Skocz do zawartości

robot balansujący jaki żyroskop? jakie silniki?


juras5

Pomocna odpowiedź

ale wtedy taka krańcówka musi być dosłownie parę mm na ziemią.

a który czujnik sharpa polecacie, symbol?

[ Dodano: 04 Sty 10 08:23 ]

bo ten najtańszy od kolegi z forum "GP2Y0D340 - cyfrowy czujnik skalibrowany na 40cm, bardzo szybki (6,4ms) - 28zł " chyba się nie nadaje?

Link do komentarza
Share on other sites

Ale chyba ta krańcówka nie będzie wtedy dotykała podłoża, ale ją będzie wyzwalało wahadło na środku robota, przynajmniej ja bym to tak rozwiązał... 😅

Biorąc pod uwagę bezwładność tego wahadła, ciężko by to było opanować, tak mi się wydaje przynajmniej... 😅

Ja bym brał tego GP2D120 - analogowy czujnik odległości 30-400mm firmy Sharp, u MirekCz kosztuje 44zł i jest to chyba najlepsza cena..

Wybrał bym ten gdyż montował bym go na wysokości około 10 cm, mniej więcej w tym miejscu charakterystyka jest najbardziej optymalna.. 😉

[ Dodano: 04 Sty 10 08:43 ]

bo ten najtańszy od kolegi z forum "GP2Y0D340 - cyfrowy czujnik skalibrowany na 40cm, bardzo szybki (6,4ms) - 28zł " chyba się nie nadaje?

40 cm to strasznie wysoko, chyba lepiej jak będzie dość nisko?

Poza tym zwróć uwagę na jego charakterystykę i na "moment wykrywania" a w zasadzie histerezę, może się okazać, że robot Ci będzie się strasznie kiwał.. Tam martwego pola jest przynajmniej kilka milimetrów...

Co do czasów reakcji GP2Y0D340 ma około 50 ms, to i tak jest jakieś 20, 25 razy na sekundę chyba wystarczy tyle?? 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Do zabawki o małych rozmiarach nadaje się GP2D120. Czas reakcji ok. 40ms, więc masz 25pomiarów na sekundę.

GP2Y0D340 ma dużo krótszy czas reakcji (rzędu 7ms jak dobrze pamiętam), ale nie nadaje się do tego zastosowania. Świetnie wypada za to w minisumo i milionie innych zastosowań.

W tym zastosowaniu akcelerometr+żyroskop z odpowiednim oprogramowaniem zawsze będzie 10x lepiej się sprawdzać niż Sharp, ale zrobienie tego na Sharpie jest sporo prostsze a dla laika równie efektowne.

Link do komentarza
Share on other sites

nie nie, źle mnie zrozumiałeś.

chce zrobić płytkę amtega + mostek H + gyro + akceleroemtr i podpiąć pod taki samochdzik.

gdzie można samą taką zabwkę nabyć?

Link do komentarza
Share on other sites

A proszę...

http://www.allegro.pl/item873918910_playskool_zdalnie_sterowany_przewrotny_samochod.html / "PLAYSKOOL Zdalnie sterowany przewrotny samochód"/gucio771

http://www.allegro.pl/item865465415_samochod_zdalnie_sterowany_fliper.html /"Samochód zdalnie sterowany Fliper" /www_bigbig_pl

http://www.allegro.pl/item878875792_maxi_pojazd_sterowany_radiowo_interkobo_34451.html /"MAXI POJAZD STEROWANY RADIOWO INTERKOBO 34451"/smerfusie_pl

😅😅

Ten z 2 linku ciekawy, ale trzeba się spieszyć! 😉

__________

Komentarz dodany przez: Nawyk

Popraw, proszę, linki do aukcji.

Link do komentarza
Share on other sites

Boże, ty widzisz i nie grzmisz! Nie wiem czy zauważyłeś, ale ten samochodzik (z filmików) po wyjechaniu z fabryki nie balansuje, więc 'byle co' z podobną konstrukcją mechaniczną się nada - bo i tak ty będziesz musiał zrobić zestaw żyro + akcelerometr, uC, po czym to oprogramować (sic!).

Link do komentarza
Share on other sites

BoBBy, umiesz czytać?

zobacz co napisałem wyżej:

nie nie, źle mnie zrozumiałeś.

chce zrobić płytkę amtega + mostek H + gyro + akceleroemtr i podpiąć pod taki samochdzik.

gdzie można samą taką zabwkę nabyć?

chce kupić zabawkę RC, żeby uniknąc kupowanie silników i wszystkiego z osobna, dodatkowo bede mial sterowanie w paśmie ~40MHz.

i chce oprogramować płytkę i ją podpiąć, ŻEBY ta zabawka balansowała!!!!!!!!

i zastanawiam się gdzie ją mogę kupić !

Link do komentarza
Share on other sites

Ale w dalszym ciągu nie mam pojęcia dlaczego potrzebujesz dokładnie tej zabawki. Podejrzewam, ze te z allegro działają na 27MHz, nie wiem jak tamta, ale to raczej nie jest problem. Możesz więc mnie uświadomić, dlaczego potrzebujesz dokładnie tego samochodziku?

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.