Skocz do zawartości

[Inne] Manfred (Światłolub)


Pomocna odpowiedź

Od razu mówię, że jest to mój pierwszy robot, który cały czas jest w fazie wykańczania.

Zasadniczo już wszystko działa poprawnie, jednak ma on pewne problemy z przyczepnością, jak również pracuję obecnie nad małym kołem skrętnym.

Użyte elementy:

- Mała płytka uniwersalna (~3 zł)

- układ L293DNE (5 zł)

- 2 przerobione serwa Turnygi (2x 14 zł)

- koło przedniej - kulowe (koszt 6 zł)

- koszyk na 3/6 baterii AA (b/d)

- do obudowy wykorzystane stare ruskie klocki 😉 (b/d)

- zasilanie: 4,5 V

W chwili obecnej tak jak pisałem wcześniej robot reaguje tak jak należy, ale ponieważ za oknem zimowa aura, a Manfred ma letnie "kapcie" to pojawiają się kłopoty z przyczepnością 😉 Dodatkowo dorobić mu trzeba skrętne kółko.

Zastanawiam się również nad mała reorganizacją rozmieszczenia elementów (napęd przeniesiony na tył, pakiet baterii w środek oraz skrócenie samej konstrukcji)

Użyty schemat:

Płytka:

Foto (nieco wcześniejsze):

Foto (obecne):

Manfred w pełnej obudowie:

Edit:

Dodałem koszty poszczególnych elementów przy ich spisie.

Edit 2:

Foto po skróceniu (nie wszystkie elementy przymocowane jeszcze w nowych miejscach):

Edit 3:

Dorzucam dzisiaj jeszcze 2 zdjęcia z poukładanymi już elementami oraz większością obudowy:

Oraz krótki filmik z jednej z próbnych jazd robota (póki co na wprost tylko, ponieważ koła mają jeszcze słabą przyczepność i ma przez to problem ze skręcaniem):

DSC00169.thumb.JPG.5452ad64736d0d4f47b0edd8906deebf.JPG

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

fajny niepowiem ;] jesli to twój pierwszy roboty to wyszedł za... fajnie ;] z czego zrobiłeś obudowe ;]

No przecież mówi że obudowa jest z ruskich klocków!!!

Link do komentarza
Share on other sites

Za serwa płaciłem 14 zł / sztuka, ale ponieważ jedno uszkodziło się przy przerabianiu musiałem ogólnie zamówić 3

Koszt płytki, układu, fototranzystorów, itd zamknął się w około 20 zł

Koszyk na baterię z recyklingu starego sprzętu w domu, a obudowa (klocki) walały się po szafce w piwnicy.

Kolejnego na warsztat planuję brać linefallowera opartego na tym samym układzie (L293DNE), także zapewne za jakiś czas ten robot zostanie rozmontowany (układ, serwa)

no rzeczywiście, trochę długaśny, można by go upchać do dużo mniejszej obudowy.

Może dasz jakiś filmik?

Dlatego właśnie w weekend będę pracował nad skróceniem go. Co do filmu - wrzucę po tej przeróbce i dodaniu kółka skrętnego.

Link do komentarza
Share on other sites

Mogę tylko doradzić umieszczenie środka masy jak najbliżej osi napędu (nie wiem jak to wytłumaczyć - po prostu radzę zamontować baterie nad albo pod silnikami) - mniejsza bezwładność przy zakrętach, dodatkowo lepsza przyczepność i mniejsze tarcie w punkcie "podpierania".

Gratuluję udanej konstrukcji.

Link do komentarza
Share on other sites

Jakiej długości jest twój światłolub ?

A tak wogóle to gratuluję udanej, pierwszej konstrukcji 😉

Początkowo miał 23 cm.

Obecnie jego długość (dzisiaj zgodnie ze wcześniejszymi zapowiedziami skróciłem go) to 15 cm

Poniżej foto po skróceniu (nie wszystkie elementy przymocowane w nowych miejscach):

PS

W po dokładnym przymocowaniu wszystkiego będzie oczywiście obudowany analogicznie jak w wersji dłuższej.

Link do komentarza
Share on other sites

czemu tak brzydko złamałeś płytkę? ;(

Robione w warunkach ekstremalnych (akademik), podręcznymi sposobami.

Ale specjalnie zostawione kilka mm na wyszlifowanie nierówności.

Link do komentarza
Share on other sites

Dorzucam dzisiaj jeszcze 2 zdjęcia z poukładanymi już elementami oraz większością obudowy:

Oraz krótki filmik z jednej z próbnych jazd robota (póki co na wprost tylko, ponieważ koła mają jeszcze słabą przyczepność i ma przez to problem ze skręcaniem):

Mam również pewne pytania.

Otóż postanowiłem zmienić zasilanie z obecnych 3 baterii/akumulatorków AA bez stabilizatora, na 6 AA niklowo-wodorkowych (1,2V).

Wiem, że będę musiał zastosować w takim przypadku stabilizatora. Postanowiłem użyć 7805.

Moje pytania są następujące:

- czy takie podłączenie jakie na schemacie poniżej, będzie odpowiednie dla mojego robota?

- jakie najlepiej obrać wartości poszczególnych elementów?

- czy dobrze rozumiem, że w układzie L293DNE mogę rozdzielić zasilanie układu i silników po przez podpięcie + VCC silników (sprzed stabilizatora) do pinu 8, a resztę zasilania (układ) z wyjścia stabilizatora?

Link do komentarza
Share on other sites

co do problemu z przyczepnością to polecam (w warunkach akademickich) nakleić klejem do butów cienki kawałek dętki(warto ją trochę naprężyć) do tych kółek tak aby powstało coś takiego:

Link do komentarza
Share on other sites

Problem z przyczepnością został rozwiązany.

Na metalowe koła nałożone zostały odpowiednio skrócone uszczelki od rur PCV.

Teraz tylko jeszcze poprawić zasilanie (zwiększenie z 4,5 na wspomniane 7,2) + stabilizator i będzie wszystko jak należy.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.