Skocz do zawartości

robot balansujący jaki żyroskop? jakie silniki?


juras5

Pomocna odpowiedź

czemu Twoim zdaniem się nie nadaje ten od helikoptera?

właśnie rozmawiałem ostatnio w sklepie modelarskim i mówili, że lepiej jest zastosować taki bo ma wyjście cyfrowe.

a tak to od żyroskopu i akcelerometru będę miał 2 wyjścia analogowe...

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

juras5 w jakim języku będziesz programował tego robota?!

Kurcze ja się dalej zastanawiam czy na początek zrobić na czujniku odległości Sharpa, czy skoczyć na głęboką wodę i zamówić u MirekCz właśnie taki komplet. Boję się że akcelerometr+żyroskop może mnie przerosnąć.... 😉😉🙂

Link do komentarza
Share on other sites

program w C, środowisko WinAVR.

moim zdaniem nie warto robić na czujnikach odległości, choć napewno o wiele wiele łatwiej jest to zrobić, ale efekt będzie gorszy.

zastanawia mnie czy brać akcelerometr cyfrowy, bo nigdy nie miałem jeszcze do czynienia z komunikacja SPI...

a gotowy kod mam do odczytu 6 kanałow ADC na atmega8.

narazie muszę jeszcze poczytać o tym zagadnieniu i tak pewnie czas znajde dopiero po sesji... ;/

Link do komentarza
Share on other sites

Jeżeli chodzi o czujniki odległości to patrząc na te filmiki:

https://www.youtube.com/watch?v=EeaAMRDk6M0

efekt jest dość zadowalający, oczywiście pomijając wady powstałe w skutek właśnie takiego rozwiązania.. (Jazda tylko po równej płaszczyźnie).

Osobiście też teraz nie mam za wiele czasu aby ruszyć z tym pełną para, wybór pozostawię sobie na później... W wolnych chwilach zajmę się mechaniką... 😉

P. S Jeżeli już się zdecyduje na akcelerometr i żyroskop ty chyba oba w wersji analogowej... 😋 Ale do tego czasu... 😅

Link do komentarza
Share on other sites

wydaje mi się, że ten roboty z czujnikami sharpa mają algorytm na samych ifach,
a tu mi bardziej też chodzi o poznaniu dokładniej filtru Kalmana.

aczkolwiek nie wykluczam, że na początek spróbuje z takim sharpem;)

też w wolnych chwilach zamierzam zrobić konstrukcje i płytkę

MirekCz, czy masz może w/w elementy w postaci bibiotek do EAGLE?

jak myślicie sensory na tej samej płytce co atmega, czy osobno?

pozdrawiam

Link do komentarza
Share on other sites

Szczerze wątpię żeby same if'y wystarczyły. Dorzuć do tego ze 2 czujniki na każdą stronę i już możesz kombinować z Kalmanem, o ile się nie mylę nie jest to tylko i wyłącznie algorytm dla gyro + akcelerometru (chociaż to akurat najłatwiej znaleźć) tylko filtr umożliwiający połączenie wskazań kilku czujników, do tego z predykcją i czymśtam ;]. Chociaż chyba Kalman w przypadku takich samych czujników sprowadza się do uśrednienia odczytów...

Link do komentarza
Share on other sites

Jak juz uproszczac, to na maksa; jesli chodzi o czujniki, to najprosciej jest zastosowac dwie krancowki - na dwie strony wahadla 😉. Chociaz rozdzielczosc pomiaru drastycznie spada, jest to najtansze rozwiazanie z mozliwych.

Link do komentarza
Share on other sites

juras5: Tak, mam te elementy w Eagle v4.16 (nie powinno być problemów z nowszym).

Mam nadzieję niedługo udostępnić całą moją bibliotekę gdzie będą sukcesywnie dodawane wszystkie elementy występujące u mnie w sprzedaży.

W tej chwili jest to już kilkadziesiąt układów + trochę el. biernych i złączy, ale jeszcze sporo pracy mi zostało żeby wszystko było sprawdzone i poprawnie opisane.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.