Skocz do zawartości

Robot Line Follower z 5 czujnikami na ATTINY 2313 i L293DNE


malum

Pomocna odpowiedź

Malum, widzę że jesteś początkujący. Proponuję żebyś najpierw nauczył się trochę o elektronice, zanim zbudujesz robota.

Nie miej mi tego za złe, ale chociaż podstawy trzeba opanować.

Postaraj się najpierw zrobić proste układy, proponuję zacząć od migania diodą, czyli płytka tylko z procesorem i diodą. Jak poznasz trochę co i jak działa, zrobisz linefollowera.

W tej chwili oczekujesz, że ktoś za ciebie przygotuje cały schemat. To nie problem, tylko czy nauczysz się tak czegoś?

Etap migających diód mam już dawno za sobą, robiłem juz samodzielnie znacznie poważniejsze układy, jak np. układy wyłączające zapłon samochodu po określonym czasie (przeciwzłodziejski układzik) czy equalizer 12 pasmowy, ale nigdy nie bawiłem się procesorami czy sterowaniem silnikami, no i faktycznie w tej dziedzinie jestem ciemno zielony 🙁 Dlatego właśnie piszę post w kategorii Robotyka-Początkujący >> Zupełnie "zieloni" - czy nie taki właśnie jestem?

Każdy ma inną metodę na naukę, ja wolę mieć dane wyselekcjonowane, natomiast w większości postów jest dyskusja na temat układów, gdzie 10 twierdzi, że jest idealny, a kolejnych 10, że całkiem do niczego. Zadaję konkretne pytania i na tej podstawie się uczę. Kolejnego robota będę już budował na pewno sam, jeśłi ten oczywiście zadziała 🙂

Dziękuję bardzo za pomoc i jestem niezmiernie wdzięczny za wszelkie uwagi

Tak więc przypinam L293DNE do pinów 2, 3, 4, 5 procesora, reszta tak jak na schemacie podesłanym przez kolegę madik.

Postaram się na jutro zrobić schemat, no i będę miał prośbę o sprawdzenie.

Link do komentarza
Share on other sites

Jeśli tak, to przepraszam, ale na tym forum jest tyle pytań od osób którym nie chce się samemu nic przeczytać.

Na temat procesora najepiej przeczytać datasheet, tam jest wszystko: http://www.atmel.com/dyn/resources/prod_documents/doc2486.pdf

Natomiast jeśli nie masz doświadczenia z procesorami to proponuję któryś z kursów C lub bascoma.

Co do tej diody to chodziło mi o sterowanie diodą z procka, nie o przerzutnik bistabilny, bez urazy.

[ Dodano: 28 Paź 09 12:20 ]

Moja propozycja to zacznij od kursu C: http://www.kursc.forbot.pl/

Link do komentarza
Share on other sites

Jeśli tak, to przepraszam, ale na tym forum jest tyle pytań od osób którym nie chce się samemu nic przeczytać.

Na temat procesora najepiej przeczytać datasheet, tam jest wszystko: http://www.atmel.com/dyn/resources/prod_documents/doc2486.pdf

Natomiast jeśli nie masz doświadczenia z procesorami to proponuję któryś z kursów C lub bascoma.

Co do tej diody to chodziło mi o sterowanie diodą z procka, nie o przerzutnik bistabilny, bez urazy.

[ Dodano: 28 Paź 09 12:20 ]

Moja propozycja to zacznij od kursu C: http://www.kursc.forbot.pl/

Za C biorę się jak tylko układ będzie poskładany. Znam dość dobrze C++, więc mam nadzieję, że wielkich problemów z przesiadką nie będzie, choć trzeba będzie zadek przyprasować 🙂

Zrobiłem schematy, jeśli mogę prosić to zerknijcie, czy czegoś w nich nie poprawić, jeśli nie, to zabieram się za projekt płytki:

A właśnie, układ mam zamiar zasilić wykorzystując stabilizator 7805, natomiast silniki będą potrzebowały większego napięcia, ok. 9V. Jak rozumiem zasilanie silników podłączam do pinu 8 i 9 układu L293D. Mam jednak problem z maksymalnym prądem jaki zniesie ten układ. Ma ktoś może jakieś wiarygodne dane na ten temat, bo w necie znalazłem 3 skrajnie odmienne opisy 🙁

[ Dodano: 28 Paź 09 03:00 ]

Schemat super, ale wolę zrobić swój, więcej się nauczę robiąc go od podstaw z Waszą pomocą, niż ściągając gotowca z netu.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Masz źle zasilanie podłączone. Do wtyku programatora musisz podłączyć zasilanie zewnętrzne, wystarczy, że połączysz masę ze złącza z masą zasilania, analogicznie +5V. Poza tym nie masz tam żadnego podłączenia do baterii, czy innego źródła zasilania.

