Skocz do zawartości

Analogowy sterownik dwóch silników DC


Marekk

Pomocna odpowiedź

Nowa wersja sterownika zgodnie z sugestiami Kolegow, jako element wykonawczy ma Mosfeta z kanalem N (IRFZ44). Mniejszy opor wlaczenia, latwiej dostepny, tanszy. Jako napiecie zasilania mozna podac duzo wiecej niz 18V. Jedyny minus nowego ukladu to brak bezposredniej mozliwosci (wzgledem masy) pomiaru napiecia wyjsciowego. Dodatkowy komparator U1C poprzez D4 ogranicza prad wyjsciowy w przypadku gdy spadek napiecia na R20 bedzie wiekszy niz na R22. R20 dobieramy tak aby przy maksymalnym pradzie napiecie na nim wynosilo okolo 0,5V . R21 dobieramy tak aby na wejsciu + komparatora U1C (czyli na R22) napiecie bylo rowne napieciu odkladajacemu sie na R20 przy maksymalnym pradzie.

PCB sterownika jest czescia wiekszego ukladu i niezbyt nadaje sie do konstrukcji pojedynczego sterownika.

SterMotorPWMprot.pdf

Link do komentarza
Share on other sites

Nie przyjmuj tego jako jakąś straszną krytykę ale zobacz - LED1 jest podczepiony pod wyjście wzm. OP, czyli "mówi" - teraz POWINIEN być wyłączony przekażnik. Gdyby był równolegle z CE tranzystora to by "mówił" - teraz JEST wyłączony przekaźnik. Widzsz, jaka jest różnica ? W tym układzie może zgasnąć ale przekaźnik wcale nie musi się przełączyć bo może np. paść tranzystor. To taki drobniazg ale ja bym go dał albo równolegle w przekaźnikiem albo w CE. By LED dawał info nie o przypuszczalnym stanie tylko o stanie rzeczywistym.

Link do komentarza
Share on other sites

Xweldog, racja. Czyli R14-Led1 podlaczyc rownolegle z D3 (monitoruje zasilanie przekaznika). Moze rowniez R18-Led2 podlaczyc rownolegle z D5 (monitoruje zasilanie silnika).

Link do komentarza
Share on other sites

To taki niby drobniazg ale w praktyce zawodowej miałem wiele przypadków, że cóś sygnalizowało, że gdzieś tam dalej jest OK a tak nie było. Bo LED sygnalizował nie stan rzeczywisty a przypuszczalny.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Marekk, czym wogóle zasilasz te dwa silniki?? Na zdjeciu widziałem jakis mały akku ale tylko jego fragment. Mógłbys przybliżyc szczególy tego akku? Ciekawi mnie ile waży Twój pojazd? Czy silniki od wycieraczek spełniaja swoja role? Myslałem o dokładnie takim samym rozwiazaniu, ale obawiałem sie że nie zdołam zasilić tych silników. Byłbym bardzo wdzieczny za garśc szczegółow na ten temat.

Link do komentarza
Share on other sites

Silniki (i caly pojazd) zasilam z akumulatora 12V 12Ah (od UPSa). Poprzedni akumulator 12V 7Ah (tez od UPSa) wystarczal na okolo 2h jazdy. Silniki od wycieraczek sa ciezkie, pobieraja 3-5A , za to maja duzy moment sily. Pojazd z ramionami wazy ponad 20 kg, dla silnikow to zaden wysilek. Jesli sie nie slizgaja gasienice po podlodze, bez problemu moze popchnac krzeslo na kolkach wraz z pasazerem. Nieco lepsze wydaja sie silniki od podnoszenia szyb. Mniejsze, symetryczne (prawy i lewy) co ulatwia montaz. NIE PROBOWALEM jednak czy sa przystosowane (jak te od wycieraczek) do pracy ciaglej.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.