Skocz do zawartości

Podłączenie 7805


MaRo88PL

Pomocna odpowiedź

W ostatnim czasie zrobiłem robota-światłoluba. Jest on obecnie zasilany 3 bateriami AA (1,5V), jednak doszedłem do wniosku, że jest to trochę mało.

Postanowiłem zasilać robota 6 akumulatorkami niklowo-wodorkowymi (1,2V).

W tym celu chciałem użyć stabilizator 7805.

Ponieważ zabawę praktyczną z elektroniką zaczynam od niedawna chciałem się dowiedzieć kilku rzeczy:

- czy takie podłączenie jakie na schemacie poniżej, będzie odpowiednie dla mojego robota?

- jakie najlepiej obrać wartości poszczególnych elementów?

- czy dobrze rozumiem, że w układzie L293DNE mogę rozdzielić zasilanie układu i silników po przez podpięcie + VCC silników (sprzed stabilizatora) do pinu 8, a resztę zasilania (układ) z wyjścia stabilizatora i całość do wspólnego GND?

Schemat mojego robota (typowy dla światłoluba na L293DNE):

Link do tematu z samym robotem:

https://www.forbot.pl/forum/topics7/inne-manfred-swiatlolub-vt2864.htm

Link do komentarza
Share on other sites

No myślę, że będzie odpowiednie. Elementy do L7805 dobieram w ten sposób, że daje 2 kondensatory elektrolityczne 220uF i dwa stałe 100nF. Dlaczego takie? Bo mi zbywa i mam ich najwięcej... Nie musisz się tu specjalnie wysilać co do dobierania 😉

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Wartości dobiera się na podstawie noty katalogowej układu (google+"78T05 datasheet") w dziale z podstawowymi aplikacjami.

Z rozdzieleniem zasilania dobrze kombinujesz 😉

Link do komentarza
Share on other sites

http://focus.ti.com/lit/ds/symlink/l293d.pdf

Zajrzyj na stronę 5, będziesz miał napisane tam jakie napięcie na jaki pin możesz dać 😉 A także które wejścia odpowiadają za zasilanie logiki, a które za drivery 😉

Jako dla początkującego malutka rada; jakieś wątpliwości co do układu jak masz pierwsze co to zajrzyj do noty katalogowej, naprawdę wiele wątpliwości można tym rozwiać. I zyskujesz doświadczenie czego gdzie szukać 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.