Skocz do zawartości

Zasilacz 3A 0-30V - nie działa


Black Rider

Pomocna odpowiedź

Witam Panowie zrobiłem na prace przejściową zasilacz juz dośc znany 3A wszystko ładnie polutowane uruchamiam i zonk. Regulacja to jedyne 2V i przy 2V zapala się ogranicznik prądowy i koniec zabawy co jest nie tak panowie ? co pomierzyć ?

http://www.electronics-lab.com/projects/power/003/index.html

Najbardziej ciekawi mnie tranzystor Q2 powinnien byc 2n2219, ale takowego nie mam, gdy wstawiam bc 211 ogranicznik prądowy swieci non stop i jak ruszam pokrętłąmi to cos tam migocze, gdy wstawiam bc 547 ogranicznik ochoczo zapala się tylko na początku regulacja tylko wynosi 2 V pózniej zapala się ogranicznik, a gdy wstawiam 2n2222 scalak U1 zaczyna się grzac 🙁 ni w gruszke ni w pietruszke

Link do komentarza
Share on other sites

The voltmeter should measure a voltage between 0 and 30 VDC depending on the setting of P1, and should follow any changes of this setting to indicate that the variable voltage control is working properly. Turning P2 counter-clockwise should turn the LED on, indicating that the current limiter is in operation.

Świeci dioda sygnalizująca działanie ogranicznika prądu. Co w tym złego? Próbowałeś zwiększać napięcie, czy przestawałeś gdy tylko się zapalała?

Link do komentarza
Share on other sites

Siedziałem do 3 w nocy i nic mam dosc tego zasilacza myslałem ze ruszy odrazu widziałem ze komuś też ten zasilacz odrazu nie wystartował 🙁 przeciez dioda musi swieci gdy płynie za duzy prąd, a na wyjsciu zasilacza nic nie jest podłączone !! 🙁

[ Dodano: 31 Gru 09 11:04 ]

Napięcie na wyjsciu trafka 21V na rezystorze R1 jest 27V, a na tym R7 nic nie ma napięcie między 4 a 7 nózką na U1 28V, a na U2 i U3 33 V niewiem co jest zle:(

[ Dodano: 31 Gru 09 01:23 ]

Panowie szlak mnie bierze bo nie moge uruchomić tego zasilacza na wejsciu daje 21 V na rezystorze R1 odkłada się 28V i ciut się grzeje, a na r7 nic nie ma. Na wyjsciu zasilacza moge regulowac tylko do 2V powyzej zapala się dioda ogranicznika i zaczyna się grzac U1

Pomiary które wykonałem

Gdy wszystko jest na 0 ustawione

Wszystko względem masy

D5 Anoda (-4,6V) Katoda (0V)

D6 Anoda (-9,1V) Katoda (-4,6V)

D7 Anoda (-5,3V) Katoda (0V)

R7 0V

U1 4 nózka (0V) 7 nózka (28V) 4-7nózką (28V)

D11 Katoda (-5V) Anoda (0V)

U3 4 nózka (-5,3V) 7 nózka (28V) 4-7nózka (33V)

U2 4 nózka (-5,3V) 7 nózka (28V) 4-7nózka (33V)

D9 Anoda(0V) Katoda(28V)

D10 Anoda(0V) Katoda (0V)

D8 Anoda (5,3V) Katoda (10V)

Q4 C=28V B=0V E=0V

Q2 C=28V B=0V E=0V

Teraz gdy wszystko jest na max i dioda się pali

D5 Anoda (-4,3V) Katoda (0V)

D6 Anoda (-8,7V) Katoda (-4,3V)

D7 Anoda (-4,6V) Katoda (0V)

R7 0V

U1 4 nózka (0V) 7 nózka (28V) 4-7nózką (28V)

D11 Katoda (-4,6V) Anoda (0V)

U3 4 nózka (-4,6V) 7 nózka (28V) 4-7nózka (32V)

U2 4 nózka (-4,6V) 7 nózka (28V) 4-7nózka (32V)

D9 Anoda(-1,9V) Katoda(-1,3V)

D10 Anoda(-1,9V) Katoda (-1,3V)

D8 Anoda (0V) Katoda (0V)

Q4 C=28V B=(-1,9V) E=(-1,3V)

Q2 C=28V B=(-1,9V) E=(-1,3V)

I co dalej panowie ?

Link do komentarza
Share on other sites

Uwaga, Led D12 przy normalnej pracy bez obciazenia swiecic nie powinien. " Turning P2 counter-clockwise should turn the LED on, indicating that the current limiter is in operation." znaczy, ze obracajac P2 W LEWO Led D12 zaswieci TYLKO w maksymalnie lewym polozeniu, co odpowiada ograniczeniu pradu do zera mA. Uklad U1 z D8 to taka idealna Zenerka, praca jego nie jest zalezna od polozen P1, P2. Grzanie U1 sugeruje blad w polaczeniu a jesli zastosowales poprawna plytke, to zwarcie wyjscia U1 do innej sciezki.

Prosze o podanie napiec na wszystkich ukladach scalonych i polprzewodnikach w praypadku gdy na wyjsciu zasilacza jest 1V ( jak zrozumialem wtedy zasilacz pracuje poprawne. P2 w polozeniu srodkowym. Proponuje tez pomierzyc napiecia j.w. przy obu P1 i P2 w polozeniu srodkowym. Ale przedtem - sprawdzenie plytki.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.