Skocz do zawartości

Problem z PCF8574 grzeje się


Arek-

Pomocna odpowiedź

Witam, ma problem z tytułowym scalakiem, a mianowicie podczas montowania układu testowego(mruganie diody LED) na płytce stykowej, przy podłączaniu pinów adresowych do masy następuje zwarcie i układ bardzo grzeje się. Myślałem że to wina konkretnego scalaka po czym kupiłem 3 kolejne scalaki i dalej ten sam problem występuje. Próbowałem później pierwsze podłączyć te piny adresowe lecz przy podłączaniu zasilania następowało zwarcie i scalak grzał się. Sprawdzałem po kilkanaście razy, czy aby na pewno dobrze wszystko podłączyłem, czy nie ma gdzieś zwarć na stykówce, wszystko dobrze było, więc gdzie jest problem? 

Link do komentarza
Share on other sites

@Arek- witam na forum!

A mógłbyś wysłać zdjęcie układu na płytce? Kiedyś miałem posobny problem z Arduino które wpiąłem na odwrót...

Możliwe że jest też gdzieś zwarcie w płytce stykowej - jak wrzucisz zdjęcie to pomyślimy 🙂 

Link do komentarza
Share on other sites

To mnie zagiąłeś bo wygląda dobrze. A może są jakieś zwarcia w płytce stykowej? Mógłbyś wziąć miernik ciągłości w multimetrze i posprawdzać sąsiadujące szyny? W szczególności zasilanie i masę.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

15 minut temu, Gieneq napisał:

To mnie zagiąłeś bo wygląda dobrze.

Dobrze?

Gdzie kondensator filtrujący zasilanie PCF8574? W skrajnym przypadku, różne piki na zasilaniu mogą powodować "zatrzaskiwanie" zasilania przez pasożytnicze tyrystory na wejściach układu. Tu akurat to nie nastąpi bo na wejściach nie ma dużych pojemności ale inne problemy mogą powstać.

Gdzie podciąganie I2C? To, które ewentualnie jest na Arduino jest nieodpowiednie (najczęściej 10k) i za małe dla domyślnej (100kHz) prędkości transmisji.

Link do komentarza
Share on other sites

2 godziny temu, Arek- napisał:

Dodałem te rezystory podciągające

O jakiej wartości?

2 godziny temu, Arek- napisał:

Jaki dodać kondensator?

10..100nF.

 

Patrzę na fotke i nie widzę jak doprowadzona jest masa do PCF8574.

Link do komentarza
Share on other sites

Możliwe że z płytką jest coś nie tak, spróbuj polutować to na tak zwanego pająka, czyli dolutuj nóżki adresowe, kable do I2C, połącz i zobacz czy działa. Jeżeli by wyszło że wszystko działa, to może masz gdzieś wygięte styki w płytce, trzeba by wtedy zerwać taśmę i sprawdzić co w "płytce piszczy". 

Link do komentarza
Share on other sites

 

16 minut temu, Gieneq napisał:

Nie napisałeś, ale to jest akurat poprawne więc bym pominął drążenie szczegółów.

image.thumb.png.bdcc98b717551aedd800c32541d2157c.png

z dokumentacji.

Oj chyba trzeba podrążyć. jeszcze w nocie Philips i jeszcze IIC zalecana wartość podciągania dla typowej linii transmisyjnej, przy 100kHz to  max 5k, min kilkaset ohm ale zalecane 1k dla logiki 5V.

Znam wiele przypadków, gdzie były problemy z podciąganiem 10k, dlatego wskazane 4,7, przy 400kHz 2k2. Wiele naturalnie zależy od długości linii zwłaszcza gdy połączenie jest kablowe np pomiędzy PCB.

Oczywiście 10k w 90% przypadków będzie ok ale gdy ktoś ma pecha, to trafi na te 10% a bez oscyloskopu (90% zaczynających przygodę z Arduino nie ma oscyloskopu) nie sposób znaleźć przyczynę problemów.

Link do komentarza
Share on other sites

@RFM aj, przepraszam, faktycznie nie pisałeś, coś mi się pomieszało.

@Gieneq mam właśnie ściągniętą tą taśmę, ja nie widzę nic co mogło by powodować zwarcia, mogę wstawić zdjęcie jej. Spróbuje polutować na pająka, zobaczymy czy będzie działać normalnie.

 

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.