Skocz do zawartości

problem z l293dne


wiciu15

Pomocna odpowiedź

kd93.na schemacie jestt rezystor 4,,7 do 10k wiec 100k które mi napisał sabre moze byc literówką

Żadna literówka, 100K jest najlepszym rozwiązaniem jak dowiodły tego inne światłoluby. Dlatego podkreślam 100k to żadna literówka 😉

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

dzieki profesorek. a co do twojego poprzedniego posta to jak jest napiecie na 1 i 4 i 5 i 16 i 13 i 12 to znaczy ze układ(czyli l293d) jest sprawny czy zepsuty?? bo nie zajarzylem tego posta

[ Dodano: 28 Sty 10 09:38 ]

aha. tylko bym teraz musiał taki rezystor znalezdz bo na stanie mam tylko tamte. ale zawsze dzieki za info

Link do komentarza
Share on other sites

Profesorek coś gada jak potłuczony. Do 4ch środkowych nóżek i 7 i 10 l293d powinieneś mieć podpiętą masę (- z baterii), a do czterech najbardziej skrajnych +5v (+ z baterii). Czyli 1, 8, 9, 16, połączone do +, 4, 5, 12, 13, 7, 10 podłączone do -. 3 i 6 - silnik nr1, 11, 14 silnik nr2. Teraz, jeśli podasz 5v na 2 lub 15 silniki powinny się kręcić (lub mogą kręcić się nawet, jeśli te piny 'wiszą w powietrzu', ale nie jest to pewne). I do 2 podłączasz wyjście z dzielnika nr1 (dzielnik - ten tranzystor i rezystor), a to 15 dzielnik nr2. Wszystkie te informacje są na schemacie (no, oprócz tego, kiedy silniki się kręcą).

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

hehe.dzieki wam na razie bo nie mam 100k rezystora. mam stare dvd i bym musiał sprawdzic jes tam jakas 100k ale watpie.

[ Dodano: 28 Sty 10 10:39 ]

madik. Nie jest az tak poplatane . a jak juz to nie dla mnie 😅🤣 gdyby nie to ze mam pelno zworek to to byłby całkiem poukladany robot 🤣

Link do komentarza
Share on other sites

Witam!

Po długiej przerwie wreszcie kupiłem rezystory, 100k ale znowu cos nie gra. Robot raz chodzi raz nie. Po wlutowaniu rezystorów robot chodził, włożyłem wszystko w rame(metalową) i zapomniałem wyłączyć(musiałbym wstawić jakąć diodke sygnalizujaca działanie wstawić) i nie zabezpieczyłem wyjść. Poszedłem na kolacje, baterie sie rozładowały, naładowałem i zaczeły sie schody. Raz silniki kreciły raz nie. Sprawdziłem czy gdzie indziej nie ma zwarcia. wszystko było zabezpieczone, nic nie zwiera. Ja myśle że może ten rezystor jest za mały. Z pierwszym fototranzystorem jest chyba coś nie tak, bo po włączeniu zasilania na drugim jes tylko troszke mniejsze napiecie niz na bateriach a na tym ,,felernym'' tylko 0.10V. Prosiłbym o pomoc

[ Dodano: 19 Mar 10 06:18 ]

juz nie potrzebuje pomocy poniewaz okazało sie ze to były baterie i robocik działa. temat do zamkniecia.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.