc-sr04 jest dobry. 

Macie jakies pomysły jak to rozwiązać? 

Zrzuty ekranu i zdjęcie błędu w monitorze dla bezpieczeństwa zostało zrobione w momencie gdy cały kod był pisany ciągiem w "void loop()" bez kombinowania z zakładkami. 

2.  Pytanie z innej beczki. 

Pisząc funkcje dla poszczególnych reakcji w arduino wpadłem na pomysł aby dla większego porządku w kodzie pewne funkcje przenoszę do osobnej zakładki (zdjęcie 4) , a w kodzie głównym tylko wywołuje ta konkretną funkcje. 

Dlaczego czasami to rozwiązanie się sprawdza, a czasami program nie może wywołać funkcji i wyrzuca błąd.??

Czy takie sposób porządkowania kodu jest powszechnie używany? 

Branq loop.jpg

Branq loop2    if.jpg

Branq monitor portu.jpg

Branq void czujnikP.jpg

Link do komentarza
Share on other sites

@Bemol, witam na forum 😉 Widzę, że to Twoje pierwsze kroki na Forbocie, oto najważniejsze informacje na start:

  • Chcesz przywitać się z innymi członkami naszej społeczności? Skorzystaj z tematu powitania użytkowników.
  • Opis najciekawszych funkcji, które ułatwiają korzystanie z forum znajdziesz w temacie instrukcja korzystania z forum - co warto wiedzieć?
  • Poszczególne posty możesz oceniać (pozytywnie i negatywnie) za pomocą reakcji - ikona serca w prawym dolnym rogu każdej wiadomości.

Dnia 26.02.2019 o 14:56, Bemol napisał:

Niedawno zacząłem swoją drogę z Arduino i w ramach sprawdzenia swojej wiedzy z kursu pierwszego wymyśliłem, że zbuduje robotę jeżdżącego gdzie pomiar odległości będzie pobierany z dwóch czujników ultradźwiękowych. 

Umieść cały kod normalnie w poście, a nie w formie zrzutów ekranu - bez tego ciężko będzie raczej pomóc. Pamiętaj tylko, aby wstawić program za pomocą narzędzia KOD, które sprawi, że wklejony program będzie odpowiednio sformatowany i pokolorowany.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.