Skocz do zawartości

PIC


olek123456

Pomocna odpowiedź

zestaw uruchumieniowy+PIC+książka.

W zestawie brakuje jednego - kompilatora. Nie wiem w czym będziesz programować, bo wiele książek o PIC-ach dotyczy programowanie w asemblerze. Jest to niewątpliwie cenna umiejętność, ale ciężko zaczynać od asemblera, to wyższa szkoła jazdy.

Jeśli mam coś doradzać to nauki chyba lepiej wybrać AVR. Po pierwsze jest duży wybór języków programowania, chociażby Bascom, C, asembler. W internecie jest dużo przykładów i dokumentacji, sporo po polsku.

Link do komentarza
Share on other sites

Niezłym wyborem byłby chyba PICaxe, takie arduino, ale na picach.Obsługuje chyba wszystkie (a nie tak jak arduino tylko kilka atmeg). No i programuje się w basicu, nie potrzeba programatora (bootloader).

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Ja wykorzystywałem dwa układy: 16F627A, 16F877A i według mnie, te PIC-ki, jak to się mówi: są całkiem ok. Asembler pick-ów jest bardzo łatwy do nauczenia, zaledwie 35 instrukcji. Uważam, też, że pisanie w asemblerze programów sterujących prostymi robocikami w rodzaju sumo czy line follower to jak najbardziej właściwy wybór.

Link do komentarza
Share on other sites

No będzie problem z programatorem. ICD2 lub ICD3 jest masakrycznie drogi. Chyba, że zestaw ma wbudowany jakiś programator. Co do programowania w C to wejdź na stronę Microchip i ściągnij, za jej pośrednictwem, kompilator Hi-tech lite oraz oczywiście MPLAB. PICe są bardzo przyjemne do programowania i na pewno sporo dzięki temu się nauczysz. Niemniej jednak PIC12 - 16 są mniej wydajne od AVR, mają inną architekturę i tylko 1 rejestr roboczy, co chyba jest ich największą bolączką. Jeśli na początku nauczysz się asemblera, to później już nie powinieneś mieć problemów z żadnym językiem programowania 😉 A nie taki asembler straszny jak go malują. No i siłą rzeczy, nauczysz się architektury procka.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.