Skocz do zawartości

[Programowanie] PWM 01


SeerKaza

Pomocna odpowiedź

Ten artykuł to tłumaczenie cyklu http://www.societyofrobots.com/member_tutorials/node/228

z czasem będą się pojawiać kolejne kawałki.

PS. Proszę o poprawienie składni językowej. Jest to dość toporne tłumaczenie bo z polskiego jestem słaby myślę że ktoś inny lepiej sformułuje niektóre zdania

01- Co to jest PWM.

PWM (Pulse Width Modulation.) Polskie tłumaczenie MODULACJA SZEROKOŚCI IMPULSU (MSI). To znaczy że możemy generować impulsy których szerokość może być zmieniana.

Cyfrowy świat

Odkąd uC istnieją w cyfrowym świecie ich wyjściowe piny mogą mieć stan tylko niski (0V) lub wysoki (5V)

Jednakże : Reszta świata raczej nie porozumiewa się sygnałami otwarte lub zamknięte. Reszta świata jest raczej analogowa. Zazwyczaj będące tylko włączone lub wyłączone: Silniki czasami potrzebują kontroli prędkości ; swiatła potrzebować przyciemnienia; serwa poruszać się do określonej pozycji; a buzery zmiennej częstotliwości dźwięku.

uC AVR posiadają przetworniki analogowo cyfrowe (ADC) by przetworzyć sygnały analogowe na cyfrowe. Jednak nie mają przetworników cyfrowo analogowych (DAC) by sygnały cyfrowe ponownie przetworzyć na wartość napięcia.

PWM (MSI) Jest pewnym rozwiązaniem

Przez ciągłe przełączanie wyjścia na zmianę w stan wysoki i niski bardzo szybko, wynikiem napięcia może być średnia wartość czasu w jakim był stan wysoki. Jeśli zawsze jest stan niski (0V) wynikiem jest 0V jeśli zawsze jest wysoki wynikiem jest 5V. Jeśli jest pół na pół wynikiem jest 2,5V

Dlaczego to działa ? Więc większość urządzeń w realnym świecie ma pewne opóźnienie (nie robią natychmiastowo to o co się je poprosi) Może być to spowodowane momentem,indukcja czy pojemnością.

Dla przykładu : jeśli podłączyć silniczek do baterii będzie się on obracał z maksymalna prędkością. Po odłączeniu baterii minie chwilka zanim silnik zacznie zwalniać, jeśli odpowiednio szybko podłączymy baterie silnik nie zatrzyma się i odzyska obroty. Jeśli będziemy tak ten silnik podłączać i odłączać z odpowiednia szybkością będzie on raz zwalniał raz przyśpieszał, zwalniał, przyśpieszał i tak wkoło, jednak jeśli będziemy to robić tylko kilka razy na sekundę będzie to trochę bezsensowne jeśli jednak zwiększymy częstotliwość podłączania i odłączania baterii, prędkość silnika będzie zależeć od procentowej zależności czasu podłączonego i odłączonego silnika od baterii.

Podobnie jeśli chcemy przyciemnić światło LEDa. On także potrzebuje chwili by rozświetlić się z maksymalnym natężeniem. A jeśli odłączymy zajmie jej chwilkę by całkowicie zgasnąć. Wykorzystując to możemy zrobić przyciemniacz który będzie LEDa z odpowiednią częstotliwością odłączał i przyłączał do napięcia.

Serwo jest innym przykładem. Ono zazwyczaj potrzebuje impulsu co 20 ms- zależnie od szerokości impulsu porusza się do odpowiedniej pozycji.

Cdn

  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

Małe sprostowanie co do leda - on na prawdę się włącza i wyłącza przy sterowaniu pwm (w sensie, że gaśnie całkowicie i rozświetla całkowicie, bo czas, jaki potrzebuje na zapalenie się/zgaśnięcie jest niewielki, rzędu mikrosekund), to nasze oko jest zbyt wolne.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Uważam, że bez ilustracji/wykresów takie pobieżne omówienie tematu nie ma zbyt dużej wartości dla początkujących - dla zaawansowanych tym bardziej. Czekam z niecierpliwością na to "cdn" 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.