Skocz do zawartości

Robot Line Follower z 5 czujnikami na ATTINY 2313 i L293DNE


malum

Pomocna odpowiedź

Witam!

Zabieram się właśnie za zrobienie robota line follower.

Spędziłem długie godziny na analizowaniu różnych schematów i ... szukam czegoś innego, no i tu moja prośba o pomoc.

Bardzo spodobał mi się schemat na tej stronie , ale po wizyci w sklepie okazało się, że większość części jest niedostępna 🙁

Drugim, który mi się spodobał jest taki schemat

Udało mi się dostać prawie wszystkie podzespoły do niego, ale muszę wprowadzić kilka poprawek i ... POMOCY!

W pierwszym projekcie płytka z 5 czujnikami stanowi oddzielny układ, łączony z płytką właściwą taśmą. To rozwiązanie bardzo mi się podoba, ale w drugim projekcie niestety są tylko 4 czujniki, a zależy mi na piątym. W dodatku wolałbym zastosować czujniki CNY70 zamiast bawić się w ustawianie diód.

Pomoże mi ktoś przebudować ten drugi układ tak, aby pracował z 5 czujnikami CNY70?

Druga sprawa to prośba o Wasze sugestie co do poprawności schematu i ewentualnych jego ulepszeń.

Z góry dziękuję za szybką pomoc, bo czas mnie nagli 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Co za problem doczepić kolejny sensor, przecierz starczy nóg proca? Co do czujników to schematy są w necie i na tym forum także

Możesz podesłać jakiś przykładowy schemat, bo ja niczego podobnego nie znalazłem?

Co do podczepienia do nóżki procesora, to i owszem, problemu pewnie nie ma, ale nóżek jest 20, a ja pojęcia nie mam do której można podczepić 🙁

Schemat drugi ma czujniki podczepione do LM324, a z tego co widzę umożliwia on podczepienie jedynie 4 czujników - mylę się? Jeśli tak to proszę o jakiś schemacik 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Jeden układ LM324 daje możliwość obsługi 4 czujników, ale możesz zastosować dwa układy, a przez to do 8 czujników.

Inna sprawa, że lepiej działa układ bez LM324 za to z podłączeniem do ADC procesora.

Wtedy masz po pierwsze możliwość autokalibracji układu, po drugie możesz wykrywać nie tylko stan linia widoczna/nie, ale również częściowe najechanie na linię.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Jeden układ LM324 daje możliwość obsługi 4 czujników, ale możesz zastosować dwa układy, a przez to do 8 czujników.

Inna sprawa, że lepiej działa układ bez LM324 za to z podłączeniem do ADC procesora.

Wtedy masz po pierwsze możliwość autokalibracji układu, po drugie możesz wykrywać nie tylko stan linia widoczna/nie, ale również częściowe najechanie na linię.

Na tej stronie znalazłem opis nóżek tego procesora, niestety nie wiem co to jest ADC 🙁 - możesz bardziej łopatologicznie opisać jak to zrobić?

Chciałbym zrezygnować z LM324, czy w związku z tym mogę zbudować układ czujników jak na schemacie 1, czy inny, a jeśli taki sam, to gdzie podczepić kolejne styki złącza SV2?

Link do komentarza
Share on other sites

Nie znam attiny2313, z tego co widzę nie ma w nim ADC.

Przy okazji, ADC to przetwornik analogowo-cyfrowy. Pozwala na mierzenie napięcia. Typowe nóżki procesora (tzw. I/O) dają tylko informację 0 - napięcie 0V, 1 - napięcie 5V. Za pomocą przetwornika można ustalić jakie napięcie jest podłączone, np. 1V, 1,5V itd.

Jeśli chcesz zostać przy attiny to pozostaje polubić LM324.

Schemat bez tego układu pracuje z procesorem atmega8. Na atmega8 można podłączyć 8 czujników bez potrzeby stosowanie LM324.

Link do komentarza
Share on other sites

Nie znam attiny2313, z tego co widzę nie ma w nim ADC.

