Skocz do zawartości

Wartość rezystorów w dzielniku dla ADC


vtor

Pomocna odpowiedź

Cześć,

myślę że to może pomóc:

Musisz wyliczyć wartość rezystorów dla których napięcie w dzielniku osiągnie maksimum. Czyli po prostu podstawiasz wartości, wyznaczasz funkcję ze wzoru na dzielnik i podstawiasz wartości liczbowe.

Ważne jest tylko byś później dobrze interpretował wynik, bo np. dla napięć 12V i 5V ADC max wyszło że R1 = 1,4 * R2, ale nie znajdziesz takich rezystorów więc albo jeden weźmiesz z typoszeregu np 1k, a drugi czyli 1,4k ustawisz potencjometrem albo weźmiesz jakieś z bezpiecznymi wartościami.

Aby napięcie było mniejsze niż graniczne to rezystor przy plusie musi być większy (aby ograniczyć wpływ plusa, tak intuicyjnie mówiąc...), a ten przy minusie mniejszy. Czyli np zamiast 1,4k możesz wziąć 2,2k, ale to Ci utnie trochę zakres. więc może 2k, albo 1k + 2x1k ale równolegle, wtedy uzyskasz około 1,5k. Albo po prostu weź potencjometr.

IMG_6791.thumb.jpg.9997e76b3cf887fbf1bf6401243698d4.jpg

 

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Ja bym przepis na rezystory dzielnika dla ADC dał taki:

  • Musisz znać pełny zakres "natywny" swojego przetwornika czyli VREF. W Arduino domyślnie jest to Vcc procesora czyli (zwykle) 5V, ale możesz użyć funkcji analogReference() do zmiany podstawowego zakresu na np. 1.1V lub 2.56V w zależności od procesora. Możesz też wybrać swoje własne napięcie odniesienia, ale wtedy musisz je "zrobić " i doprowadzić do pinu VREF swojego Arduino.
  • Rzecz jasna potrzebujesz jeszcze pełny zakres pomiarów jakich potrzebujesz (VIN, większe od VREF) np. 12V i przyjmujesz trochę w ciemno dolny opornik dzielnika (RL) np. 10k. To dobra wartość od której można zacząć.
  • Teraz górny opornik wychodzi wprost: RH = (VIN * RL / VREF) - RL
  • Jeżeli dla pewności chcesz sprawdzić jakie maksymalne napięcie będziesz mógł zmierzyć przy pomocy przyjętego RH to liczysz: VIN = (VREF * (RL+RH)) / RL

Dla przykładowego VREF = 5V, VIN = 12V i opornika RL=10k dostajesz RH=14k. Przyjmujesz kolejny większy z szeregu E24 czyli 15k i masz z głowy.Odwrotne przeliczenia dla  powyższego przypadku (5V, 10k, 15k) dają VIN=12.5V co wygląda nieźle.

Z doświadczenia radzę, by górny zakres VIN był dobierany z porządnym marginesem względem tego czego oczekujesz, min +20%. Przykładowo jeśli mierzysz akumulator żelowy 12V to po pierwsze może on mieć ponad 14V w stanie naładowania a po drugie warto przyjąć górną granicę w okolicach 16 a nawet 20V.

Ech, w sumie to to samo co napisał @Gieneq 🙂

  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.