Skocz do zawartości

Problem z PCF8574 grzeje się


Arek-

Pomocna odpowiedź

  Najlepiej odłącz scalaka od arduino i podłącz go tylko do zasilania a interfejs do + przez jakieś duże rezystory i wejścia do masy też przez rezystory tak żeby nie wisiały w powietrzu. Sprawdź też czy wyjścia nie są połączone do czegoś i zobacz czy się grzeje.

Możliwe, że wystarczy dać rezystory na wszystkich wyjściach i będzie po problemie.

Link do komentarza
Share on other sites

INT jest open-drain więc w wejściu w arduino trzeba dać pull-up albo podciągnąć go rezystorem (np. 5k) do Vcc. Finalnie rezystory na porcie mogą być mniejsze niż 1k, zależy ile prądu potrzebujesz z portu, myślę, że rozsądne minimum to 220ohm.  Piny portu mają wydajność 25mA więc przy 220 ohm będzie 22,3mA. Jeśli wystarczy Ci 5mA to zostaw te 1k.

 

prawo-ohma.jpg

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

10 minut temu, Arek- napisał:

podpiąłem do masy piny A0-A2

To są wejścia adresowe, nie muszą być przez rezystor ale mogą. Chodziło o linie portu P, jeśli jednak scalak się nie grzeje to próbuj z arduino, być może właśnie na INT miałeś zwarcie.  Daj pull-up na INT i dopiero podłącz do arduino i zobaczymy. Na wszystkich liniach portu na wszelki wypadek daj rezystory np 1k a nieużywane do masy przez rezystor. Powinno działać.

Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)

Jest dobrze zrobione? Dałem wszędzie rezystory 1kΩ bo najwygodniej mi było ich użyć. Na linie SDA i SCL po dwa rezystory 10kΩ połączone równolegle. Układ nie grzeje się ale i dioda nie mruga.

70635800_727700621077456_8198395022425456640_n.thumb.jpg.af2f73402a9f2f22566f4a79b45dbfbb.jpg

Edytowano przez Arek-
Link do komentarza
Share on other sites

Jeśli na pewno dobrze podłączyłeś to może w programie masz błąd. Sprawdź też czy dioda w dobrą stronę.. masz głowę i h.. umor to kombinuj. 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)

@atMegaTona już wiem czemu się grzał,s tyki w płytce nie dobrze kontaktowały i masa PCFa wisiała w powietrzu i jakiś prąd przepływał od Vcc przez piny adresowe do masy zasilania. Ten problem rozwiązany. Z tym, że teraz dioda nie chce mrugać, miernikiem sprawdzałem czy jakieś napięcie pojawia się na tym pinie i nic. Dołączam sketcha w razie czego.

#include <Wire.h>
#include <PCF8574.h>

PCF8574 expander;

void setup()
{ 
  expander.begin(0x20);
  expander.pinMode(4, OUTPUT);
}
void loop()
{
  expander.digitalWrite(4, LOW);
  delay(100);
  expander.digitalWrite(4, HIGH);
  delay(100);
}

 

Edytowano przez Arek-
Link do komentarza
Share on other sites

1 godzinę temu, Arek- napisał:

uż wiem czemu się grzał,s tyki w płytce nie dobrze kontaktowały

Padłeś ofiarą płytki stykowej. Ja praktycznie NIGDY takich rozwiązań nie używam! Pewnie wiesz dlaczego! Klient płaci za czas pracy, ile tego czasu bym zmarnował na takie, pozornie tanie rozwiązanie, ze "stykówkami? Ta "taniość" mogła by drogo kosztować!

Olej stykówki, już lepiej robić na uniwersalnych PCB gdzie elementy lutujesz. Niestety, tu szansa błędu jest większa niż na dedykowanej PCB. Od zawsze nie używam stykówek (kiedyś ich nie była albo kosztowały "krocie" - "Jaki jest teraz kurs krocia?" - cytat z filmu "Mis  2 czyli/czy ryś"). Jak miałem 12 (85 rok) lat to już robiłem na PCB i tak mi zostało.

Link do komentarza
Share on other sites

Stykówki mogą ułatwić ale prawda, że mogą utrudnić. Z 10 lat temu kupiłem moją pierwszą stykówkę. Od dziecka lutownica w ręku, ale coś mnie wtedy podkusiło, że fajne, szybkie można poeksperymentować. Nazywało się "Bread board", miało 4 wtyki bananowe ,które nie wiem co miały robić, chyba zasilać i składało się z kilku bloków, na których zasilanie i masa były dość figlarnie połączone. Gdy składa się małe układy, gdzie nie trzeba martwić się o szybkozmienne sygnały to jest super. Ale jak zachciało mi się montować jakiś rozbudowany UV meter z mikrofonem i wzmacniaczami, to po zajęci połowy płytki, odpalam a tu nie działa. I weź to debuguj jak każdorazowe włożenie w to ręki powodowało zupełny obrót sytuacji 😅

Płytki stykowe mają swoje zalety, tak jak nóż ma swoje zalety. Ale trzeba wiedzieć do czego używać. Choć układ autora tematu jest dobry na stykówki, to jak widać trzeba się kilka razy upewnić, że wtykam element z przeświadczeniem że jednak będzie zwierał - bo da się wetknąć element i nie mieć pewności, że układ porządnie "siedzi".

Link do komentarza
Share on other sites

@Elvis dokładnie tak jak mówisz, chodziło mi o szybkie przetestowanie układu czy jest komunikacja z tym scalakiem.

@RFM polutowałem układ, zobaczymy czy dioda zacznie świecić.

Dziękuje wam wszystkim za pomoc, nie wiecie jak bardzo się ucieszyłem jak zobaczyłem, że dioda zaczęła mrugać, czas najwyższy wywalić stykówkę do kosza, zacznę lutować normalnie na płytkach jak to @RFM  robi 😄  z tym PCFem już dobre kilka miesięcy męczyłem się i nie tak dawno wróciłem do tego tematu i w końcu zatrybiło 😄 jeszcze raz dziękuję serdecznie wszystkim za pomoc!! 😄 

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.