Przy okazji, ADC to przetwornik analogowo-cyfrowy. Pozwala na mierzenie napięcia. Typowe nóżki procesora (tzw. I/O) dają tylko informację 0 - napięcie 0V, 1 - napięcie 5V. Za pomocą przetwornika można ustalić jakie napięcie jest podłączone, np. 1V, 1,5V itd.

Jeśli chcesz zostać przy attiny to pozostaje polubić LM324.

Schemat bez tego układu pracuje z procesorem atmega8. Na atmega8 można podłączyć 8 czujników bez potrzeby stosowanie LM324.

Załóżmy więc, że nie mam wyjścia i muszę zastosować ATMEGA8. No i tu kolejne trzy pytania:

- czy ATMEGA8P to to samo co ATMEGA8-16PU, bo innych na Allegro nie ma 🙁

- gdzie podłączyć 6, 7 i 8 czujnik, rozkład pinów poniżej

- jak połączyć ATMEGA8-16PU z L293D?

Link do komentarza
Share on other sites

Chyba to samo. Na pewno Atmega8-16PU będzie ok, nie wiem co dokładnie znaczy Atmega8P. Nie kupuj tylko Atmega-16PA, chyba że chcesz w obudowie smd 🙂

Nie polecam Atmegi8L (jest na obrazku). Może pracować z niższym napięciem, za to jest wolniejsza.

[ Dodano: 27 Paź 09 06:55 ]

Co do podłaczenia, to piny PC0 do PC5 mogą być wejściami ADC.

Przy okazji korekta - 8 czujników można podłączyć tylko do wersji w obudowie SMD. Wiedzę, że w wersji przewlekanej max. 6, ale i tak powinno wystarczyć.

Link do komentarza
Share on other sites

Jeszcze jedno pytanie.Nie wiem czy dobrze zrozumiałem...

Patrząc na ten schemat doszedłem do wniosku, że:

RA0 łączymy z pinem 11 - (T1) PD5

RA1 łączymy z pinem 4 - (INT0) PD2

RA2 łączymy z pinem 5 - (INT1) PD3

RA3 łączymy z pinem 6 - (XCK/T0) PD4

Dobrze myślę?

Link do komentarza
Share on other sites

Prawie poprawnie ;D

RA0 łączymy z którymkolwiek wyjściem Uc

RA1 łączymy z którymkolwiek wyjściem Uc

RA2 łączymy z którymkolwiek wyjściem Uc

RA3 łączymy z którymkolwiek wyjściem Uc

(najprościej ci będzie wszystkie RA podpiąć pod 1 port tzn. na PD...)

RA0 i RA1 sterują pracą jednego silnika

RA2 i RA3 sterują pracą drugiego silnika.

Link do komentarza
Share on other sites

Prawie poprawnie ;D

RA0 łączymy z którymkolwiek wyjściem Uc

RA1 łączymy z którymkolwiek wyjściem Uc

RA2 łączymy z którymkolwiek wyjściem Uc

RA3 łączymy z którymkolwiek wyjściem Uc

(najprościej ci będzie wszystkie RA podpiąć pod 1 port tzn. na PD...)

RA0 i RA1 sterują pracą jednego silnika

RA2 i RA3 sterują pracą drugiego silnika.

Teraz to się całkiem pogubiłem 🙁

Czyli:

RA0 łączymy z PD0

RA1 łączymy z PD1

RA2 łączymy z PD2

RA3 łączymy z PD3

Czy dobrze zrozumiełem?

Jeśli nie, to napisz mi proszę dokładnie, co do czego.

Link do komentarza
Share on other sites

Malum, widzę że jesteś początkujący. Proponuję żebyś najpierw nauczył się trochę o elektronice, zanim zbudujesz robota.

Nie miej mi tego za złe, ale chociaż podstawy trzeba opanować.

Postaraj się najpierw zrobić proste układy, proponuję zacząć od migania diodą, czyli płytka tylko z procesorem i diodą. Jak poznasz trochę co i jak działa, zrobisz linefollowera.

W tej chwili oczekujesz, że ktoś za ciebie przygotuje cały schemat. To nie problem, tylko czy nauczysz się tak czegoś?

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.