Skocz do zawartości

Konwersja napięć logicznych dla SG90


PrimeSoul

Pomocna odpowiedź

Cześć wszystkim,

Mam pewną kwestię do omówienia, która mnie mocno zaciekawiła. Posiadam oryginalne serwo Tower SG90 i steruję nim z STM32F4 (z kursu). Standard napięciowy STMa to 3V, dla serwo wg specyfikacji wygoglowanej 5V, przy czym dotyczy to także sygnału sterującego. Z tego powodu łączę wyjście PWM z STMa do konwertera napięć i po drugiej stronie wlatuje wejście sterujące SG90. Zasilania 3V i 5V mają wspólną masę, przy czym serwo ciągnie prąd z zasilacza, a płytka po USB. I teraz zagadka: pomierzyłem na oscyloskopie przebiegi po obu stronach konwertera i na obu amplituda jest ... 3V. Z ciekawości odłączyłem serwo i podłączyłem rezystor - amplituda 5V, PWM pod względem czasowym bez zmian. Co tu się dzieje w tym układzie, bo mnie zamurowało? 😄

Pozdrawiam

Link do komentarza
Share on other sites

Ciekawe - oficjalne datasheety nie podają w ogóle napięcia sterującego tylko dopuszczalne napięcie zasilające (4.5 do 6V).

Nie raz podłączałem te serwa (i nie tylko te) do ESP8266 czy RPi, bez żadnych problemów. Oczywiście zasilanie 5 czy 6 V, ale sterowanie bezpośrednio z GPIO.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

(edytowany)

Co do sterowania - tak, 3V z STMa działa też bez zarzutu. Konwerter jest mi niepotrzebny do wysterowania tym serwem, co sprawdziłem zaraz po odkryciu tego fenomenu. Ciekaw jestem tylko, dlaczego i w jaki sposób pojawia się 3V amplituda za konwerterem, gdzie nominalnie powinno być 5V, tak jak na rezystorze. Jakąś diodką to ściąga w dół czy co? Dlatego traktuję to jako zagadkę w dziale "inne", bo jeśli chodzi o użycie to idzie względnie gładko 🙂

Edytowano przez PrimeSoul
Link do komentarza
Share on other sites

4 godziny temu, PrimeSoul napisał:

Z tego powodu łączę wyjście PWM z STMa do konwertera napięć i po drugiej stronie wlatuje wejście sterujące SG90.

Na STM (pomijając część pinów starych serii układów) konwersje można zrobić jednym rezystorem ustawiając wyjście w tryb OC (OD).

Link do komentarza
Share on other sites

Chyba 10k... Wziąłem pierwszy z brzegu, a teraz już nie pamiętam, bo układ musiałem rozmontować. Ale na pewno było to coś względnie dużego, bo dioda przy tym rezystorze świeciła szczątkowo.

@RFM Tego nie wiedziałem, muszę poczytać na ten temat z czystej ciekawości 🙂.

 

Link do komentarza
Share on other sites

1 godzinę temu, PrimeSoul napisał:

@RFM Tego nie wiedziałem, muszę poczytać na ten temat z czystej ciekawości

Jeszcze niepublikowane ale obrazki mogę odtajnić:

SaS_WS2812_R07.thumb.gif.d64626bbde99315d4e099e9ca2bfe11d.gifSaS_WS2812_R06.thumb.gif.db9830134f39ede6b6ca0023be3a0d7d.gifSaS_WS2812_R05.thumb.gif.8d04d8727ca505a0b56a0156b9baf88c.gifSaS_WS2812_R04.thumb.gif.045820fceb72612200bdf948597e9e82.gifSaS_WS2812_R03.thumb.gif.1c0286a0062796951c584bcbe001f99f.gif

 

Sytuacja dotyczy UART ale praktycznie zawsze można tak zrobić. Warunek: wejście musi akceptować 5V mimo, że port pracuje jako wyjście.

Link do komentarza
Share on other sites

22 godziny temu, RFM napisał:

Na STM (pomijając część pinów starych serii układów) konwersje można zrobić jednym rezystorem ustawiając wyjście w tryb OC (OD).

A nie będzie to wtedy czasem napięcie VDD procka czyli 3.3 + napięcie przewodzenia diody czyli max 0.7v  czyli ok. 4V?

Link do komentarza
Share on other sites

@atMegaTona stm32 i wiele innych mikrokontrolerów jest wyposażone w wyprowadzenia "tolerujące" napięcie wyższe niż zasilania samego układu - czyli powiedzmy tolerujące 5V, gdy układ jest zasilany z 3.3V. Rysunki z diodami zabezpieczającymi są oczywiście uproszczeniem, a jak faktycznie dane zabezpieczenie jest rozwiązanie to już zupełnie inna sprawa. W każdym razie w przypadku wielu wyprowadzeń stm32 podawanie 5V nie stanowi problemu - a ustawienie pinu w tryb wejścia, albo wyjścia open-colector z rezystorem podciągającym to żadna tajemnica ani czarna magia.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Jak najbardziej może być tam 5V. Bazując na standardowej technice wytwarzania układów półprzewodnikowych można umieścić więcej niż jedno złącze pn i wtedy 5V nie stanowi problemu. Co więcej można odpowiednio domieszkując można uzyskać złącze zenera, co chyba nawet lepiej pasuje w takim przypadku - w każdym razie schemat z diodą to tylko model i ogromne uproszczenie.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Tak, może być. Pytanie tylko czy faktycznie tyle jest. Nie chce mi się tego sprawdzać w tym momencie ale jeśli faktycznie można mieć na pinie co najmniej 5V to będę musiał sobie schematy poprawić bo robiłem wszystko przez tranzystory. Tranzystorów też szkoda ;p

Link do komentarza
Share on other sites

wszystko zależy do czego i gdzie te tranzystory były dodawane. Używanie wyjścia w trybie open-collector (albo raczej open-drain) nie zawsze jest idalnym rozwiązaniem. Dodatkowe tranzystory czasem bardzo się przydają, np. kiedy potrzebne są nieco większe prądy, albo odporność na zakłócenia. Co więcej czasy przełączania dla OC są znacznie niższe niż w trybie push-pull, a zewnętrzny tranzystor dużo lepiej zadziała z małym rezystorem podciągającym - więc moim zdaniem trzeba dobierać rozwiązanie do problemu, a nie teoretyzować. Tym bardziej że w większości przypadków sterowanie napięciem 3.3V w zupełności wystarczy nawet dla wejść w logice 5V.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.