Skocz do zawartości

Mikrokontroler STM-spalony?


danielll

Pomocna odpowiedź

Podłączyłem sobie dzisiaj dwa silniki. Wszystko dzialalo dobrze az do pewnego czasu gdy przez przypadek rozlaczyl mi sie kabel doprowadzajacy zasilanie do sterownika silnika z akumulatora. Uslyszalem lekkie pykniecie i natychmiast wylaczylem obwod z akumulatora. Teraz nawet gdy podlaczam sam mikrokontroler to mimo ze diody sie swiecą to st-link nie wykrywa plytki. Dodatkowo zauwazylem ze plytka sie mocno nagrzewa.

Czy to jest objaw spalenia mikrokontrolera? Prawdopodobnie tak, ale co konkretnie moglo byc przyczyna?

Link do komentarza
Share on other sites

@danielll nie wiemy co dokładnie i do czego podłączyłeś oraz jak zasilany był układ. Ewentualna pomoc może się jedynie ograniczyć do wróżenia ze szklanej kuli 🔮 Daj znać co to za sterownik silników i jak był podłączony to łatwiej będzie coś doradzić.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Sterownik to LSM293D

Zasilanie z lipola 7.4V

Prawdopodobnie jak rozlaczyl mi sue przewod od zasilania z akumulatora to dotknal masy mikrokontrolera. Glowne pytanie brzmi czy w takim przypadku mikrokontroler calkiem sie spalil i jest juz do wyrzucenia.

Link do komentarza
Share on other sites

Oj jak z lipola zasilałeś to wszystko możliwe, kilkanaście amperów to norma jaką możesz z niego wyciągnąć więc nawet krótkie zwarcie może usmażyć elektronikę.

Możliwe że gdzieś jest bezpiecznik, dioda zabezpieczająca. Musiałbyś posprawdzać miernikiem gdzie jakie są napięcia. Ale jak płytka się nagrzewa to chyba koniec 😞 

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Napisz jaki masz rodzaj płytki - rozumiem że jest to jakiś rodzaj płytki rozwojowej. Jeżeli masz Nucleo to tu jest dokumentacja i napisane jest że na Vin podajesz 7 do 12 V, czyli jak masz z 2 ogniwa to będzie ok. Zwróć uwagę że na 21 stronie jest coś o zworce, może na Twojej płytce będzie coś podobnego.

Link do komentarza
Share on other sites

To jest nucleo. Dokladnie stm32f303re.

Wiem ze trzeba przelozyc zworke tylko jeszvze musze sprawdzic ktora. Chcialem sie tylko upewnic czy napiecie powyzej 5V nic nie uszkodzi i czy poprawnie podlaczam bo w sumie nie moglem znalezc nic w necie nic na temat polaczenia a czytanie dokumentacji jeszcze srednio mi idzie. Dzieki wielkie za pomoc 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

W tym pdfie co podesłałem na końcu jest shcemat, co prawda inna wersja Nucleo ale myslę, że będzie to podobne. Jest tam regulator opisany jako LD50, który odpowiada układowi 1117. Ale tak patrząc na schemat to nie ma możliwości aby uszkodzić coś samym zasilaniem, bo zastanawiałem się czy jednoczesne podłączenie USB i czegoś na Vin mogło spowodować uszkodzenia ale wygląda na to że nie da się.

image.thumb.png.21a5669f9364046c851a119ecdce0c65.png

Edit: może zobacz czy zwora SB2 jest w dobrym stanie.

Edytowano przez Gieneq
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.