Skocz do zawartości

Problem z podłączeniem czujnika odległości do Raspberry Pi


pablo300

Pomocna odpowiedź

Witam, buduję prostego robota w oparciu o:

A mianowicie mam kilka pytań:

  1. Mój główny problem polega na tym, że nie wiem, gdzie dokładnie podłączyć czujnik odległości, aby był poprawnie wykrywany i mógł mierzyć odległość. Bez sterownika silników oczywiście wiem jak go podłączyć.
  2. Jak odczytywać prędkość z enkoderów?
  3. Czy 4 baterie AA wystarczą do zasilenia całego robota?

Proszę o wyrozumiałość, gdyż jest to mój pierwszy robot.

Edytowano przez pablo300
Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)

Niestety nie działa mi twój link @Treker . Nie mam jawnie dostępu do GPIO 5V po nałożeniu tego shielda z sterownikiem, a tam na schemacie tam właśnie podłączają. Tam jest dzielnik, ja użyje konwertera poziomów. Tyle, że jak podłączyć się do tego 5V ?

@ethanak Dzięki za wskazówki z enkoderem. W takim razie co zastosować do zasilania robota: ogniwa 18650 czy akumulatorki AA ? Zależy mi na działaniu przez minimum 20 minut. Muszę nadmienić, że używam jeszcze obrazu z kamerki na CSI.

Edytowano przez pablo300
Uzupełnienie wypowiedzi
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Samego RPi możesz zasilić jednym 18650 i tą przetwornicą którą masz. Niestety na więcej nie wystarczy...

Co sądzisz o dwóch 18650 (ostatnio na aledrogo można kupić w jakiejś śmiesznej cenie), do tego jakaś bardziej wytrzymała przetwornica step-down (być może nawet Twoja wystarczy, ale wolałbym zastosować coś co ma napisane 3A) i silniki podłączone bezpośrednio do akumulatorów? 

Link do komentarza
Share on other sites

@ethanak A ta  przetwornica już będzie lepsza? Ten sterownik co wybrałem do silników ma ogólnie fajną możliwość dolutowania właśnie tej przetwornicy i zasilania od razu RPi i silniczków.  Na razie nie zakupiłem jeszcze nic poza RPi i ultrasoundem. Dwa ogniwa 18650 to chyba będzie najlepsze rozwiązanie, poszukam czegoś z pojemnością >=3Ah. Zależy mi ogólnie jak najtaniej złożyć tego robota 😉

Link do komentarza
Share on other sites

@ethanak dzięki, link poprawiony 🙂

@pablo300 zapytam przewrotnie... a po co Ci w tym robocie Raspberry Pi? Do tej pory wszystko wskazuje na to, że to zła platforma do budowy tego projektu, a znacznie lepiej sprawdziłoby się tutaj Arduino 😉 Skąd wybór RPi?

Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)

@Treker  Raspberry Pi jest mi potrzebne do analizy obrazu z kamerki i to w sumie jest najważniejsza część mojego projektu. Zależy mi na zbudowaniu prostego robocika, żebym nie musiał latać z kamerką i RPi.

Edytowano przez pablo300
Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)

Zmieniłem koncepcję, do zasilania samego RPi użyje powerbanka. Do zasilania silniczków zastosuję 2 ogniwa 18650 oraz zmienię sterownik na taki, który idzie po I2C i ma łatwy dostęp do pinu 5V przez co podłączenie czujnika będzie banalne.

Edytowano przez pablo300
Zmiana koncepcji
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.