A reszta chyba dobrze, mały tam zamęt.

Spróbuj się nauczyć Eagla, albo Portela, na pewno to Ci się przyda.

No i raczej rób kropki w miejscach połączenia, a nie te łuki w miejscu gdzie go nie ma.

Link do komentarza
Share on other sites

Można tek zrobić, albo na stałe do plusa, a PWM dać na wejścia sterujące. Jak nie ma 4 kanałów PWM, to trzeba się zadowolić regulowaną jazdą do przodu, albo zrbić tak jak napisał BoBBy, choć dla mnie to rozwiązanie może być trochę kłopotliwe w obsłudze.

Link do komentarza
Share on other sites

Masz źle zasilanie podłączone. Do wtyku programatora musisz podłączyć zasilanie zewnętrzne, wystarczy, że połączysz masę ze złącza z masą zasilania, analogicznie +5V. Poza tym nie masz tam żadnego podłączenia do baterii, czy innego źródła zasilania.

A reszta chyba dobrze, mały tam zamęt.

Spróbuj się nauczyć Eagla, albo Portela, na pewno to Ci się przyda.

No i raczej rób kropki w miejscach połączenia, a nie te łuki w miejscu gdzie go nie ma.

Co do Eagla czy Portela, to niestety nie jest to oprogramowanie darmowe..., a nie używam znowu tak często tego typu oprogramowania, żeby kupować licencję 🙁

Co do łuków, to się poprawię 🙂 tak mnie kiedyś uczyli i tak mi zostało 🙂 stare dzieje 🙂

Co do zasilania, to nie bardzo rozumiem, mógłbyś choćby w Paincie naszkicować co gdzie ma iść, bo nie mogę doszukać się błędu 🙁

[ Dodano: 28 Paź 09 05:32 ]

Źle masz l293d - 5V podaj na 1, 16, 9 pin, a zasilanie silników na 8. Jeśli chcesz sterować silnikiem przy pomocy pwm to podepnij je do 1 i 9.

Robiąc ten schemat wzorowałem się na tej stronie. Jest on chyba identyczny - mylę się?

[ Dodano: 28 Paź 09 05:38 ]

Można tek zrobić, albo na stałe do plusa, a PWM dać na wejścia sterujące. Jak nie ma 4 kanałów PWM, to trzeba się zadowolić regulowaną jazdą do przodu, albo zrbić tak jak napisał BoBBy, choć dla mnie to rozwiązanie może być trochę kłopotliwe w obsłudze.

Pewnie mnie zaraz okrzyczycie, ale co to jest to PWM, bo na stronach które znalazłem są w odpowiedzi teksty typu "podłączasz silnik odwrotnie", silnik jest wydajniejszy, itp. a nigdzie nie ma dokładnego opisu> Czy do PWM potrzebne są jakieś specjalne silniki czy jest to jakiś element oprogramowania, a jeśłi tak, to gdzie mogę o tym doczytać?

Link do komentarza
Share on other sites

Pewnie mnie zaraz okrzyczycie, ale co to jest to PWM, bo na stronach które znalazłem są w odpowiedzi teksty typu "podłączasz silnik odwrotnie", silnik jest wydajniejszy, itp. a nigdzie nie ma dokładnego opisu> Czy do PWM potrzebne są jakieś specjalne silniki czy jest to jakiś element oprogramowania, a jeśłi tak, to gdzie mogę o tym doczytać?

Czwarty wynik z google.

Link do komentarza
Share on other sites

Czwarty wynik z google.

To też czytałem, ale w dalszym ciągu nie bardzi wiem jak to w praktyce wygląda. Zrozumiałem z tego, że dzięki PWM można sterować szybkością pracy silnika - mylę się??

Jeśłi nie, to trzeba do tego dopisać oprogramowanie obliczające wydajność.

A co z tym zasilaniem?

