Skocz do zawartości

Zakłócenia uC od elektrozaworów. Co robić?


Kaytec

Pomocna odpowiedź

Witam, mam układ zrobiony na płytce prototypowej, steruje on elektrozaworami, po uprzednim naciśnięciu guzika (tak w skrócie, bo układ musi też sterować jeszcze szeregiem innych funkcji i pracować jako "generator losu"). Wszystko działa pięknie, jednak podczas testów i włączania programu w uC, "strzelałem" sobie elektrozaworami (24V 2A 11W) żeby zobaczyć czy wpłyną na prace uC. No i niestety wpływają - zawieszają uC (attiny2313), cewki elektrozaworów są "podwójnie" odizolowane galwanicznie - mikrokontroler - transoptor - przekaźnik - elektrozawór. Same przekaźniki raczej nie wpływają na prace uC bo po odłączeniu elektrozaworów jest ok. I tutaj pytanie: Co robić?

Link do komentarza
Share on other sites

pokaz schemat, opisz dokladnie jak daleko sa przekazniki i elektrozawory od procka. Jest wiele sposobow. 1 pytanie czy dobrze zrobiony schemat? 100nf na zasilaniu jak nablizej procka, 10k albo w twoim przypadku troche mniej na resecie. Nastepnie jak masz przyciski, moze warto by bylo zastosowac zew. pull-up'y, moze jakies dlawiki (cewki) itd. itp.

Link do komentarza
Share on other sites

Przekaźniki około 5cm, elektrozawory 23cm. Schematu nie wiem czy jest sens rysować bo podłączenie tak jak opisałem. "płyta główna" to płyta propoxu:

EVBavr02_1.jpg

dwa guziki podpięte na dwumetrowym kablu, bezpośrednio pod przełączniki na płytce (mają one swoje "podciągniecie do plusa". Oryginalny przekaźnik na płytce (sterowany tranzystorem) nie sprawia problemów, drugi (sterowany transoptorem) też nie. Same elektrozawory podczas włączania generują zakłócenia i tylko o to chodzi. Są one oddalone około 23cm od procesora tak jak mówiłem. W skrzynce są też głośniki (procek steruje Playerem mp3 do wydawania komend), ale to nie sprawia również problemów. Elektrozawory są na oddzielnym transformatorze, jest to galwanicznie oddzielny układ wiec nie rysuje schematu.

[ Dodano: 08 Lis 09 01:21 ]

Myślałem żeby dać metalową przegrodę przy elektrozaworach, coś ala faraday.

[ Dodano: 08 Lis 09 02:08 ]

Miałem też mały problem z drugim przekaźnikiem, ale już wiem dlaczego. CNY-17 (bo taki mam transoptor) nie wyrabia przy przekaźniku. Ale z tym już sobie poradziłem. Niestety nadal głównym problemem są ogromne cewki elektrozaworów, który przy 11 watach grzeją się niemiłosiernie, a pracują na zmianę. Wiec cały czas generują zakłócenia, najgorsze oczywiście przy zmianie stanu pracy.

[ Dodano: 08 Lis 09 02:30 ]

Tak wygląda schemat elektryczny na chwilę obecną:

Link do komentarza
Share on other sites

Ja tu widze pare problemow np. te przyciski na 2 metrowych kablach. Ja juz mailem problemy na 1 metrowym kablu. Procesor zle odczytywal stany na przyciskach.

Plytka jak jest kupiona powinna byc dobrze zrobiona, wiec mozna zalozyc ze schemat podlaczenia procka jest poprawny

Nastepnie masz diody na przekaznikach?

Bym radzil rabnac cala plytke w metalowe pudelko, ekranowane oczywiscie. Jezeli to jest mozliwe?

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Po ogromnej ilości testów (wespólnie z Sabre) , doszedłem że winne są przekaźniki, które mega iskrzą. Same elektrozawory można sobie podłączać ile wlezie przy samym procesorze. Przyciski nie są problemem, cały czas są podłączone i procek się nie zawiesza, zarówno przy odłączonych przyciskach praca układu się nie zmienia. Problem zaczyna się w momencie sterowania przekaźnikami, które nie są najlepsze - po rozebraniu jednego z nich i zobaczeniu jak pracuje - iskra jest porównywalna do tej w samochodach (na świecy).

Osobiście wywaliłbym te przekaźniki i użył bym pary triaków, tylko nie wiem czy one również pracują na napięciu stałym.

triaccircuit.gif

Link do komentarza
Share on other sites

Witam, Proponuje rownolegle do stykow przekaznikow (tych co iskrza) podlaczyc tzw uklady gasikowe skladajace sie z kondensatora 100nF/100-250V oraz szeregowo polaczonego rezystora 47-56 om. Do kaznej pary stykow po jednym gasiku. Triaki (i tyrystory) przy zasilaniu napieciem stalym zaczna przewodzic po pierwszym impulsie sterujacyn i beda przewodzic az do wylaczenia zasilania ukladu. Zatem w twoim przypadku sie NIE nadaja.

Link do komentarza
Share on other sites

Generalnie układ już sprawny, rozłączyłem wszystkie kable i podłączyłem je jeszcze raz, robiąc węzeł plusów i minusów bliżej transformatora, a z przekaźników poprowadziłem prosto po dwa kable na odległość 10cm. Teraz wszystko działa i dużo mniej iskrzy. A co najważniejsze nie resetuje procesora.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.