Skocz do zawartości

Jak przerobić serwo Turnigy TG9


pablasek

Pomocna odpowiedź

Mam też pytanie dotyczące przerobienia tego serwa. Otóż jak przerobić je tak żeby wykonywało pełny obrót skoro główna zębatka jest umieszczona na trzpieniu potencjometru, który obraca się tylko w określonym zakresie?

Link do komentarza
Share on other sites

Witam,
to mój pierwszy post ;] Zauważyłem ten temat i w związku z pytaniem jak przerobić serwo Tunigy, stwierdziłem, że mogę pomóc innym i zademonstrować jak to zrobić.

Przede wszystkim kiedy zabieramy się za przerabiane tych małych serwomechanizmów musimy uważać, żeby nic nie uszkodzić, bo są one bardzo delikatne.

Do rzeczy. Najpierw odklejamy naklejki, które są umieszczone po bokach serwa. Od spodu obudowy są 4 małe śrubki, które odkręcamy, tutaj należy uważać, żeby nie ukręcić gwintu lub nie złamać śruby, bo później możemy mieć problemy z otwarciem obudowy.

Tak wygląda podstawa obudowy:

Kiedy już odkręcimy śrubki, możemy zdjąć dolną część obudowy. Widzimy tutaj elektronikę, silnik oraz potencjometr. Ja poodcinałem kabelki od potencjometru, bo nie były potrzebne, w sumie można powiedzieć, że nawet przeszkadzały ;]

Następnie ostrożnie zdejmujemy zębatki z osiek, trzeba uważać na największą zębatkę, która jest zamocowana na potencjometrze. Po ściągnięciu wszystko wygląda tak:

Teraz bierzemy największą zębatkę, którą ściągnęliśmy z potencjometru i nożykiem odcinamy ząbek, który jest widoczny na zdjęciu:

Teraz ostrożnie wyjmujemy potencjometr, należy to robić bardzo delikatnie, za pierwszym razem udało mi się go pokruszyć 😃 dlatego warto zachować ostrożność.

Potencjometr wyglada tak:

Przyjrzyjmy mu się bliżej, łatwo zauważyć, że obracając nim, w pewnym momencie coś go blokuje i nie możemy wykonać pełnego obrotu. To "coś" to blaszka, którą wystarczy odgiąć. Tutaj też odginając tą blaszkę lepiej uważać, żeby nie uszkodzić potencjometru.

Kiedy już to zrobimy możemy odciąć elektronikę od silnika i dolutować kabelki, które będzie można wyjąć poza obudowę. Składamy obudowę, podłączamy zasilanie (max 4/5 V bo silnik może się spalić, lepiej zasilać mniejszymi napięciami) i powinno już się normalnie obracać. Oczywiście zanim wykorzystamy nasze serwa, warto je zabezpieczyć jakimś układem, żeby silniczki nie uległy uszkodzeniu.

Ewentualnie można również przesmarować zębatki.

Mam nadzieję, że mój post będzie pomocny przy przerabianiu tego typu serwomechanizmów ;]

PS. Żeby nie być gołosłownym w wolnej chwili mogę wrzucić filmik z pracującym serwem ;]

Pozdrawiam.

__________

Komentarz dodany przez: Nawyk

Wrzuciłem na nasz serwer

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Witam ma pytanie do serwa SG 90 wielokrotnie byl temat, lecz chcialbym sie upewnic czy dobrze mysle. Oczywiscie odcialem wypustek na zebatce, lecz potencjometr jest umieszczony pod plytka(wystaja tylko 3 nozki) czy moge odciac kabelki dolutowac dwa rezystory i dalej sterowac przez mostek H nie wywalajac elektroniki z serwa? bardzo prosze o pomoc, pozdrawiam

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.