Skocz do zawartości

Podpowiedź w sprawie projektu. Kiosk


elroy

Pomocna odpowiedź

Dzień dobry!

Potrzebuję podpowiedzi jak rozwiązać następujący problem w projekcie. Albo inaczej - jakie najlepsze rozwiązanie wybrać 🙂

Mam Rpi który w formie kiosku wyświetla w firmie pewne informacje na korytarzu. Są tam pobieranie różne treści wyświetlanie w przeglądarce oraz skrypt przełączający okna i takie tam 🙂 Ogólnie działa to sprawnie. 

W odległości jeden ściany działowej jest sala konferencyjna. Nie ma potrzeby realizować jakiegoś systemu rezerwacji, bo firma nie jest duża, ale chciałbym wyeliminować przypadkowe wchodzenie bo ktoś chciał zadzwonić akurat do dziewczyny 😉

Wymyśliłem sobie, że wstawię do sali konferencyjnej drugiego Rpi  z czujnikiem ruchu. (to będzie działać, bo zawsze ktoś wymachuje rękoma 😉 )  I teraz pytanie co dalej i jak spiąć je oba softwarowo. Na tym pierwszym w korytarzu chciałbym wyświetlać info, że sala zajęta, ale muszę jakoś pobrać te informacje z urządzenia w sali konferencyjnej. Wymyśliłem sobie, że np. ten w sali zapisuje w do wspólnego pliku informacje. 1=sala zajęta, 0=wolna.  Na podstawie tej informacji coś się dalej dzieje. Ale nie wiem, czy to nie takie przestarzałe i czy tak to się robi 🙂

Oczywiście oba urządzanie mają dostęp do tej samej sieci lan oraz są w zasięgu bluetooth. Nie ma połączenia przewodowego. Co radzicie?:)

Link do komentarza
Share on other sites

@elroy witam na forum 🙂

Na upartego mógłbyś podstawić serwer www na tym drugim RPi. Pierwsze Raspberry Pi wyświetlałoby stronę, na której byłoby widać stan salki konferencyjnej (źródłem strony byłby serwer malinki umieszczonej w sali konferencyjnej). Jednak to trochę strzelanie z armaty do muchy 😉 Może prościej będzie wykorzystać jakieś ESP? Daj znać czy koniecznie musisz to rozwiązać za pomocą drugiego RPi, czy rozważasz też inne możliwości.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Cześć 🙂 

Tak sobie wymyśliłem wstępnie z tym drugim RPI, ale oczywiście się nie upieram 🙂 Jedynie co mnie ogranicza, to jakiś budżet na poziomie 250zł jeśli chodzi o wydatki na sprzęt. 

Link do komentarza
Share on other sites

Ja bym to zrobił w ten sposób:

Oba urządzenia oczywiście w zasięgu WiFi. RPi ma stały adres IP wewnątrz sieci lan. ESP nie musi, chociaż byłoby to wskazane ze względu (wtedy RPi może odrzucić pakiety przychodzące z innego adresu).

Czujka ruchu podłączona do ESP8266. ESP wysyła co jakiś czas (powiedzmy 30 sekund) pakiet UDP do RPi, z jednobajtową zawartością (np '1' to zajęta, '0' to wolna).

Na RPi uruchomiony prosty serwer UDP, który odbiera pakiet od ESP i zapisuje jego zawartość do jakiegoś pliku w /dev/shm (np. /dev/shm/sala.txt). Jednocześnie zapala/gasi lampkę "zajęte".

Dodatkowy (opcjonalny) program działa z crona i sprawdza datę utworzenia pliku /dev/shm/sala.txt - jeśli jest zbyt stary, gasi lampkę.

Wszystko wymaga tylko lekkiego przerobienia przykładów...

Cena - jak się dobrze postarasz zmieścisz się w 30 PLN + koszty lampki na korytarzu 🙂

Edytowano przez ethanak
  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

A w sumie jak to odległość jednej ściany działowej... to może jednak dasz radę poprowadzić jeden przewód? Wepniesz czujnik PIR bezpośrednio w RPi i problem z głowy 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Tak, troszkę poczytałem i spodobało mi się rozwiązanie na ESP. Zwłaszcza, że wcześniej nie miałem z tymi modułami styczności, więc tym bardziej cieszy nowość. 

Pytanie z gatunku chyba trochę głupich. Zamówiłem ten moduł 

10704_3a.jpgmodul-wifi-esp-12s-esp8266-black-9-gpio-

Przewody podlutować po prostu do tych padów, czy to się robi jakoś bardziej profesjonalnie 😄 Kupując troszkę o tym nie pomyślałem 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.