Link do komentarza
Share on other sites

A propos pwm to taki bajer, gdzie przy zwykłym wykresie (U(t)) napięcie wygląda jak lini prosta równoległa do osi odciętych, wykorzystując pwm wykres wygląda jak budynki jednakowej wysokoci stojące w równych odstępach i od tych odstępów zależy jak wysokie napięcie wędruje do silników, LED'Ów itp... :PP

Mam nadzieję że wyraziłem to dość obrazowo 😃

Link do komentarza
Share on other sites

A propos pwm to taki bajer, gdzie przy zwykłym wykresie (U(t)) napięcie wygląda jak lini prosta równoległa do osi odciętych, wykorzystując pwm wykres wygląda jak budynki jednakowej wysokoci stojące w równych odstępach i od tych odstępów zależy jak wysokie napięcie wędruje do silników, LED'Ów itp... :PP

Mam nadzieję że wyraziłem to dość obrazowo 😃

Obrazowo i owszem, zresztą widziałem ten wykres na Wikipedii, ale w dalszym ciągu nie potrafię sobie tego wyobrazić w praktyce, ale spokojnie, doczytam, ważne, żeby elektronicznie robot był tak skonstruowany, żeby można było wykorzystać PWM, autokalibrację i swobodnie programować silniki, bo moja koncepcja wstępna jest taka, że jeden silnik ma napędzać nieskrętne tylne koła, a drugi obracać przednim kołem nienapędowym, gdy zajdzie konieczność skrętu, taki przegubowiec z napędem na tył, stąd właśnie 5 czujników, a nie 3 - mam pewien pomysł na ich usytuowanie.

Co do tego prądu, teraz to już całkiem zgłupiałem, czyli dobrze jest czy źle, bo raz piszecie, że źle a za chwilę że OK 🙁

Link do komentarza
Share on other sites

Pulse Width Modulation, to po prostu sposób regulacji napięcia - masz stałe napięcie na wejściu, np. 5V, a chcesz uzyskać np. 3V - wysyłasz więc impulsy 5V o odpowiednim czasie trwania i odpowiednich przerwach między nimi - można powiedzieć, że zmieniają się tak szybko, że na wyjściu uzyskujesz wartość wypadkową przebiegu tych impulsów. Oczywiście maksymalne napięcie jakie możesz uzyskać na wyjściu, to 5V, a najmniejsze 0V.

Obrazek ze strony www.societyofrobots.com

Mam nadzieję, że to Ci trochę wyklaruje sprawę. W bascomie bardzo łatwo obsługuje się "sprzętowy" PWM, poszukaj na googlach albo nawet na tym forum.

Eagle jest dostępne w wersji darmowej (z pewnymi ograniczeniami, ale zablokowane funkcje niemal na pewno nie będą Ci potrzebne), więc to Cię nie tłumaczy 😉 Większość ludzi na forum korzysta z tej właśnie wersji i w zupełności wystarcza na solidny początek.

Jeśli masz wątpliwości co do właściwości dowolnego układu, to bezwzględnie zajrzyj do jego dokumentacji (z ang. datasheet) zamiast opierać się na opiniach innych ludzi. To gwarancja producenta, że układ będzie np. działać w takich a nie innych warunkach.

Link do komentarza
Share on other sites

Pulse Width Modulation, to po prostu sposób regulacji napięcia - masz stałe napięcie na wejściu, np. 5V, a chcesz uzyskać np. 3V - wysyłasz więc impulsy 5V o odpowiednim czasie trwania i odpowiednich przerwach między nimi - można powiedzieć, że zmieniają się tak szybko, że na wyjściu uzyskujesz wartość wypadkową przebiegu tych impulsów. Oczywiście maksymalne napięcie jakie możesz uzyskać na wyjściu, to 5V, a najmniejsze 0V.

Teraz jestem w domu - to nawet logiczne 🙂

Jeśli tak polecasz eagla, to już na niego zerkam, może faktycznie będzie lepszy - już patrzę co to za ograniczenia.

A jednak ... po krótkiej zabawie z eagle ... chyba jednak pozostanę przy mojej wersji tworzenia schematów i płytek. Toć to trzeba się z rok uczyć obsługi samego programu, a gdzie tu zrobienie płytki, ale jeszcze poszperam w necie, może jakieś tutoriale po polsku znajdę...

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.