Skocz do zawartości

[Line follower] projekt


Pomocna odpowiedź

Dzisiaj postanowilem zacząć budowe line follower nadwozie oraz siliniki są z wyścigówki:

z tego co pamiętam to jechała ona koło 33km/h!! prędkości bede musiał zmienić

zamierzam dostosować ją od jazdy "wyczynowej" typu piasek, śnieg

miejsca na elektronike troche jest:

narazie zastosuje takie opony ale musze kupić nowe które dadzą se rade z pisakiem

a oto miejsce na czujniki

w obudowie ma wyglądać następująca

to wszystko znalazłem tu

http://robotics.ia.pw.edu.pl/twiki/bin/view/Bionik/FollowtheLine2007ExemplaryRobot

czy schemat na tej stronie jest ok?

Link do komentarza
Share on other sites

zacząć budowe line follower
zamierzam dostosować ją od jazdy "wyczynowej" typu piasek, śnieg

Po raz pierwszy nie wiem co odpowiedzieć. Poczytaj sobie o czujnikach lini, szczególnie CNY70 i TCRT5000 (bo to najpopularniejsze).

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Czujniki muszą znajdować się w stałej, określonej, odległości od podłoża.

Przeszkody możesz zrobić takie, jak są w zawodach "linefollower axtended" (o ile mnie pamięć nie myli), czyli omijanie "cegły", przerwanie linii, linie pod kątem 90st do właściwej, pętle. Nic innego (raczej) nie wchodzi w grę przy zastosowaniu standardowych czujników używanych w lfr.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Ten układ kierowniczy to chybiony pomysł moim zdaniem. Trudno mi teraz wytłumaczyć dlaczego, ale wystarczy sobie wyobrazić jego zachowanie przy wypadnięciu z linii, albo na zakręcie 90 stopni. Gdzieś już widziałem LFr'a opartego o tego typu zabawkę, nie wyszło to dobrze. Poza tym wygląda na większego od regulaminowej kartki A4 😉

Z drugiej strony Twój ma tą przewagę od tego z linku, że posiada sterowanie "proporcjonalne" (przy skręcie jest serwo, prawda?) - przy większej liczbie czujników można nieco lepiej opanować trasę.

PS Jeśli faktycznie serwo odpowiada u Ciebie za skręcanie, będziesz musiał nieco zmodyfikować elektronikę, albo przerobić według tego tematu serwo (stracisz dużą zaletę, ale będziesz mógł podłączyć wszystko jak na tamtej stronie).

Jeśli chodzi o przerabianie elektroniki, to po prostu serwo podłączasz żółtym/białym przewodem bezpośrednio do jednego z pinów I/O w procku, czerwonym do Vcc, czarnym do GND. Podwójny mostek H przestaje być potrzebny, odłączasz jego jedną "część" od procesora.

Trzeba będzie też zmodyfikować oprogramowanie, takim serwem steruje się dość specyficznie (polecam google - mnóstwo wartościowego materiału).

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Na zawodach T-bot jest bodajże wymiar kartki A3.

4. Budowa robota:

a. Powierzchnia robota (widzianego z góry w rzucie pionowym) nie może przekraczać wymiarów kartki A3.
Link do komentarza
Share on other sites

Hmm nie wiem czy ci się to opłaca w ogóle robić. Najpierw zastanów się tak jak napisał Nawyk, jak to będzie skręcało. Potem musisz zakupić serwa których tam na zdjęciach nie ma. A potem najważniejsze stworzyć mózg robota. Może najpierw zobacz czy jesteś w stanie sprostać tym zadaniom. O wiele łatwiej będzie ci zrobić linefollowera na własnej konstrukcji zrobionej np z aluminium lub jakieś cieniutkiej deseczki. Na forum jest dużo takich konstrukcji. Przypatrz się i opracuj własną koncepcję.

Link do komentarza
Share on other sites

Potem musisz zakupić serwa których tam na zdjęciach nie ma.

Serwo jest, układ kierowniczy na nim się opiera. O ile to serwo, a nie silnik w serwopodobnej obudowie 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Kilka miesięcy temu rozpocząłem projekt, bazujący na takiej zabawce i w tym momencie zastanawiam się czy nie zrobić całej mechanik na nowo, pozbywając się przednich kół skrętnych.

Takie konstrukcje mają bardzo mały kąt skrętu. Mój potrzebuje powierzchni jednego metra, żeby skręcić o 90 stopni. W twoim przypadku może być trochę lepiej, ale to i tak nie da odpowiednich efektów jak na line followera.

Polecam Ci, tak samo jak pisali koledzy powyżej, najlepiej zrobić lekką małą konstrukcję, robiąc większość elementów samemu.

Link do komentarza
Share on other sites

Mój kolega zajmuje się właśnie takimi modelami RC i w z własnych doświadczeń od razu powiem że lepiej jak byś porzucił to nadwozie i wykorzystał tylko potrzebne części. Odrestaurowanie, wiąże się z tym m.in zakup silnika + reszty osprzętu. Pewnie ok. 400zł.

Jak już na prawdę chcesz się podjęć budowy to najpierw zapoznaj się z robieniem płytek PCB i ich oprogramowania. Nie chce cie na początku zniechęcać. Ale marną wybrałeś sobie konstrukcję na robota. Bardzo dobre są własne konstrukcje z różnych materiałów. Płytkę aluminium łatwo dostać. Wygiąć też nie jest wcale trudno.

Części jakie możesz wykorzystać to koła. Wtedy masz nawet 2 komplety. Silnik od kół skrętnych. Możesz też wykorzystać w przyszłych projektach amortyzatory. (Jeszcze nie widziałem robota z ich użyciem.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Ten od sterowanie to jest silnik serw. narazie zrobię go na tym podwoziu

ale jednocześnie bede pracuje nad konstrukcją którą zamierzam zastasować do nowego robota, prawdopodobnie zrobie go z gąsienicami tylko nie moge żednych znaleźć ostatecznie zastosuje łańcuch od rowera

tylko martwi mnie to zę nie mam gdzie kupić silników oraz nigdzie nie moge znaleźć schematu do takiego dwu kołowego .

na lutowaniu sie znam zresztą ojciec elektronik, z programowaniem dam se rade

w przyszłości(dalekiej) chce zastosować sterowanie przez wifi (telefonem lub komputerem) oczywiście program napisze w delphi telefon jest z windows mobile wiec tu też nie ma problemu

co do skręcania to ten ma akurat dobrą skrętość

Pozdrawiam

__________

Komentarz dodany przez: Sabre

Popraw proszę pisownię

Link do komentarza
Share on other sites

na lutowaniu sie znam zresztą ojciec elektronik, z programowaniem dam se rade

Tylko z pisownią sobie nie radzisz, zastosuj się proszę do komentarza Sabre bo nie wiadomo o co ci w tym poście chodzi.

Przypuszczam że znasz się na robotyce tak ja ja na mechanice kwantowej, odłóż więc te gąsienice i wifi, i nie pisz że nie możesz znaleźć schematu robota dwukołowego bo to źle o tobie świadczy (podpowiem: pojedź na górę strony i się dokładnie rozejrzyj, szczególnie powinny cie zainteresować pozycje 1-3).

Silniki

Link do komentarza
Share on other sites

Właściwie dlaczego tak Ci zależy, aby wykorzystać ten złom jako podwozie ? Zamiast tego mógłbyś poczwiczyć obróbkę laminatu / aluminium. Robiłeś Elebota ?

Link do komentarza
Share on other sites

Anonim
Ten temat został zamknięty.
×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.