Skocz do zawartości

Silnik krokowy z napędu DVD i L293D


mastibdg

Pomocna odpowiedź

Witam!

Jestem początkujący jeśli chodzi o Arduino, ale po przestudiowaniu kursu chciałbym wykonać jakiś projekt. Szukając prostych projektów trafiłem na "Plotter CNC" Posiadam 5 rozebranych napędów dvd, dokupiłem sam układ scalony L293D i pierwsze za co się zabrałem było sprawdzenie czy silniczki krokowe z napędów działają, opierałem się na tym projekcie: Link

Wszystko podłączyłem jak trzeba, a efekt jest taki jak na tym filmiku: Link

Siedzę nad tymi silniczkami od ok tygodnia i zmieniając w programie liczbę kroków, na samym silniczku bez lasera udalo mi sie go uruchomic, ale nie ma sily, kiedy dotkne delikatnie palcem silnik staje i wibruje. Dowiedziałem się, że L293D mo że być za słabe na ruszenie tych silników, ale w internecie jest mnóstwo projektów plotterów i każdy prawie opiera się właśnie na L293D i działa bez problemu.

Arduino zasilam z usb, zasilanie sterownika z  Arduino, a silniczek z zasilacza 5V 700mA. Kod jakim sprawdzam silniczki pochodzi ze strony z projektem.

Co się dzieje, że w tym projekcie taki układ działa a u mnie nie?

Pozdrawiam i dzięki za pomoc

Link do komentarza
Share on other sites

@mastibdg, witam na forum 😉 Widzę, że to Twoje pierwsze kroki na Forbocie, oto najważniejsze informacje na start:

  • Chcesz przywitać się z innymi członkami naszej społeczności? Skorzystaj z tematu powitania użytkowników.
  • Opis najciekawszych funkcji, które ułatwiają korzystanie z forum znajdziesz w temacie instrukcja korzystania z forum - co warto wiedzieć?
  • Poszczególne posty możesz oceniać (pozytywnie i negatywnie) za pomocą reakcji - ikona serca w prawym dolnym rogu każdej wiadomości.

Dnia 12.04.2019 o 19:11, mastibdg napisał:

Arduino zasilam z usb, zasilanie sterownika z  Arduino, a silniczek z zasilacza 5V 700mA. Kod jakim sprawdzam silniczki pochodzi ze strony z projektem.

Co się dzieje, że w tym projekcie taki układ działa a u mnie nie?

Pokaż dla pewności swoje dokładnie połączenia, wklej też program - bez tego to trochę jak wróżenie ze szklanej kuli 🔮

Link do komentarza
Share on other sites

Kod jak pisałem pochodzi ze strony projektu

#include <Stepper.h>
 
const int stepsPerRevolution = 20; 
 
//Connection pins:
Stepper myStepperX(stepsPerRevolution, 8,9,10,11); 
 
void setup() {
 //Set speed:
 myStepperX.setSpeed(100);
 //max 250 steps for dvd/cd stepper motors 
 myStepperX.step(160);
 delay(100);
 
}
 
void loop() {

}

Wszystko podłączone według schematu jak na zdjęciu, tylko zmienione piny z 9, 10, 11, 12 na 8, 9, 10, 11. Silnik głośno trzęsie i nie ma siły przesunąć lasera jak na filmiku. 

 

arduino-stepper-motor-circuit.jpg

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.