Skocz do zawartości

Parę pytań początkującego


kamilw

Pomocna odpowiedź

A jaka robotyka Ciebie interesuje?

Do takiej "amatorskiej" nic konkretnego nie ma po polsku, natomiast można bardzo wielu rzeczy dowiedzieć się z innych książek:

1.ksiązka do podstaw elektroniki (analogowej, cyfrowej)

2.książka do mikrokontrolerów (najlepiej attiny/atmega <- najpopularniejsze w polsce)

3.książka do automatyki (w szczególności działy o technice cyfrowej, aktuatorach i sensorach)

Jak masz jakieś konkretne wymagania to opisz dokładniej czego szukasz.

Link do komentarza
Share on other sites

W 2009 roku ukazału się dwa tomy książki pt:

"Urządzenia i systemy mechatroniczne" wyd.REA - polecam, gdyż jest tam wiele przydatnych informacji. Są tam również wiadomości o profesjonalnej robotycei nie tylko.

Link do komentarza
Share on other sites

Już pisałem o tej książce, bardzo ciekawy materiał do wszelkich hexapodów, czy innych robotów "chodzących" jest w:

Maszyny kroczące : podstawy, projektowanie, sterowanie i wzorce biologiczne / Teresa Zielińska

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Dzięki za fatygę i odpowiedź. Myślałem że już nikt nie odpisze. Ja trochę (tak na prawdę nic) coś o tym wiem ale chciałem powiększyć swoją wiedzę.

A którą książkę najpierw polecacie? Na sam początek.

Link do komentarza
Share on other sites

Elektronika

"Wyprawa w świat elektroniki" / Piotr Górecki, "Elektronika dla początkujących : układy" (lub cała seria) / Dieter Nuhrman.

Programowanie

"Mikrokontrolery dla początkujących" / Piotr Górecki, "Programowanie mikrokontrolerów AVR w języku BASCOM" / Marcin Wiazania.

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Są polskie.

Nie wiem co masz na myśli mówiąc książka o robotyce, ale myślę, że jeśli będziesz miał pojęcie o elektronice, programowaniu, trochę o mechanice, będziesz kreatywny i będziesz myślał logicznie, to proste roboty spokojnie będziesz mógł konstruować.

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dzięki tobie Mihau właśnie sobie zdałem sprawę że ta tak zwana robotyka (jak ja to powiedziałem) składa się właśnie z elektroniki, programowania i mechaniki. Jak jeszcze się mylę to poprawcie mnie.

Link do komentarza
Share on other sites

W dużym uproszczeniu tak. Wikipedia mówi:

Robotyka – interdyscyplinarna dziedzina wiedzy działająca na styku mechaniki, automatyki, elektroniki, sensoryki, cybernetyki oraz informatyki.

W zasadzie np. takie programowanie robota różni się od pisania programów na komputer, ale wymagane są podobne zdolności, a elektronika np. radia często niewiele ma wspólnego z elektroniką robota. Poza tym chodzi o to, żeby to umieć sklecić w całość, w taki sposób by wszystko było maksymalnie wykorzystywane.

Inną sprawą jest to, że roboty powinny działać autonomicznie, a zwieńczeniem robotyki jest IMO sztuczna inteligencja.

Link do komentarza
Share on other sites

Wszystkiego potrzeba po trochu 😉 Niektórzy wolą się skupiać na elektronice inni na programowaniu, ale potrzebne jest wszystko. (przynajmniej w podstawach) A później to twój wybór, czego chcecz wiedzieć więcej (zależy to też od twoich projektów).

Link do komentarza
Share on other sites

Jeszcze raz wam dziękuje. Teraz jak wiem o czego mam zacząć, to przy lekturze trochę spędzę i może pochwale się jakimś skromnym cudeńkiem. Trzymajcie za mnie kciuki.

Link do komentarza
Share on other sites

Moja propozycja, dla zwiększenia skuteczności w jakimś dziale któryś z moderatorów mógł zamieścić temat o literaturze w temacie robotyki, z tym żeby go nikt nie zaśmiecał zbędnymi komentarzami

Link do komentarza
Share on other sites

Witam, też przymierzam się do zakupu książki, jednak czy książka "Programowanie mikrokontrolerów AVR w języku BASCOM" / Marcin Wiazania zawiera podstawy elektroniki, czy tylko programowanie. Czy nie lepsza byłaby Wyprawy w świat elektroniki Piotra Góreckiego

[ Dodano: 05 Sty 10 07:29 ]

Bo chciałbym znaleźć taką książkę, w której byłyby podstawy elektroniki a także trochę o programowaniu, czy może ktoś znać taką książkę🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.