Skocz do zawartości

Oszczędny procesor do układu zasilanego akumulatorkami


PierwiastekZdwa

Pomocna odpowiedź

Większość uC się nada, poczytaj sobie parametry elektryczne. Jeśli nie ma to być demon prędkości to wszystkie popularne mikrokontrolery spełnią Twoje wymagania. W stanie uśpienia prąd pobierany jest minimalny i przy typowych akumulatorkach w konstrukcjach nie wymagających ciągłej analizy zjawisk szybkozmiennych taki uC może działać latami przy napięciu zasilania nawet poniżej 3V.

Napisz jakie to konkretnie akumulatory.

Link do komentarza
Share on other sites

Wydaje mi się, że najlepiej do tego nadadzą się 18650 ze względu na mały rozmiar i dużą pojemność. Do obsługi będzie miał kilka transoptorów i ewentualnie jakieś dodatkowe czujniki np. temperatura. Do tego bezprzewodowa komunikacja, myślałem o zastosowaniu BLE. 

Link do komentarza
Share on other sites

@PierwiastekZdwa określ może dla jasności co to jest dla Ciebie "długi czas" każdy może to rozumieć inaczej. Dla jednych będzie to tydzień, a dla innych 2 lata. Powiedz też coś więcej na temat samego urządzenia, bo może się okazać, że prąd pobierany przez peryferia jest znacznie większych od poboru prądu mikrokontrolera. Piszesz o kilku transoptorach, już same diody IR z tych czujników mogę pobierać stosunkowo duży prąd 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Właśnie nie chciałem precyzować co oznacza "długi czas" ponieważ nie do końca wiem co jest możliwe do osiągnięcia. Transoptorów chcę zastosować kilka (może 10), będą w miejscu dosyć zaciemnionym, diody IR w odległości ok. 1,5 cm od fototranzystorów, więc tak teoretycznie założyłem, że diody będę mógł zasilać niedużym prądem (10 mA) i korzystając z szybkości procesora, w danej chwili świecić tylko jedną. Do tego najbardziej prądożerna cześć, BLE oraz GSM, jedno i drugie miałoby się uaktywniać np. co pół godziny, wysyłać dane i wracać do stanu uśpienia. 

Link do komentarza
Share on other sites

Czujnik odbiciowy? Czujnik przecięcia wiązki? Jeśli tak to faktycznie wystarczy błysk diody i dwa pomiary...

Pamiętaj, że fototranzystor z rezystorem też jakiś prąd pobierają, i to niekoniecznie pomijalny.

Edytowano przez ethanak
Link do komentarza
Share on other sites

Zostaw ten czujnik... jak chcesz to poczytaj sobie co niedawno pisałem o tresowaniu odkurzacza i czujniku z diodą laserową.

Masz tam moduł GSM, który ma się włączyć raz na pół godziny. Powiedzmy, że czas działania takiego modułu to jakieś 20 sekund (bo przecież z BTS-em się muszą przedstawić i dogadać), czyli  rzeczywisty czas pracy to jakiś 1%. Zakładając pobór prądu ok. 2A masz 20 mA średniego poboru... czyli jakieś trzy dni pracy pracy aku 2Ah.

Opłaca Ci się oszczędzać miliamper?

Link do komentarza
Share on other sites

A co tam masz oprócz logowania? Logujesz się, wysyłasz komunikat i się wyłączasz.

Telefony się logują i siedzą sobie zalogowane, bo ich nie wyłączasz.

Nie masz innej możliwości komunikacji? Nie znam się na BLE, ale pewnie lepiej by się sprawdził...

Link do komentarza
Share on other sites

Po co? Musisz się łączyć co pół godziny czy może raz dziennie? To szczere pole to jakeś miejsce w środku puszczy, czy może 50 metrów od serwera z jakimś tanim radyjkiem? Czy to urządzenie kilka metrów dalej ma możliwość np. normalnego zasilania i podpięcia do netu, czy jest tak samo ułomne?

Chciałbym pomóc, ale zasada GIGO obowiązuje 😞

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.