Skocz do zawartości

Avr usb i atmega


krzychusan

Pomocna odpowiedź

Witam

Zaznaczę na początku, że nie miałem żadnej styczności z elektroniką czy robotyką na początku, więc moje pytania mogą być strasznie proste(no raz lego nxt programowałem o ile to się liczy 😋 )

Chciałem na początku skonstruować sobie pojazd, któremu podam w kodzie np. "prosto" "obrót w lewo" "prosto" "prosto" "obrót w prawo" i jak go uruchomię to sobie tak pojedzie. Studiuję na uniwersytecie to z programowaniem w C nie powinno być problemu w przeciwieństwie do elektroniki.

No więc z tego co udało mi się na forum wyczytać, to potrzebuję procesora Atmega i programatora na usb(mam laptopa).

I tak nurtujące mnie strasznie problemy:

1. Rozumiem, że atmegi z różnymi numerkami różnią się tylko ilością pamięci/we/wy czyli program napisany pod atmega8 będzie działał też pod innymi atmegami tak samo tak?

2. Jeżeli pisze, że program memory atmegi8 to 4kb to jest to pamięć na zmienne czy na kod? Ile wynoszą obie te wartości dla np. atmegi8? Można gdzieś znaleźć dokładną specyfikację tych układów?

3. Jaki programator polecacie taki, żeby był prosty i łatwy w użyciu dla nowicjusza? CE Programator AVR Prog v2 USB STK500 STK500v2 ISP (numer 892508196) co o tym myślicie?

4. co oznacza stk500 i czym się różni od stk600?

5. Co oznacza HID oraz ISP(internet service provier? )?

6. Taki programator jak w linku wyżej jest możliwy do użycia z linuksem? czy każdy programator jest kompatybilny z linuksem i nie zależy to od hardware tylko od oprogramowania?

7. Odnośnie zasady kompilowania programów, czy jest to tak, że kompilator bierze kod C/Bascom i kompiluje go do kodu zrozumiałego dla procesora, a programator go kopiuje na procesor? Rozumiem, że nie ma znaczenia w czym piszę, bo oba języki mogą być skompilowane na każdy procesor? Jeżeli tak to w takim razie typ programatora nie ma znaczenia dla języka programowania jaki wybiorę?

Planuję właśnie zakup programatora i procesora, żeby móc się tym pobawić, więc z góry dzięki za odpowiedzi.

Link do komentarza
Share on other sites

1. Nie do końca, na przykład atmega 8 i 88 mają tyle samo pamięci, portów i wszystkiego a różne nazwy rejestrów wewnętrznych (i innych rzeczy w środku) - więcej informacji - datasheet.

2. Wszystkie te informacje (pamięć eeprom, ram, rom) znajdziesz w datasheet'cie danego procesora.

3. Myślę, że powinien się nadać, ba powiedziałbym, że to bardzo fajny programator.

4. STK500 to nazwa zestawu ewaluacyjnego f-my atmel (a nie programatora, jak większość sądzi, ale programator tam też się znajdował), ogólnie to tylko nazwa modelu. Na przykład stk200/300 było na lpt, stk500 na rs232 (a nie na usb,), stk500v2 to ulepszony programator z zestawu stk500 (dodana przejściówka rs na usb), o stk600 nie słyszałem, ale pewnie podobnie.

5. HID to skrót od Human Interface Device, ogólnie chodzi o to, zę podłączasz toto do usb i działa bez sterowników. ISP to skrót od In System Programming (albo Programmable, nie jestem pewien), chodzi o to, ze nie musisz owyciągać procesora z układu docelowego, żeby go zaprogramować, wystarczy kilka linii wyprowadzić i już można programować.

6. Hardware raczej nie ma tu zbyt wiele do gadania, musisz po prostu znaleźć odpowiedni software.

7. Tak jak piszesz.

I od siebie dodam - jeśli chciałbyś kupować procesor z seriii 28mio pinowych, to kupuj te z serii atmegaX8 (48, 88, 168, 328, nie 8, bo już kończy się jej produkcja, ogólnie x8'mki są fajniejsze, więcej przerwań, możliwość podpięcia zegara do 20MHz i rózne takie bajery).

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Ta też się napaliłem na Atmegę 88 🙂, tylko problem jest z dostępnością w sklepach z elektroniką, mam blisko siebie 2 takie sklepy i w żadnym X8 nie mogę dostać, jedynie tme.eu ,nawet na allegro.pl ciężko o X8 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

No tak tylko branie do moich potrzeb 168, to jak polowanie na muchę przy pomocy działa przeciwpancernego 🙂. Z tym wypieraniem, końcem produkcji poprzednich wersji, to też fakt może to tak jest, ale na rynek średnio się to przekłada. Będę musiał skoczyć może na giełdę elektroniczna w która się odbywa całkiem niedaleko, może tam ustrzelę jakąś x8, w rozsądnej cenie, bo zamawianie 1 procka z tme, też się troszkę mija z celem 🙁.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.